Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moc fotbalu, málo vědy. České Wikipedii pomůžou studenti i senioři

  22:00
Své články do největší encyklopedie světa Wikipedie obvykle píší sami někde v soukromí. Práci anonymních autorů pak ale využívají tisíce lidí. Tuto sobotu se čeští přispěvatelé sešli na Wikikonferenci, kde řešili i větší zapojení seniorů. "Máme hodně článků o fotbalistech, ale málo o přírodních vědách," říká v rozhovoru pro iDNES.cz šéf české Wikipedie Michal Reiter.
Fotogalerie3

Předseda sdružení Wikimedia Česká Republika Michal Reiter | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na co se Wikikonference zaměřuje?
Pořádáme ji každý rok a je to už pátý ročník. Součástí jsou přednášky a workshopy, tématem je zejména spolupráce s vysokými školami. Přihlášeno je 130 lidí (celý program najdete zde).

Kdy jste napsal první článek na Wikipedii?
Myslím, že to bylo v lednu 2006. Byl to takový, jak my říkáme, pahýlovitý článek ke slovu Život.

Česká Wikipedie v tu dobu fungovala už necelé čtyři roky a ještě neměla tak základní slovo?
Takových případů je víc. Do obecných pojmů se překvapivě nikomu moc nechce. Zakládal jsem články i ke slovům Pařez nebo Ráno.

Největší encyklopedie světa

  • Internetovou encyklopedii Wikipedie založili v lednu 2001 Američané Jimmy Wales a Larry Sanger. V současnosti obsahuje 30 milionů článků v 287 jazycích, nejvíce v angličtině (přes 4,3 miliony článků). Celý projekt má na starosti nadace Wikimedia Foundation, která provozuje servery, platí programátory a přispívá na provoz jednotlivých poboček. 
  • Česká verze Wikipedie funguje od května 2002. Aktuálně ji tvoří přes 280 tisíc článků a je tak 22. nejpočetnější jazykovou verzí. Její činnost koordinuje občanské sdružení Wikimedia Česká republika, jež vzniklo v březnu 2008. Kromě samotného provozu encyklopedie pořádá vlastní projekty, jako je například fotografování českých obcí nebo památek. Uvažuje se také například o pořádání kurzů pro novináře, aby lépe věděli, jak encyklopedii využívat.
  • Michal Reiter, v kyberprostoru vystupující i pod přezdívkou Limojoe, vede sdružení od června 2011. Pětatřicetiletý vystudovaný biofyzik pracuje jako programátor u telefonního operátora.

Dnes ještě přispíváte?
Nárazově ano. Už nemám tolik času, abych napsal od začátku do konce nějaký článek. Spíše doplňuji obrázky nebo aktuality. Když například nyní zemřel představitel seriálu Profesionálové, tak jsem upravil datum jeho úmrtí. Spíše se ale podílím na organizaci našich projektů.

Stále platí, že do encyklopedie může úplně kdokoliv?
Ano, pokud přichází s dobrými úmysly a nedělá nějakou neplechu. Když jsou jeho editace smysluplné, tak tam s nejvetší pravděpodobností přežijí. Stejně tak může články kdokoliv kontrolovat. Je tam ale komunita uživatelů, takzvaných správců, kteří si za ta léta, co to dělají, zasloužili vyšší práva. Mohou mazat články nebo blokovat uživatele. Je jich kolem třiceti.

Kolik je momentálně na české Wikipedii celkem článků?
Přes 280 tisíc. Každý den jich přibývá kolem stovky. Když je velká událost, tak to roste. Například předpokládám, že kolem olympiády, kdy je poměrně dost aktuálních událostí, bude počet článků narůstat.

Před dvěma lety česká Wikipedie v počtu hesel předstihla Ottův slovník naučný. Kolik by měla zhruba stránek, když by se vytiskla?
Ottův slovník naučný byl limitován rozsahem článku. My ne, ale máme zato spoustu malých článečků. Každopádně bylo by to mnoho svazků. Odhaduji, že naše vydání by bylo ještě nejméně o metr delší než Ottův slovník naučný.

