Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poslali mi telegram, líčí vyhazov za kritiku Putina profesor z Moskvy

  7:09
Profesor Andrej Zubov z elitní moskevské univerzity počátkem března odsoudil v tisku ruský postup na Krymu. Krátce nato o místo na škole přišel. V rozhovoru pro iDNES.cz vysvětluje, proč Moskvu neopustí navzdory nabídkám z ciziny, včetně té z Masarykovy univerzity, i to, že události na Ukrajině jsou předzvěstí toho, co by mohlo jednou čekat Rusko.

Profesor Andrej Zubov před přednáškou na brněnské Fakultě sociálních studií. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Andrej Zubov

Andrej Borisovič Zubov je předním ruským historikem, religionistou a politologem. Podílel se na vzniku rozsáhlého díla o dějinách Ruska ve 20. století, jež se svého času rodilo pod taktovkou Alexandra Solženicyna.

Dvaašedesátiletý profesor ještě do nedávna přednášel na prestižní diplomatické akademii, kterou také vystudoval. Ze Státního institutu pro mezinárodní vztahy v Moskvě byl propuštěn za údajné "nemorální chování".

Stalo se tak poté, co 1. března v listu Vedomosti vyšel jeho článek "To už tady bylo", kde přirovnal anexi Krymu k anšlusu Rakouska, záboru Sudet a obsazení litevské Klaipédy (celý text v ruštině najdete zde).

Co se změnilo ve vašem životě, od chvíle, kdy jste po zveřejnění kritického článku v tisku počátkem března dostal výpověď?
Byly to těžké chvíle po propuštění z univerzity. Na jedné straně jsem musel poskytovat řadu rozhovorů, komunikovat hodně s novináři, odpovídat na nespočet dopisů vyjadřujících podporu. Na druhé straně tu pak byl tlak z oficiálních kruhů. Pochopil jsem, že všechny mé hovory, všechny mé e-maily byly prohlíženy. To bylo velmi nepříjemné. Abych byl upřímný, jsem strašlivě unavený po těch dvou měsících zápasení se systémem.

Poté, co vás vyhodili, jste dostal řadu nabídek od zahraničních univerzit, mimo jiné také z brněnské Masarykovy univerzity. Přijal jste některou?
Dostal jsem několik nabídek ze zahraničních univerzit, mezi nimi i z univerzity v Brně, kde mi nabídli místo profesora na Fakultě sociálních studií. Nabídku jsem dostal také z kyjevské státní univerzity a několika dalších institucí.Vyjádřil jsem své díky, ale odmítl.

Proč jste žádnou z nabídek nepřijal?
Protože mou povinností je pokračovat ve výuce ruských studentů, být v Rusku. Nynější situace není příliš příznivá, řada lidí podporuje onu "dobrodružnou" politiku pana Putina na Ukrajině. Řekl bych, že tento šovinistický přístup Ruska podporuje mezi 70 až 80 procenty populace. Je nezbytné vysvětlit lidem v Rusku, a zejména mladým lidem, že bychom měli směřovat jiným směrem. A nejde zde jen o politiku, ale také o akademickou obec. Proto si myslím, že bych měl učit nadále v Moskvě.

Takže zůstáváte dál v Rusku?
Doufám v to. Doufám, že budu moci zůstat v Rusku.

Profesor Zubov vystoupil v pátek 9. května se svou přednáškou věnovanou ruské politice ve vztahu k Západu a střední Evropě na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Našel jste po propuštění z univerzity uplatnění jinde?
Hned poté, co jsem byl vyloučen z univerzity, mě moji studenti požádali, abych pokračoval v přednáškách. Jedno z moskevských muzeí - muzeum Michaila Bulgakova, jež se nachází v bytě, kde spisovatel bydlel - mě pozvalo, abych přednášel tam. A tak jsem začal učit v tomto muzeu. Měl jsem také několik dalších přednášek v Moskvě i na jiných místech, například v Německu nebo v Polsku.

