Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pokrytí signálem u Déčka a Art je malý zázrak, tvrdí ředitel techniky ČT

  16:12aktualizováno  16:12
Univerzální návod, jak řešit situaci, když divákovi nejde ČT Déčko nebo Art, neexistuje. V e-mailovém rozhovoru pro iDNES.cz to potvrdil ředitel techniky ČT Ivo Ferkl. Pokrytí přes 80 procent hájí a tvrdí, že je to malý zázrak, protože se ho podařilo zajistit ve velmi krátkém čase.

Logo dětského kanálu ČT:D | foto: Česká televize

ČT tvrdí, že pokryto signálem je 82,5 procenta obyvatel, ČTÚ uvádí pokrytí 75,9 procenta obyvatel. Také mapy pokrytí se liší. Proč?
Jedná se o matematický výpočet, který nyní ověřujeme praktickým měřením v terénu, a to zejména v oblastech, které jsou na hranici příjmových možností. Prověřujeme také místa, kde podle reakcí diváků signál není, a přitom by tam dle těchto výpočtů být měl. Jsou ale naopak oblasti, kde by podle výpočtů měl být signál nulový a přitom nám diváci píší, že programy bez problémů naladili. Takové reakce máme například z Náchodska. Právě z  těchto důvodů jsme již od počátku avizovali, že v den zahájení vysílání nových programů by možné reálné pokrytí obyvatel mělo být přes 80 procent. A toto procento pokrytí jsme splnili.

Bez signálu by tedy teoreticky mělo být jen 18 procent diváků. Mně se ale zdá, že to musí být více. Že si kanál nenaladí, tvrdí řada lidí na internetu, v anketě na našem webu i v mém okolí. Máte představu, kolik lidí si v reálu Déčko a Art nemůže naladit?
Bez signálu by mělo být mnohem méně diváků, než uvádíte. Stále totiž hovoříme jen o terestrické distribuční síti. Jsou tu ale ještě kabelové televize a satelitní platforma; těchto způsobů příjmu využívá zhruba polovina televizních domácností. Možnost naladit si ČT :D/ČT Art má dle našeho odhadu přes 90 procent diváků v rámci dosavadního způsobu příjmu v jednotlivých domácnostech.

Ivo Ferkl

Ivo Ferkl, technický ředitel České televize

Ředitele techniky v ČT dělá rok. V této funkci nahradil dlouholetého pracovníka této televize Rudolfa Popa. Ferkl přišel do ČT z pozice technického ředitele TV Nova. Tu dříve vedl současný ředitel ČT Petr Dvořák.

Proč lidé nemohou nové programy naladit?
Mohou mít problém s vlastním naladěním TV přijímače či set-top boxu, a to i v případě, že mají k dispozici dostatečný signál z antény. V dalších případech si musí vhodně přijímací anténu upravit, případně uzpůsobit příjem pro další programy z jiného směru.

Nepodcenili jste informační kampaň k technické stránce věci?
Od poloviny srpna běžela na pozici pro nové kanály na obrazovce České televize informační smyčka. O tom, jak naladit nové programy, jsme informovali diváky také prostřednictvím vysílání dalších kanálů České televize a ostatních médií. Aktuální informace o pokrytí v rámci sítě MUX 1a (multiplex 1a, který funguje na základě zejména regionální sítě 7, pozn. red.) a návody jsou umístěny také na webových stránkách České televize. Diváci mohou rovněž zavolat na naše divácké centrum, kde jim ochotně poradí. Že tyto cesty fungují, víme, protože i my máme od diváků pozitivní zpětnou vazbu.

Není to také tím, že Multiplex 1a jste spustili v květnu letošního roku, lidé tedy ještě ani nestačili zachytit, že něco takového existuje a nepřizpůsobili tomu anténní systémy?
Multiplex 1a jsme spouštěli již v květnu právě proto, aby lidé mohli využít letních měsíců k případným nezbytným úpravám střešní antény a nemuseli si nastavovat příjem za nepříznivého počasí. Mnozí tak učinili, máme četné příznivé ohlasy na možnost příjmu HD kanálů prostřednictvím terestrického vysílání.

Jak naladit, když je signál

ČT zveřejnila několik rad, jak si nové dva programy naladit:

Na většině přijímačů s tunerem DVB-T proběhne doladění nové programové pozice automaticky.

Pokud automatické naladění neproběhne, je třeba vstoupit do ovládacího MENU a v sekci NASTAVENÍ (SETTING) zvolit funkci LADĚNÍ (TUNE). Optimální je zvolit režim MANUÁLNÍ LADĚNÍ (MANUAL) a nastavit vyhledávání dle čísla kanálu v místě příjmu.