Kolik je v Česku stabilních wikipedistů?
Řádově několik stovek. Někteří kdysi dávno založili docela dost článků, ale teď už mají rodiny a nemají na to tolik času. Zdaleka ne všichni wikipedisté jsou ale organizovaní. Spousta z nich je pro nás naprosto neznámých, editují si v klidu a tichu svého domova a ví se maximálně jejich přezdívka.

Kdo je typický wikipedista?
Nejaktivnější jsou lidé, kteří pracují v IT, protože jsou stále u počítače. A také studenti, kteří mají dost volného času. Máme například projekt, ve kterém vysokoškolští studenti píší články na Wikipedii jako seminární práci. Zatím jich je zhruba 150. Nově se chceme zajímat o důchodce. Nabídka i zájem je z obou stran, pokusíme se navázat spolupráci například s Českou geriatrickou společností. Několik starších členů už máme. Třeba jeden pán z České Lípy obchází místní úřady a zjišťuje pro nás informace o památkách.

Předseda sdružení Wikimedia Česká Republika Michal Reiter

Jsou přispěvatelé spíše muži?
Asi tak z 95 procent. Je to hlavně jejich vztahem k technice. Když už žena dělá něco dobrovolně, tak se to možná neodehrává tolik na internetu, ale spíše působí někde mezi lidmi.

Rathovi a Bártovi příznivci se snažili ovlivnit články

Počátky české Wikipedie asi byly dost živelné, dnes už je to všechno zaběhnuté?
Člověk může očekávat určitě větší obsahovou kvalitu. Jsou tam vybudované dobré základy. Nejsme ale v pozici anglické Wikipedie, že by u nás byl problém napsat článek. Ještě pořád existuje spousta oblastí, které jsou jak Sahara. Zato v angličtině už drtivá většina základních článků existuje.

Rekordman české Wikipedie

Nejvíce článků - úctyhodných 14 557 - založil uživatel s přezdívkou Davcza. Je to wikipedista David, který vystudoval historii a politologii na Univerzitě Karlově v Praze. Zaměřuje se zejména na zeměpisná a historická hesla.

U nás je ta Sahara v jakých oblastech?
Určitě v přírodních vědách. Protipólem je to, co se lidem strašně dobře píše, tedy jejich koníčky. Například máme na české Wikipedii asi šest tisíc fotbalistů. Z mého pohledu je hodně článků i o seriálech a jednotlivých epizodách. Já tomu neholduji, ale nemůžu to nikomu upírat. Měla by tam však být nějaká encyklopedická úměra. Loni na konferenci jedna přispěvatelka ověřovala důležitost hesel a vyšlo jí, že z pohledu mimozemšťana by byl Pokémon možná důležitější než T. G. Masaryk, protože délka článků byla skoro stejná. Ještě v průběhu přednášky jsme poměry optimalizovaly ve prospěch pana prezidenta.

Lze vůbec nějak regulovat, aby nevznikaly články o podružnostech?
Celkově to regulovat nejde. Ale když opakovaně vzniká článek o stejné podružné věci, tak se zablokuje, aby pod tímto názvem nevznikl. Objevují se i různé propagační články o nepodstatných internetových serverech, které se cítí být významné.

Před časem mluvčí exstarosty Prahy 5 Milana Jančíka mazal v článku zmínky o skandálech svého šéfa (více čtěte zde). Víte o dalších případech, kdy si někdo dělal PR, nebo naopak haněl konkurenci?
Došlo k řadě posunům v článcích o Davidu Rathovi nebo Vítu Bártovi. Jejich příznivci tam něco přidali nebo naopak smazali. Wikipedie by měla směřovat k nějakému vyvážení. Pokud tam někdo propašuje PR článek, tak největší šance na odhalení je přímo pár hodin po jeho vzniku. Článek totiž zůstává ve vitríně posledních vytvořených článků a správci o tom mají přehled. Máme také roboty, které hlídají, jestli tam nejsou sprostá slova.