Nelitoval jste někdy přeci jen, že jste onen osudný článek napsal?
Ne, nikdy. Jsem si jistý, že to byl nutný krok v okamžiku, kdy jsem pochopil, že začala okupace Krymu. Bylo ráno 27. února, když jsem v rádiu slyšel, že se v Simferopolu objevili oni podivní "zelení mužíčci". Uvědomil jsem si, že mojí povinností jako občana, jako historika je vyjádřit svůj názor. Musel jsem vysvětlit, že se to stalo už dříve. Udělal to Stalin, udělal to Hitler a řada dalších agresorů, a nikdy jim to nepřineslo žádný opravdový užitek, vždy to vyústilo jen v pohromu celé jejich země. Napsal jsem tedy článek v novinách Vedomosti, ale většina lidí v Rusku tuto ideu nepodpořila. Postavili se za pana Putina, tak jako je tomu doteď.

Putin založil svou politiku na chorobě kolektivního vědomí

Odkud se tato obrovská podpora prezidenta Putina a jeho postupu vzala?
Říkám tomu bělověžský syndrom (v Bělověži byla v prosinci 1991 podepsána dohoda, která ukončila existenci SSSR pozn. red.). Řada lidí si myslí, že by k pádu Sovětského svazu nikdy nedošlo, kdyby jisté osoby za zády neorganizovaly věci vedoucí k jeho rozpadu, a domnívají se, že je nezbytné obnovit velkolepý ruský stát. To je důvod, proč se tento syndrom velkého národa, který ztratil svou sílu, vyskytuje v našem kolektivním vědomí. Pan Putin využil této choroby kolektivního vědomí a postavil na ní svou politiku. To je důvod, proč je nyní tak úspěšný. Je ale nemožné stavět na takto špatných základech.

Byl podle vás důvod anexe Krymu jen v této emoční rovině, nebo za tím stojí ještě něco jiného?
V kolektivním vědomí je to samozřejmě o emocích, protože většina lidí z této anexe nebude mít nic, jen samé problémy. Nicméně pro Kreml a pro vládnoucí kruhy je anexe Krymu a pokračování zmatku na východě Ukrajiny politikou. Nemorální, ale politikou. Kreml nemá v oblibě stávající revoluční režim v Kyjevě. Chtěl by se vrátit do minulosti, do dob, kdy byl prezident Janukovyč Putinovým alteregem.

Jak bychom tedy vlastně měli chápat stávající konflikt na Ukrajině?
Pro Putina je to otázka omezení suverenity států bývalého Sovětského svazu. Pro Ukrajinu je ale majdanská revoluce ve skutečnosti protikomunistickou revolucí. Stejně jako všechny státy bývalého Sovětského svazu s výjimkou pobaltských republik existuje v jakémsi postsovětském prostoru. Na Ukrajině se to ovšem rozhodli utnout, začali tam třeba ničit Leninovy pomníky. Rozhodli se změnit ideu státu z onoho postsovětského typu na ideu opravdového, národního ukrajinského státu.

Pro Putina je taková idea ovšem nepřípustná, protože on sám je velmi dobrým příkladem tohoto postsovětského vnímání. Ostatně sám před několika lety prohlásil, že pád Sovětského svazu byl největší katastrofou 20. století. Myslím si tedy, že jde o kolaps historického chápání reality.

Co může být podle vás výsledkem tohoto konfliktu?
Myslím si, že Rusko v zásadě může následovat ukrajinský příklad. Ne ve smyslu revoluce, krveprolití a všech těchto strašných věcí, ale co se týče likvidace oněch sovětských vzpomínek. Rusko by také mělo vybudovat nekomunistický stát, stejně jako všechny východoevropské země. Ukrajina je v tomto smyslu jakousi vlaštovkou možné ruské budoucnosti. To, jak Ukrajina nyní bojuje za právo na nový život, bojuje nejen za sebe, ale i za nás.

