Bohuslav Sobotka přichází do Poslanecké sněmovny na setkání nově zvolených

Bohuslav Sobotka přichází do Poslanecké sněmovny na setkání nově zvolených poslanců ČSSD. (29. října 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Majetková přiznání a konec poplatků u lékaře mají prioritu, říká Sobotka

  • 262
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka před jednáním o vládě s ANO a lidovci v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, které věci jeho strana nebude ochotna obětovat. Jsou to majetková přiznání a zrušení poplatků u lékaře. "ČSSD v minulých vládách obětovala zákon o majetkových přiznáních, to nechci opakovat," uvedl Sobotka.

Skončila doba, kdy ČSSD obtěžovala veřejnost svými vnitřními problémy, místo toho, aby se vyjednávalo o příští vládě?
To bylo mým cílem. Proto jsem svolal ústřední výkonný výbor a požádal jeho členy, aby rozhodli zodpovědně a aby tu smutnou epizodu v povolebním vývoji pro sociální demokracii i pro voliče, ale i pro všechny voliče pomohli ukončit. To se stalo. Hodně tomu pomohla i rezignace kolegů Haška, Tejce, Škromacha, kteří byli iniciátory toho pokusu o puč i té zvláštní schůzky u pana prezidenta.

Z toho pohledu je možná i dobře, že nebude mimořádný sjezd, který jste navrhoval. Všichni by řešili - Sobotka vyjednává o vládě, ale co udělají před sjezdem za jeho zády Hašek, Tejc, Škromach...
Víte, já jsem ten sjezd navrhoval proto, že si skutečně myslím, že ten výsledek strany byl hubený. A reflexe celého vedení, aby dalo své mandáty k dispozici, to by mělo svou hodnotu. Ale zvítězili kolegové, kteří argumentovali, že to pro stranu bude nesmírně komplikované kombinovat vyjednávání o sestavení vlády a okresní a krajské konference, které by sjezdu předcházely. Takže sjezd bude východisko ve chvíli, kdy se nepodaří dojednat smysluplnou účast ve vládě.

Neobáváte se, že vám kolegové, kteří rezignovali z vedení ČSSD, budou všemožně "mydlit" schody a dělat vše pro to, aby vám nůž do zad píchli někdy jindy?
No, kdybych byl cynický, tak bych řekl, že jsem na takové věci zvyklý z těch minulých měsíců. Ale myslím, že teď bude pro sociální demokracii lepší situace. Katarze, ke které došlo, znamená, že členové ústředního výkonného výboru odmítli dvojkolejnost.

Chci se prezidenta zeptat na pozadí lánské schůzky

Myslíte, že teď prezidentovi Zemanovi, jehož kůň zjevně nejste, nezbude už nic jiného, než aby vás pověřil sestavením vlády?
O mně je známo, že já nepatřím k nejužšímu dvoru pana prezidenta a mám svůj názor. Těším se na schůzku s ním, čekal jsem, že se sejdeme po volbách. Vnitřní krize v ČSSD tu schůzku odložila. Chci se s ním potkat co nejdříve, slyšet jeho názory, ne názory tlumočené přes tři nebo čtyři prostředníky. Chci se ho zeptat na pozadí té lánské schůzky, do jaké míry to mělo nebo nemělo vliv na to, co se odehrálo na předsednictvu strany a chci s ním mluvit o časování povolebního vyjednávání. Sociální demokracie má zájem, abychom co nejrychleji našli dohodu a představili prezidentovi novou vládu.

Začínáte vyjednávání s hnutím ANO a lidovci. Budete trvat na dohodě o čisté koalici, nebo je možná i jejich tolerance k vaší menšinové vládě?
Preferujeme koaliční smlouvu tří stran, které uspěly ve volbách do Poslanecké sněmovny. A právě tyto tři strany představují změnu, každá trochu jinak, ale představují. Lidovci nebyli ve Sněmovně, ANO je nová politická strana, my jsme byli sedm let v opozici. Kdo jiný by měl spolupracovat na příští vládě, když voliči požadovali změnu, než tyto tři strany. Priorita je koaliční smlouva, tříčlenná vláda. Varianta dvě, kterou nepreferujeme, je menšinová vláda ČSSD, kterou při padesáti mandátech ČSSD vnímám jako méně stabilní.

