Různé organizace vždy věnovaly pozornost především Romům, jenže stejně a ještě více frustrované jsou české rodiny, říká budějovický primátor Juraj Thoma

Různé organizace vždy věnovaly pozornost především Romům, jenže stejně a ještě více frustrované jsou české rodiny, říká budějovický primátor Juraj Thoma | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Frustraci českých rodin na Máji jsme podcenili, přiznal primátor Thoma

  • 312
Budějovický primátor Juraj Thoma přiznal, že zástupci radnice podcenili situaci na Máji. Nečekali, že se situace může tolik vyhrotit. Nyní se to snaží napravit. Vedení města uvažuje o mobilní úřednické buňce přímo na sídlišti. Začne i stavba komunitního centra.

Podle Thomy se zástupci radnice společně s terénními pracovníky více soustředili na sociálně slabé Romy a nevěnovali tolik pozornosti problémům sociálně slabších Čechů, jejichž frustrace dlouhodobě roste.

O to víc se nyní musí vedení města snažit problémy urovnat. Už slíbilo několik kroků, které mají potíže řešit.

Obyvatelům Máje má zlepšit život na sídlišti také plánované komunitní centrum. Jenže vítězná slovenská firma nepodepsala smlouvu a zahájení stavby to oddálilo.
V centru budou sídlit právě i poskytovatelé různých bezplatných služeb pro občany. Objekt se bude nacházet blízko ulice V. Volfa, tedy v přímém kontaktu s obyvateli sídliště. Už máme podepsanou smlouvu s uchazečem, který byl druhý v pořadí. Schválili jsme to před týdnem na mimořádném jednání rady. Zahájení stavby už tedy v podstatě nic nebrání.

Lidem na Máji dlouhodobě vadí také to, jak jsou Romové hluční do nočních hodin. V posledních dnech to tak není, ale to způsobily protesty, strach a také hlídky.
Pokud by se potíže s hlukem a rušením nočního klidu v budoucnu opakovaly, musí se o tento problém postarat strážníci nebo státní policie a občany zklidnit, případně vykázat z místa.

Jak velké jsou na Máji problémy s rušením nočního klidu?
Od ledna do června letošního roku bylo nahlášeno 52 stížností, z toho 45 na rušení nočního klidu. Pro srovnání v historickém centru jich bylo 81.

Romové na svém setkání kreslili transparenty. Jedním z nich byl i Máj nedáme.

To je však ovlivněné počtem restaurací, takže to nelze úplně srovnávat. Není to navíc tak, že někteří lidé z Máje kvůli hluku už ani nevolají, protože by se nápravy stejně nedočkali?
Lidé rezignovali, že by to měli hlásit. Mohou mít zkušenost, že se stejně nic nezmění. Pak může vznikat dojem, že je na Máji klid.

Nicméně, klid tam poslední tři týdny je?
Teď když tam v noci půjdete, uslyšíte, když někomu spadnou na zem klíče. To samozřejmě není normální stav. Je to ovlivněné strachem a také zvýšenými hlídkami.

Uvažujete o dalším setkání, jaké bylo minulý týden ve sportovní hale?
V nějaké jiné podobě se k tomu určitě vrátíme. Bude potřeba lidem říct, co jsme udělali a jak jsme naložili s jejich podněty.

Cítíte, že bylo možné současné vyhrocené situaci na Máji předejít? Už v minulých letech město na prázdniny posilovalo počet strážníků, takže jste o potížích museli vědět.
Neříkám, že se nemohlo stát, že jsme situaci podcenili. Teď nechci, aby to vyznělo jako výmluva, ale když máte v centru 81 oznámení, tak řešíte tyto problémy, kde je kolem hospod mnohem větší nepořádek, a soustředíte se více tam.

Pokud to na Máji vzdali lidé s hlášením, jsou tam přece strážníci, kteří musí vědět, že situace není ideální.
Ano. Jenže o problémech například neinformovala ani územní komise působící na Máji. Od listopadu 2011 se k nám od ní dostaly jen tři neurčité zmínky. Bydlí tam čtyři zastupitelé, kteří nám v minulosti také žádné informace o problémech nepředali.

V sobotu odpoledne se na sídlišti Máj sešlo přes 200 Romů. K přítomným hovořil
Zatímco na sídlišti se sešli místní Romové, bílí obyvatelé protestovali na
Douhodobé problémy v soužití bílé většiny a Romů na českobudějovickém sídlišti

Zmínil jste, že by mohlo fungovat něco jako mobilní úřad.
Mají ho třeba v Praze. Zatím nevíme, jak přesně by to vypadalo. Mají tam na vybraném místě buňku, kde je strážník a zaměstnankyně ze sociálně-právní ochrany dětí či z úřadu práce, psycholog a další lidé, kteří se tam střídají. Uvažujeme, že by podobná buňka mohla být ve Volfově ulici. Na druhou stranu nás od toho někteří odrazují. Prý to nebude fungovat, protože by další obyvatelé pozorovali, kdo buňku navštěvuje, a budou se navzájem podezřívat, že tam jde například udávat svého souseda.

Jak se tedy rozhodnete?
Možná vznikne podobné informační centrum na služebně městské policie, která je nedaleko. Bez výmluv říkám, že je vidět, že jsme situaci podcenili. Ale není to tím, že jsme strkali hlavu do písku a nechtěli problémy vidět.

Jste hlavou městské policie. Neměl jste se pro posílení rozhodnout dříve?
Na léto jsme počet strážníků na Máji pravidelně navyšovali. Případně jsme řešili pouze aktuální problémy na základě podnětů. Jinak jsem o navyšování neuvažoval. Ty současné problémy překvapily i samotné strážníky, nikdo to nečekal.

Co budete dělat dál?
Určitě bych chtěl, aby už lidé neřešili problémy v ulicích házením kamenů nebo vajíček, to není řešení. Ať přijdou třeba na jednání zastupitelstva a vynadají nám tak, jako to bylo ve sportovní hale. Nebo ať v klidu na náměstí nebo u multikina řeknou, chceme sto nových laviček, radnice na nás kašle a podobně.

Z čeho podle vás pramení ty současné problémy?
Zaprvé je to hluk a nedodržování některých pravidel. Na to máme vliv a ohlídáme to. Druhá věc je, že mnozí cítí, že Romové umí do detailu využít vše, co jim stát v sociální sféře nabízí, zatímco oni na stejné dávky nedosáhnou. Oni v tom zkrátka mnohem lépe chodí. Pak si na Máji s pošťačkou řeknou, kolik bere sousedka na dávkách, a už vznikají problémy.

Možná nastal čas začít na Máji více pomáhat také sociálně slabým neromským rodinám, které tam také žijí a třeba si právě neumí o případné peníze od státu zažádat.
Je pravda, že různé organizace vždy věnovaly pozornost především Romům, jenže stejně a ještě více frustrované jsou české rodiny. Od minulého týdne naši zaměstnanci ze sociálního odboru už nechodí po romských bytech, ale snaží se oslovit úplně všechny. Mohou je poučit o tom, na jaké dávky mají nárok a kde si o ně říct. Neuvědomili jsme si, že většinová skupina obyvatel může být hodně frustrovaná. I oni však mohou využívat služeb neziskových organizací, i jejich děti k nim mohou chodit na doučování.

Jste připraveni, že nejrůznější změny a opatření budou stát také více peněz z městské pokladny?
S tím samozřejmě musíme počítat a ty peníze najdeme. V současné situaci nemohou být peníze tím rozhodujícím faktorem.

Při protiromské demonstraci se na konci června sídliště změnilo v bitevní zónu

30. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video