Jaká je role západních mocností v tomto boji Ukrajiny za vlastní identitu?
Domnívám se, že Západ, jmenovitě Evropská unie a Spojené státy, poskytují Ukrajině velmi silnou podporu. Bez jejich sankcí, přísných prohlášení prezidenta Obamy a Evropské unie, by ruské síly již byly na Ukrajině. Ruská agrese na Ukrajině by byla mnohem brutálnější, než je nyní. Je ovšem velmi těžké říci, jestli by bylo třeba učinit něco víc. Myslím si, že stávající situaci mají do jisté míry západní státy pod kontrolou. Mění se ale každým dnem, a je tak velmi těžké říct, co bude byť jen zítra nebo pozítří.

Z univerzity mi poslali telegram

Kromě toho, že přednášíte, jste působil jako hlavní editor obsáhlého díla zachycujícího dějiny Ruska ve 20. století. Budete se podílet i na díle mapujícím 21. století?
Ne, nebudu. Připravuji nyní v Rusku novou edici této knihy, ale rozhodl jsem se zakončit tuto knihu v roce 2008. V té době se odehrály prezidentské volby, po nichž prezident Medveděv převzal úřad po Putinovi. Myslím si, že je to jakási hranice, po níž by mi bylo nepříjemné pokračovat.

Jméno Vladimira Putina tu zaznělo již mnohokrát. Setkal jste se s ním někdy osobně?
Pouze jedinkrát za celý život jsem ho viděl zblízka. Nikdy jsem s ním ale o ničem nediskutoval.

Proslýchá se, že příkaz k vašemu propuštění vydal právě on.
Slyšel jsem, že rozkaz přišel z prezidentské kanceláře. Možná ne přímo od prezidenta Putina, ale od někoho z členů jeho užšího kruhu. To vím z doslechu, ale možná, že se mýlím. Oficiálně to byl rozkaz pouze našeho rektora.

Jak vás vůbec o propuštění informovali? Kdo vám to sdělil?
Byl jsem pozván na univerzitu telegramem...

Telegramem v 21. století?
Ano, přesně tak. Nepamatuju si, kdy naposledy jsem dostal telegram. Možná tak před deseti, patnácti lety. Nicméně vydal jsem se tedy na univerzitu spolu se svým právníkem. Žádali mě, abych nešel za rektorem, ale za jedním z jeho zástupců. Tam mi dali příkaz podepsaný rektorem, kde stálo, že jsem propuštěn z univerzity, protože jsem se dopustil "nemorálního chování".

Poté co vás propustili, vás ale znovu přijali. Jak to?
Když jsem byl propuštěn z univerzity, vyšla řada článků, studenti se proti tomu rozhodnutí postavili, a dokonce i prezidentská rada pro lidská práva sepsala zvláštní zprávu, kde vyjadřovala nesouhlas s mou výpovědí. Na základě této masivní podpory jsem se tedy vrátil na univerzitu, ale nedali mi šanci přednášet. Byla to jen formalita. Vzali mě zpět, dali mi plat, ale zaúkolovali mě jakousi vědeckou prací z domova, nenechali mě v kontaktu se studenty.

Netrvalo tedy dlouho a byl jste propuštěn definitivně. Změnilo se po vašem odchodu něco na univerzitě?
Po mém vyhození změnili předpisy pro zaměstnance. Všichni vyučující ve svých prohlášeních, byť na univerzitní půdě, musí následovat oficiální stanovisko našeho ministerstva zahraničí.

Domníváte se, že mělo být vaše propuštění výstrahou pro ostatní?
Samozřejmě, to zajisté mělo.

Jaké jsou tedy vaše plány do budoucna, co budete nyní dělat?

Budu dál pracovat na svých publikacích týkajících se historie náboženství. Pracuji nyní se svou ženou na knize o náboženstvích starověkého Egypta, což je o poznání klidnější záležitost, než je historie 20. století.

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Kriminalisté v Plzni vyšetřují pokus o vraždu a následnou sebevraždu

Pokus o vraždu a následnou sebevraždu vyšetřují krajští kriminalisté v Plzni. Čin se odehrál v noci na dnešek mezi rodinnými příslušníky. O události informovali policisté na síti X.

