Tomáš Halík

Tomáš Halík | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Může z církve vytvořit protiváhu levicových režimů, míní o papeži Halík

  • 278
Nový papež bude podle kněze Tomáše Halíka mostem, který bude spojovat názorové skupiny uvnitř církve, ale i mimo ni. Církev by pod Františkovým vedením mohla získat nové věřící a zejména v Latinské Americe se potom stát protiváhou levicovým režimům.

I Tomáše Halíka výsledek konkláve příjemně překvapil. Fakt, že v čele katolické církve bude poprvé v historii stát jezuita, je podle něj dobrým znamením. "Jsou to lidé, kteří spojují důkladné vědecké vzdělání, hlubokou spirituální formaci s praktickým smyslem pro realitu," řekl Halík v rozhovoru pro MF DNES.

Konkláve 2013

Halík vyzdvihl zejména životní styl nového papeže. Ten ještě jako kardinál bydlel v bytě na předměstí Buenos Aires a do práce jezdil veřejnou dopravou. "To je výrazný signál, že bude pokračovat v tom, co přinesl Druhý vatikánský koncil, který vyzval představitele církve, aby ukazovali svou solidaritu s prostými lidmi," domnívá se Halík a dodal, že už v prvním papežově projevu byla cítit lidskost, humor a úcta k laikům. "Zatímco noví papežové zpravidla udělovali slavnostní požehnání, on před požehnáním poprosil shromážděný zástup, aby se předtím za něho modlil."

Nový pontifik je prý člověkem, který bude usilovat o vnitřní sjednocení katolíků, ale i o dialog s ostatními církvemi, zejména s islámem. "Katolická církev je nyní jedinou silou, která může komunikovat s oběma částmi dnes znepřáteleného světa," konstatuje kněz a univerzitní profesor.

Zvolení prvního papeže z Jižní Ameriky se navíc může promítnout i do politického vývoje. Posílení katolické církve na kontinentu totiž podle Halíka může vytvořit jakousi protiváhu sílícím levicovým režimům.

Liberální svět potřebuje inteligentního oponenta

Otázkou je, jak se církev pod novým papežem postaví ke kontroverzním otázkám antikoncepce nebo homosexuality. Františkův předchůdce Benedikt XVI. byl v tomto směru zastáncem konzervativní linie a na první pohled by se mohlo zdát, že jeho nástupce na něj naváže.

Když totiž Argentina v roce 2010 jako první latinskoamerická země zlegalizovala sňatky homosexuálů, tehdejší kardinál Jorge Mario Bergoglio to kritizoval jako "destruktivní záměr proti plánu Boha" a adopce dětí gayi označil za "formu diskriminace dětí".

Halík si nicméně myslí, že důležitější než samotný konzervatismus či liberalismus je to, zda je hlava církve citlivá k otázkám současné doby. "Liberální svět potřebuje v církvi inteligentního oponenta, který bude klást jisté kritické otázky. Například, zda jsou potraty a svazky homosexuální opravdu správné," nastínil prezident České křesťanské akademie.

Není podle něj možné čekat, že církev změní vztah k potratům či eutanaziím, protože je její povinností chránit život. Posun by však mohl nastat v otázce antikoncepce. "Tam se mnoho katolíků dnes domnívá, že by se měl dát větší prostor osobnímu svědomí. Možná se nový papež k tomuto názoru přikloní," zauvažoval Halík.

Další pedofilní skandály nehrozí

Nový římský biskup se bude muset vyrovnat i se skandály týkající se zneužívání dětí. Ty se opět připomenuly při samotném konkláve, kdy druhý den volby vyšlo najevo, že americký kardinál Roger Mahony zaplatí za urovnání případu čtyř zneužívaných dětí celkem téměř deset milionů dolarů.

Podle Halíka to je však vzdálená minulost. "Katolická církev je dnes v této oblasti asi nejbezpečnějším prostorem, protože zatímco se podobné jevy v ještě větší míře děly v jiných institucích - dětských oddílech, školách a především v rodinách - tak církev tyto věci dosti radikálně řeší," řekl MF DNES Halík. Je sice tragické, že se takové věci děly, ale už podle něj nehrozí, že by tyto věci mohly ve větší míře pokračovat.

13. března 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video