Učitelé Wikipedii zrovna nemilují. Mění se jejich postoj?
Částečně se to zlepšuje. Je to ale docela roztříštěné a není na to jednotící názor. Je pravda, že někteří kantoři ji nemají rádi. Záleží však na konkrétní škole. Třeba na Masarykově univerzitě v Brně je Wikipedie v diplomových pracích celkem běžně citována, na ČVUT také. Je potřeba ji brát jako rozcestník pro další informace. Pro studium jsou ale často vhodnější odborné články na anglické Wikipedii, kde je přeci jen zkontrolovalo více lidí. Doporučuji je pak srovnat s českou verzí, ať má člověk vyváženější pohled.

Přispívají na Wikipedii i učitelé?
Typický příklad je pan profesor Jan Sokol (bývalý děkan Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy - pozn. red.). Nemáme o všech povědomí, ale nedá se říct, že by to dělali programově. Mají málo času a je to pro ně práce navíc. Pokud to tedy nejsou vyloženě nadšenci. Wikipedii by ale pomohlo, když vydáváme sborník z článků, tak aby měl oficiální číslo a učitelé si to mohli vykázat jako publikační činnost. Samotná Wikipedia totiž nic takového nemá a pravděpodobně ani mít nemůže, protože nemá status periodika. Spolupráci s vysokými školami chceme posílit.

Na druhou stranu některé články můžou až odrazovat běžné čtenáře, protože jsou napsány příliš odborným jazykem. Jsou za hranicí populárnější encyklopedie, ke které bychom v nějakém ideálu měli směřovat.

V anglické Wikipedii je údajně podobně nepřesností jako v encyklopedii Britannica. Ta česká se také může měřit s knižními encyklopediemi?
Bylo by dobré si vybrat jádro, které je souměřitelné. Jsou články, které se měřit můžou. U článků, které už mají nějakou historii, rok, dva tam jsou, a pročetli je třeba tři editoři, bude chybovost srovnatelná s články z běžných encyklopedií.

Napadli někdy českou Wikipedii hackeři?
Není mi to známo. Přitom co se týče provedení mnoha změn ve článcích, bylo by to relativně jednoduché. Servery jsou ale v Americe a pokud by nastal velký hromadný útok, tak by se je dalo celkem bez problému odpojit. Spíše se setkáváme s vandalskými útoky. Tu a tam k nim dochází například ve školách v rámci výuky výpočetní techniky, kdy žáci hromadně editují články. V tom případě zablokujeme konkrétní IP adresu. Umíme navíc poměrně rychle zrušit všechny editace, které od ní přišly.

Centrála Wikipedie nechává pobočkám dost autonomie, nebo všude platí stejná pravidla?
Máme všichni víceméně stejná pravidla, co se může a nemůže. Například, že to musí být originální a ne převzatý text. V každé zemi pak záleží na místních zákonech. Například tady můžu vyběhnout na náměstí a vyfotit z veřejného prostranství jakýkoliv domeček. Zato v Belgii nebo Francii člověk naráží na to, že budovy mladší sedmdesát let nejde fotit.

Sdružení Wikimedia Česká republika, kterému předsedáte, vzniklo v roce 2008. Před tím čeští přispěvatelé neměli žádné vedení?
Tady dlouhou dobu byli jen osamělí vlci, kteří se moc nepotkávali, maximálně dvakrát do roka se jich pár potkalo u piva. Postupem času vznikla myšlenka, že bychom mohli práci koordinovat a založili místní pobočku, která Wikipedii zaštítí. Znamená to obcházení vysokých škol, abychom nalákali profesory, jednání s úřady. To by běžný pěšák wikipedista mohl také, ale nemá tu vážnost. Institucionalizace tomu pomáhá. Taky doufáme, že už teď v prosinci budeme mít konečně vlastní sídlo. Zatím se scházíme po hospodách a materiály k Wikipedii máme po bytech. Já jich mám doma asi sto kilo a už se těším, až se to odstěhuje.

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Měl být ministrem, ze strachu odmítl. Na jeho statek zaútočili maskovaní radikálové

Premium

Ještě nikdy v historii Spolkové republiky se nestalo, že by politicky motivovaný násilný protest mohl změnit obsazení vlády v Berlíně. Až nyní. Günter Felssner, šéf Bavorského svazu zemědělců, byl...