Máte ve Sněmovně jen o tři křesla víc, než hnutí ANO. ANO řeklo, že nárokuje křeslo šéfa Sněmovny, je to legitimní požadavek?
Je to legitimní požadavek, stejně jako je to legitimní požadavek ze strany sociální demokracie. Je to o dohodě. Budeme ji muset hledat, protože my jako nejsilnější strana máme tu ambici také, ale dohoda o vedení Sněmovny by neměla být překážkou v tom, abychom pokračovali ve vyjednávání o sestavení vlády.

Pokud sestavíte koaliční vládu, budou v ní i lidé z toho nyní poraženého křídla strany?
Kdybychom si dál hráli na křídla ve straně, bylo by to zklamání pro naše voliče a naše členy. Doufám, že ČSSD bude jednotná, a že nám to umožní, abychom mohli klást důraz na programovou dohodu. Pokud má ČSSD z té krize něco vytěžit, musíme si přestat hrát na Haškovce a Sobotkovce.

Tak je asi jasné, že pana Haška a Tejce nebudete chtít mít ve vládě, ale mají v ní šanci usednout lidé, o nichž dobře víte, že jsou to jejich spojenci?
ČSSD teď nějak vypadá, ale v příštích měsících a letech bude vypadat jinak. Řada starých spojenectví už dnes neplatí, vznikají nová, ale my se skutečně nechceme vracet k tomu, co bylo. Schizofrenii, dualitu, si teď ČSSD nemůže dovolit. Budu klást důraz na jednotu poslaneckého klubu a budu chtít, aby k ní přispěli i kolegové Tejc a Hašek. Mají co napravovat.

ANO bude muset říci, z čeho profinancuje výdajové priority

Určitě jste si vědom, že kvůli volebnímu výsledku neprosadíte všechny své programové priority. Asi v největším ohrožení je vaše snaha zvýšit firemní daně nebo prosadit úpravu církevních restitucí. Jste si toho vědom?
Nejsem tak skeptický ohledně církevních restitucí. Myslím, že existuje prostor a my máme řadu návrhů, se kterými chceme přijít. A věříme, že některé by mohly být široce akceptovatelné. Pokud jde o vyšší daně, tam je potřeba říci, jak bude chtít hnutí ANO profinancovat některé své výdajové priority, které měla v programu i sociální demokracie, bez toho, aniž bychom získali vyšší pravidelné příjmy do státního rozpočtu. Nechci abychom odtrhávali debatu o daních od debaty o deficitu. A jestliže ANO například nebude chtít zavést druhou sazbu u daně z firem, pro banky a energetické společnosti, bude muset říci, kde chce vzít peníze na to, aby se nezvyšoval deficit státního rozpočtu. Buď ANO bude muset přistoupit na naše razantní opatření proti daňovým únikům ve formě registračních pokladen, nebo bude muset akceptovat návrh na zvýšení firemních daní. Jinak další peníze do státního rozpočtu v horizontu roku, dvou nebudeme schopni zajistit.

Kdybyste měl říci dvě věci, od kterých v žádném případě neustoupíte, že by to znamenalo, že byste raději odešli od jednacího stolu, které by to byly?
Moje zkušenost je taková, že ČSSD v minulých vládách obětovala zákon o majetkových přiznáních, to nechci opakovat a říkám, že ten zákon nutně potřebujeme, plošný zákon o majetkových přiznáních. Druhá věc, která je klíčová, je zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Dovedete si představit, že budete mít stejný počet křesel ve vládě jako ANO, že nebudete mít víc míst než oni?
My jsme o tom zatím žádnou interní debatu v ČSSD nevedli. Debata o konkrétních číslech rozdělení rezortů přijde na řadu ve chvíli, kdy budeme vidět šanci na programovou dohodu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video