Slovenský výtvarník Tomáš Rafa před dvěma ze sedmi návrhů výstavního projektu

Slovenský výtvarník Tomáš Rafa před dvěma ze sedmi návrhů výstavního projektu galerie Artwall "Výběrové řízení na česko-romskou vlajku", který byl zahájen v pražské Národní technické knihovně. (16. července 2013) | foto: ČTK

Vandas jen vyvolává nenávist, říká autor česko-romských vlajek

  • 1308
Návrhy česko-romských vlajek podle jejich tvůrce, slovenského výtvarníka Tomáše Rafy, neznevažují státní symboly. Projekt měl vyvolat diskusi o soužití Čechů a Romů. Dělnická strana ale rozšiřuje, že jde o novou vlajku ČR a tím se snaží vyvolávat nenávist, říká umělec, proti němuž strana Tomáše Vandase podala žalobu pro poškození státní vlajky.

Když jste projekt připravoval, očekával jste že vyvolá takové "pozdvižení" a že vám případně může hrozit postih?
Česko-romským soužtím se ve své práci zabývám již dlouho. Čekal jsem, že česko-romská vlajka vyvolá diskusi. To bylo vlastně i ideou toho projektu - otevřít diskusi na téma soužití s národnostními menšinami v České republice.

Co si myslíte o tom, že na vás DSSS (Dělnická strana sociální spravedlnosti) podala trestní oznámení pro znevažování státních symbolů a úřad Prahy 7 zahájil přestupkové řízení?
Projekt jednoznačně nenarušuje znaky České republiky a zákon o státních symbolech, ani to nebylo jeho cílem. Trestní oznámení DSSS je naprosto absurdní.

Česko-romská vlajka

Projekt "Výběrové řízení na česko romskou vlajku" vystavila loni v létě pražská venkovní galerie Artwall. DSSS na organizátory podala trestní oznámení, výstava podle ní porušila zákon o užívání státních symbolů České republiky. Policie rozhodla, že nešlo o trestný čin, nýbrž o přestupek. Praha 7 pak zahájila přestupkové řízení, proti němuž se výtvarník Tomáš Rafa odvolal (více čtěte zde).

Zákon ale říká, že na státní vlajce nesmí být žádné nápisy ani znaky.
Při policejním vyšetřování jsem vysvětlil, že se jedná o umělecký projekt, jehož výsledkem je nový symbol. Není to symbol státní vlajky České republiky, ale symbol, který evokuje příbuznost s Českou republikou. Je to společný symbol všech Čechů. Jednoznačně odmítám, že se jedná o dehonestaci české vlajky.

Úřad Prahy 7 vám vyměřil pokutu 2 000 korun, chystáte se ji zaplatit nebo z principiálních důvodů odmítnete?
Já jsem využil možnost podat proti tomuto rozhodnutí odvolání. Teď společně s galerií Artwall čekáme na další krok.

Neobáváte se, že takovýto kontroverzní projekt spíše rozvíří rasistické vášně a je "vodou na mlýn" různým extremistům, kteří se ho chytnou?
Je důležité v první řadě si zjistit, o čem ten projekt vlastně je. Měl jednoznačně odsoudit tendence ve společnosti a zmírnit bipolaritu otevřením dialogu. Ale některá média a hlavně DSSS změnila jeho koncepci. Na svých webových stránkách DSSS zveřejnila změněný projekt. Tím vyvolávala vlnu nenávisti. Šířila poplašné zprávy, například, že je to nová státní česká vlajka, což rozhodně není pravda. Lidové noviny zase napsaly, že je to nová vlajka českých Romů, což též není pravda. Takovéto dezinterpretace a vytváření vlastní propagandy vyvolaly negativní reakce i ze strany romské komunity.

Tomáš Rafa

Tomáš Rafa je původem slovenský výtvarník, který žije a pracuje ve Varšavě. Studoval na Akademii umění v Banské Bystrici v ateliéru Digitálních médií a na Akademii Sztuk Pieknych ve Varšavě. Soužití s romskou menšinou se ve svým díle věnuje dlouhodobě. Od roku 2009 pracuje na projektu Nový nacionalismus v srdci Evropy. Za ten získal v roce 2011 prestižní slovenskou cenu Oskára Čepana.

Chystáte se proti těmto dezinterpretacím ze strany DSSS nějak bránit?
Společně s galerií jsme rozeslali tiskovou zprávu médiím, která to uvádí na pravou míru. Já jsem podal v zákonné lhůtě odvolání proti přestupkovému řízení. A někteří lidé už mi nabídli právní pomoc.

Na vernisáži v létě jste řekl, že výstava "má za cíl podpořit hledání společného, tedy toho, co nás spojuje." Neměla by ale tím, co Romy, Čechy, Moravany a Slezany spojuje být právě vlajka České republiky?
To je právě jedna z možností a o tom by se měl vést dialog. S kurátorem galerie Artwall jsme například byli v Krupce, kde jsme o tomto projektu diskutovali s romskou komunitou. A ti třeba říkali, že se cítí Čechy, a že se ztotožňují s českou vlajkou tak, jak je. I toto je podle mě pozitivní výsledek dialogu, který projekt vyvolal.

Upravil jste i romskou vlajku. Máte proto negativní ohlasy i ze strany Romů nebo převažují pozitivní reakce?
Reakce jsou různé, ale samozřejmě jsou i negativní. Mám pocit, že chybí uvedení na pravou míru: že to měl být jednoznačně antirasistický projekt, který neměl někoho urazit. Negativní reakce byly rozpoutané jen kvůli tomu, že lidé četli nepravdivé informace ze zdrojů jako je DSSS.

Finální podobu nové česko-romské vlajky bylo možné volit ze sedmi návrhů, které byly vybrány na základě rozhodnutí odborné komise.

Proč jste se rozhodl výstavu uskutečnit právě v Česku?
Protože galerie Artwall vydala výzvu na umělecký projekt na téma "proti zdi". Přihlásil jsem se, protože na téma segregace Romů pracuji už čtyři roky na Slovensku. A galerie projekt rozběhla.

Neplánujete podobný projekt i na Slovensku, například návrh slovensko-romské vlajky?
Slovensko-romská vlajka vznikla už dříve. Přihlásil jsem se s ní do výběrového řízení do česko-slovenského pavilonu na benátské bienále 2013. Česko-slovenská komise projekt z pro mě nepochopitelných důvodů neakceptovala a bienále v Benátkách se proto nemohl účastnit.

Z vašich sedmi návrhů byla vybrána jedna vlajka, která měla být věnována Radě vlády pro záležitosti romské menšiny, spadající pod Úřad vlády. Je tento plán aktuální?
Ano. Lidé hlasováním vybrali vlajku, kterou jsme vyrobili a zaslali zmocněnkyni pro lidská práva Monice Šimůnkové těsně předtím, než byla odvolána. Vlajka je tedy nyní na Úřadu vlády. Jak s ní naloží, je jeho rozhodnutí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video