V režimu AUTOMATICKÉ LADĚNÍ (AUTOMATIC) dojde k proladění všech dostupných kanálů v místě příjmu - tento způsob ladění je pomalejší a může mít i některé další nevýhody: mohou se naladit kanály, o které divák nemá zájem, např. i proto, že mají horší signál.

U diváků, kteří pozici například v Praze naladí, ale signál je slabý, může být tento problém způsoben tím, že novou pozici je možné naladit z vysílače Ládví, nikoli Žižkov. Tito diváci pak musí přenastavit anténu.

Seznam vysílačů najdete zde.

Zdroj: ČT

Co by měli udělat ti, kteří chtějí sledovat nové programy, ale nejdou jim naladit?
Odkázal bych je na naše webové stránky, kde se budeme snažit poskytnout odpovědi na nejčastější otázky, na které se nás diváci tážou, a také na operátory našeho diváckého centra, kteří všem ochotně pomohou. Dát jednu univerzální radu je však nemožné, protože v každé domácnosti může být situace specifická. Záleží na tom, na jakém typu přijímače či set-top boxu se nové programy přijímají, v jakém stavu je anténní systém a v neposlední řadě i příjmové podmínky v daném místě. Často se jedná o kombinaci všech těchto faktorů.

Bylo nutné jít cestou "nového" multiplexu?
Ano, podle legislativy, a v rámci možností, které jsou s ohledem na kmitočtovou koordinaci realizovatelné, bylo toto řešení jediné možné.

Proč jste nešli podobnou cestou jako komerční televize, které tak velké potíže u diváků neměly?
Pokud máte na mysli vysílání komerčních televizí prostřednictvím Multiplexu 4, tak ten vysílá na většině míst ze stejných stanovišť jako Multiplex 1a, ve kterém se šíří ČT :D a ČT Art. Pokud tedy diváci sledují například program Fanda televize Nova, pak nemohou mít problém s nastavením antény pro nové kanály ČT, stačí je jen nově naladit. Pokud jim tedy šly naladit programy komerčních stanic, neměl by být problém naladit ani naše nové programy (Nova a ČT kanály vysílají každá v jiném multiplexu, vysílače tedy nemusí být vždy shodné, pozn. red.).

Nešlo rozšířit veřejnoprávní Multiplex 1?
Nešlo. Takové řešení by totiž znamenalo výrazné zhoršení kvality obrazu stávajících programových kanálů. Řešení, které se nám také často podsouvá, tedy vyřazení rozhlasových kanálů z programové nabídky, je rovněž nerealizovatelné, protože vysílání těchto kanálů ČRo nám nařizuje zákon. Udělali jsme si studii na technickou rekonfiguraci sítě tak, aby se zvýšil využitelný datový tok. Ale ani takovéto řešení k cíli nevede, pokrytí Multiplexu 1 by se v tomto případě dramaticky snížilo, síť by se destruovala a následné dokrývání na původní pokrytí by bylo nereálné, protože by to vyžadovalo další kmitočty a ty nejsou k dispozici.

Logo kulturního kanálu ČT art

Logo kulturního kanálu ČT Art

Nebo z veřejnoprávního multiplexu vyjmout třeba sportovní kanál a ten odsunout na 1a a nahradit jej Déčkem a ČT Art ?
Tím bychom ovšem situaci nijak nevyřešili, protože pak by problém s naladěním mělo určité procento diváků, které sleduje ČT Sport.

Do dvou let by mělo pokrytí být 95 procent. Nezdá se mi, že by to byl rychlý proces.
Stávající terestrická síť se kompletovala šedesát let. To, co se nám povedlo složit během půl roku pro distribuci Déčka a ČT Art, považuji osobně, s ohledem na možnosti, které jsme měli, za malý zázrak. Kompletace sítě není lineární, má exponenciální charakter. To se týká jak nárůstu penetrace (dostupnosti signálu, pozn. red.), tak i investičních nákladů. Zejména při současné kmitočtové situaci.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bývalý ministr obrany Martin Barták přichází na jednání Městského soudu v...
Exministr Barták: Letouny CASA byly správný produkt za odpovídající cenu

Koupil se správný produkt za odpovídají cenu, řekl o letounech CASA v úterý u soudu někdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové a pozdější šéf resortu...  celý článek

Pravicový extremista Jan Kopal na snímku z demonstrace v roce 2001
SPD se zbavila člena, na něhož prosákla extremistická minulost

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vyloučilo ze svých řad Jana Kopala, který byl v minulosti členem řady extremistických stran a jednu dokonce i...  celý článek

Nová kniha vychází z cyklu iDNES.cz 100 pohledů na Česko.
Portál iDNES.cz má první publikaci. Projekt 100 pohledů vychází knižně

Server iDNES.cz má první knihu. Vznikla z unikátního projektu 100 pohledů na Česko, který si během dvou let, kdy je publikován na stránkách iDNES.cz, našel...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.