29. března 2025

Z děcáku k úspěchu ve fitness. V životě musíte hrát i s hroznými kartami, říká

Neviditelní. To mohou být samoživitelé, senioři, nezaměstnaní 55+, nízkopříjmové rodiny nebo třeba ti, kteří vyrůstali v dětském domově. Mezi posledně jmenovanou skupinu patří i Veronika Blahovská. I...

29. března 2025

Když nemáte práci, nikam neletíte. Američtí dopravci redukují počty spojů

Americké aerolinky zažívají turbulentní časy. Po období silného růstu aktuálně čelí výzvám v podobě rostoucí inflace, ekonomické nejistoty a poklesu poptávky jak ze strany turistů, tak ze strany...

29. března 2025

Zábavné úlohy, hříčky s textem. Procvičte k přijímačkám logické uvažování

Premium

Jazyk vznikl proto, abychom my, lidé, dokázali popsat, co se děje kolem nás i v našem nitru. Dnešní cvičný test prověří, nakolik dokážete porozumět českým slovům a větám.

29. března 2025

Velký přehled odměn a platů v Motole: Ludvík vydělal za 25 let přes 60 milionů

Premium

Bývalý ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík si za 25 let, kdy stál v jejím čele, vydělal přes 60 milionů korun. Jeho někdejší provozně technický náměstek Pavel Budinský si...

29. března 2025

Moc volna škodí. Někteří lidé nevědí, jak s volným časem nakládat, říká ekonom

Premium

Lidé dnes už nepracují jen pro peníze, ale i kvůli sebenaplnění. Práce je také velkým tématem hovorů. „Je naprosto přirozené, že se lidé sejdou a řeší svou práci a vztahy v ní. Více či méně se...

29. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dvě nehody na dálnici D5 během jednoho dne. Další srážka ji opět uzavřela

Na 122. kilometru dálnice D5 ve směru na Rozvadov došlo k nehodě, která původně byla hlášena jako srážka mezi nákladním vozidlem a osobním autem. V pozdních večerních hodinách pak policie upřesnila...

28. března 2025  20:07,  aktualizováno  22:49

Rychlík uvízl v polích kvůli poškozenému sběrači. Hasiči ho odtáhli do stanice

V polích mezi Mstěticemi a Čelákovicemi uvízl v pátek večer rychlík R933 Krakonoš směr Trutnov. Ve vlaku, který byl podle svědků přeplněný, uvázlo zhruba 600 lidí. Důvodem byla porucha sběrače –...

28. března 2025  19:56,  aktualizováno  22:22

Mluví o příměří, ale zesilují útoky. Rusové za den ztratili 1860 vojáků

Sledujeme online

Ruská vojska v pátek podnikla více než 50 útoků na frontě u Pokrovska v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, uvedl ukrajinský generální štáb ve večerní zprávě o situaci na bojišti. Celkem ukrajinské...

28. března 2025  22:04

Vance přijel do Grónska a zkritizoval Dány. Evropa převzetí pochopí, tlačí Trump

Americký viceprezident J.D. Vance přiletěl na americkou základnu Pituffik v Grónsku. Navštívil americké vojáky a zkritizoval Dánsko, že neodvedlo pro Grónskou „dobrou práci“. Americký prezident...

28. března 2025  17:53,  aktualizováno  21:38

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, počet obětí může jít do tisíců

Barma hlásí v důsledku silného zemětřesení zemětřesení 144 mrtvých. V Thajsku zahynulo devět lidí, v Bangkoku se zřítila stavba mrakodrapu. Model americké geologické služby USGS však považuje za...

28. března 2025  9:33,  aktualizováno  20:51

Keňští policisté na Haiti umírají ve válce s gangy. Stáhněme je, apelují doma

Keňské bezpečnostní sbory, vyslané na Haiti v rámci mnohonárodností bezpečností podpůrné mise (MSS), mají potíže při pacifikování tamních gangů. Jejich členové zabili již druhého keňského policistu....

28. března 2025  20:46