8. dubna 2025  7:53,  aktualizováno 

Trump strhal její obraz. Ohrožuje moji kariéru, pustila se do něj umělkyně

Americká umělkyně Sarah Boardmanová se poprvé vyjádřila ke slovům amerického prezidenta Donalda Trumpa, který před několika týdny zkritizoval, jak ho zvěčnila na obraze vystaveném v parlamentu státu...

8. dubna 2025  7:55

Gripenů bude méně, ale pronájem bude levnější, zní nová nabídka ze Švédska

České ministerstvo obrany pokročilo ve vyjednáváních o prodloužení pronájmu stávajících stíhaček JAS-39 Gripen, než získá všechny nové objednané americké letouny F-35. Nová švédská nabídka počítá s...

8. dubna 2025  7:54

Fialův účet na síti X napadli hackeři. Psali o falešném útoku na české vojáky

Účet českého premiéra Petra Fialy na sociální síti X napadli v úterý brzy ráno hackeři. Prvotní informaci České televize pro redakci iDNES.cz potvrdila mluvčí vlády. Na premiérově účtu se objevila...

8. dubna 2025  7:07,  aktualizováno  7:25

USA může deportovat venezuelské migranty, zastal se Trumpa Nejvyšší soud

USA může deportovat venezuelské migranty, ti ale musí mít možnost soudně napadnout své vyhoštění ještě před deportací. Nejvyšší soud USA totiž zrušil nařízení federálního soudu, které bránilo...

8. dubna 2025  6:47

Padají i čtyřikrát za čtvrthodinu. Časté spouštění závor v Lovosicích mučí řidiče

Železniční přejezd v Dlouhé ulici v Lovosicích by se mohl stát bezpečnějším a řidiči už by zde nemuseli tak dlouho čekat. Komplikace tu nyní způsobuje zejména umístění zastávky Lovosice-město, kde...

8. dubna 2025  6:31

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Musk žádal Trumpa, ať vysoká cla nezavádí. Doplatí na ně i jeho firmy

Trumpův poradce pro efektivitu a miliardář Elon Musk snažil hlavu Spojených států přesvědčit, aby od vysokých cel ustoupil, bezvýsledně. V noci na úterý o tom informoval list The Washington Post. Na...

8. dubna 2025  6:23

Letošní březen byl nejteplejší v Evropě, povrch arktického ledu se zmenšil

Březnové teploty trhaly rekordy, třetí měsíc letošního roku byl v historii měření nejteplejším v Evropě, celosvětově pak druhým. Podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus satelity...

8. dubna 2025  6:17

Nechceme tu živly, protestují lidé v Brně proti azylovým bytům pod Armádou spásy

Na problémové adrese v brněnské sociálně vyloučené lokalitě připravuje Armády spásy azylové bydlení pro lidi bez přístřeší. Jenže sousedé se kvůli neblahým zkušenostem z minulosti teď bouří a sepsali...

8. dubna 2025  5:21

Výrobci koňaku kvůli americkým clům bojují o přežití. Trump hrozí i vinařům

Na francouzské producenty koňaku dopadla cla vyhlášená Donaldem Trumpem obzvlášť tvrdě. Americký trh je pro ně klíčový a dvacetiprocentní celní sazba vyhlášená na všechno evropské zboží jejich byznys...

8. dubna 2025

Mezi USA a Íránem přituhuje. Jaké jsou čtyři známky hrozícího konfliktu

Premium

Už první prezidentské období Donalda Trumpa ve vztahu k Íránu ukázalo, že maximální tlak vyvolává maximální odpor. Vystupňovaná zášť vůči „velkému Satanovi“ následně islámský režim vehnala blíž do...

8. dubna 2025

Šest mrtvých kvůli žloutence A v Česku. Ničí dospělé s nemocnými játry, trpí i děti

Premium

Bylo mu zle, měl teplotu, pak zežloutl. Když se šedesátiletý muž dostal na infekční oddělení v Ostravě, byl jedním z několika set pacientů, které tam od loňska dostala místní epidemie žloutenky typu...

8. dubna 2025