Ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný.

Ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Chybu hledejte u celníků, hájí policisty v metanolové aféře jejich šéf

  • 87
Ředitel zlínské krajské policie Bedřich Koutný říká, že "jeho" policie nenese za rozsáhlé nelegální kšeftování s lihem v regionu odpovědnost. Přiznává, že černý trh s alkoholem vyšetřovali už třikrát, ale kauza vždy kvůli důkazům vyšuměla.

Bedřich Koutný řídí zlínskou (teď krajskou) policii dvaadvacet let. Pod jeho vedením několikrát zasáhla i proti lihové mafii, nikdy ji ovšem nerozkryla. Daří se to až teď kriminalistům z Prahy.

Koutný si však nemyslí, že by jím řízená policie selhala. "Vím minimálně o třech případech, kdy jsme kauzu nelegálního obchodování s alkoholem začali řešit. Ale kvůli nedostatečným důkazům to vždy šlo do ztracena," říká Koutný.

Šéf celníků: Nelegální výroba a distribuce lihu je přece trestnou činností

Šéf Celního ředitelství Olomouc Lumír Šatran si nemyslí, že by jeho úřad zaspal a toleroval nelegální výrobu alkoholu na Moravě. Problematiku vidí jinak než policisté.

"Správa spotřebních daní je v gesci celních orgánů, ovšem jedná se o nelegální výrobu a distribuci lihu a lihovin, tedy o trestnou činnost," argumentuje Šatran.

Co to znamená?
Při vyšetřování této trestné činnosti má celní správa danou kompetenci. A to je oblast prověřování.

Takže odmítáte, že by chyba byla na vaší straně, i když vybíráte spotřební daň z alkoholu?
Celní orgány jsou výlučným správcem spotřební daně. V oblasti nelegální výroby lihovin sdílíme tuto kompetenci i s ostatními orgány činnými v trestním řízení. Takže podobně jako policie, státní zastupitelství a soudy máme i my svou roli v potírání těchto trestných činů. Této role se nezříkáme.

Znamená to, že každá z těchto složek má svůj díl viny?
Domnívám se, že každá z těchto složek má svůj podíl na potírání této nelegální činnosti.

Co ale potom říkáte na to, že policie objevila minulý týden na Moravě 600 tisíc nezdaněných litrů?
Takováto nelegální výroba není jen problém České republiky. Ale mohu vás ujistit, že se tomu věnujeme. Velmi rádi přijmeme od veřejnosti podněty, které povedou k odhalení nelegálních aktivit.

Myslíte si, že policie pod vaším vedením udělala dost pro to, aby lihovou mafii potřela?
Domnívám se, že policie v této věci nenese odpovědnost. Ta leží hlavně na orgánech celní správy, ty jsou odpovědné za platby spotřební daně. My jsme sami některé případy otevřeli, některé dělaly policejní útvary odjinud. Skončily bohužel u ledu. Ale nikoliv kvůli tomu, že by policie nekonala.

Bydlíte v Kostelci, kde žije i hlavní podezřelý z nelegálních obchodů Radek Březina. Znáte se?
Ne, neznám ho. Ani třeba jen od vidění.

Ptám se, protože obyvatelé Kostelce mluví, že Březina dlouhé roky obchodoval s alkoholem. Navíc má ferrari a další značky, což ukazuje, že jeho příjmy jsou značné.
Bylo veřejným tajemstvím, že se to dělo.

A proč jste s tím něco nedělali?
Vím minimálně o třech případech, kdy jsme kauzu nelegálního obchodování s alkoholem začali řešit. Ale kvůli nedostatečným důkazům to vždycky šlo do ztracena.

S ferrari jezdíval Březina hodně rychle, prý i více než stovkou. Podle místních ho policie několikrát zastavila, ale on údajně nikdy nepřišel o řidičský průkaz.
Dostali jsme mnoho podnětů od tamních lidí, že jezdí takovou rychlostí. Nicméně si nejsem jist, zda byla rychlost změřena radarem. Jedna věc je, že ho policie zastaví, druhá pak, zda má důkazy.

Jak na vás vývoj kauzy nelegálního kšeftování s lihem působí?
Vnímám to jako zadostiučinění. Jsem rád, že se to konečně pohnulo správným směrem.

Ale musely to řešit zásahové jednotky odjinud, z čehož by mohlo vyplývat, že s tím zlínská policie nedokázala hnout.
Tak to nevnímám. V metylové kauze jsme odvedli spoustu práce, podílíme se na ní mírou nejvyšší. Říkám, že byla doba před metylem a po metylu. Daňové úniky a další věci budeme řešit, až dohledáme všechny metylové cesty a podaří se nám zlikvidovat všechny sklady s jedovatým alkoholem.

Myslel jsem oblast nelegálních obchodů s lihem, do kterého pořádně píchly až "cizí" zásahovky.
Ale oni mají taky jiné možnosti než my. Déle než měsíc jsme tvrdě makali na metylové větvi. Jak řekl Robert Šlachta (šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu - pozn. red.), tak díky našemu vyšetřování metylové kauzy měli volné ruce a mohli pracovat s informacemi o této alkoholové větvi.

V této souvislosti se však nabízí otázka, jestli by se nelegální obchodování s alkoholem řešilo nebýt metylové kauzy. Nemyslíte si, že kdyby nezemřeli lidé, fungovalo by kšeftaření vesele dál?
Metylová aféra je důležitý mezník. Ale tak to ve světě chodí. Taky se vědělo o tom, že teroristé připravují útok, ale opatření se začala dělat až v momentě, kdy zaútočili. Musí asi vždy přijít alarmující skutečnost, než se začne něco dít.

Ale mělo by to být naopak.
Znovu vám říkám, že spotřební daň z alkoholu či cigaret má v gesci celní správa. Tam je třeba hledat a pak řešit nějaké pochybení.

Bude po kauze metyl "čisto"?
Je potřeba, aby nezdaněný alkohol úplně zmizel nebo byl jeho výskyt co nejvíce minimalizován.


Video