Část Syřanů žijících v Česku vyjadřuje odpor proti režimu Bašára Asada veřejně, například letos v únoru v centru Plzně.

Část Syřanů žijících v Česku vyjadřuje odpor proti režimu Bašára Asada veřejně, například letos v únoru v centru Plzně. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Čeští Syřané se spojili proti Asadovi. Krvavý režim musí skončit, tvrdí

  • 52
Odpor proti režimu Bašára Asada spojil část Syřanů žijících v Česku. V létě vzniklé Sdružení svobodné syrské komunity chce především pomáhat uprchlíkům v jejich vlasti, říká v rozhovoru s iDNES.cz předseda Andar Shaker. Česká vláda by se podle něj měla v konfliktu angažovat víc než dosud.

Proč jste na konci července sdružení založili?
Chtěli jsme mít nějaký status, abychom mohli jednat s českou vládou
a neziskovými organizacemi. Cíl byl sdružit Syřany, kteří jsou proti režimu Bašára Asada, a pomáhat uprchlíkům. Ti, co jsou v Turecku nebo Jordánsku, dostávají najíst, napít, hygiena je zajištěná. Pomoc bude proto směřovat těm, co jsou uvnitř Sýrie, kteří jsou na tom mnohem hůř. Některé oblasti jsou týdny bez vody a elektřiny. Je potřeba zajistit například dětskou výživu nebo plínky. Problémy mají i lidé, kteří visí mezi hranicemi. Turecko už nenabírá další lidi a oni se nemůžou vrátit do Sýrie.

Andar Shaker

Narodil se v roce 1969 české matce a syrskému otci. V roce 1986 se přestěhoval do Československa, do Damašku se vrátil na několik let na přelomu tisíciletí. Nyní žije v Praze, podniká a od července předsedá Sdružení svobodné syrské komunity.

Jak to vypadá s vysláním lékařů do oblasti, na kterém se chcete podílet?
Spojili jsme se s ministerstvem zdravotnictví, protože bychom se chtěli připojit k humanitárnímu programu Medevac. Řekli, že nám dají vědět. Chceme se podílet na koordinaci humanitární pomoci, protože lépe známe naši mentalitu a umíme obě řeči. Například můj bratr je v Brně ortoped a mohl by pomoci, ale neví jak. Jsme v kontaktu i s Adrou, Člověkem v tísni nebo Lékaři bez hranic. Udělali jsme mezi sebou i sbírku.

Kolik v Česku žije Syřanů a jak velká část podporuje vaše sdružení?
Celkové počty nevíme, nejsme ve spojení s ambasádou. Je navíc už hodně smíšených rodin. Naše sdružení má dvacet pět členů. Nechceme dělat obrovskou organizaci, abychom měli co nejvíce členů, chceme hlavně pomáhat. Mnoho Syřanů v Česku nás podporuje, ale nechtějí se veřejně projevovat. Mají totiž často strach, že když nepadne režim, tak nebudou moci navštěvovat své rodiny v Sýrii. Někteří nás kritizují, že například dělat demonstrace ničemu nepomáhá. Je také nutné si uvědomit, že za komunismu sem jezdili hlavně lidé spjatí s režimem.

Vyjádření syrského velvyslanectví v ČR

Syrské velvyslanectví se ohradilo vůči výrokům Andara Shakera, že je doupětem špionů a že zastrašuje názorové oponenty. "Obvinění se nezakládají na pravdě, mají za cíl poškodit jméno velvyslanectví a jsou součástí mediální dezinformace proti Sýrii," uvedla ambasáda v reakci na rozhovor s tím, že zajišťuje konzulární služby pro Syřany i Čechy bez ohledu na jejich postoj k syrské krizi.

Reagovala syrská ambasáda na založení sdružení?
Samozřejmě, že jsme zaznamenali reakce. Všichni jsme na černé listině, hlavně náš výbor. Není to podložené žádným dopisem, ale víme o tom. Máme známé, kteří nám říkají, co se o nás mluví. Syrské velvyslanectví odpůrce zastrašuje a je to doupě špionů. Špehuje studenty a další Syřany, kteří tady žijí. Na to jsou velice dobří, ale aby pomohli syrským lidem, to ne. Na konci srpna se přiletěli v rámci programu Medevac z Jordánska do Prahy léčit dva syrští uprchlíci zranění při bombardování. Z velvyslanectví je ani nenavštívili. A to jsou civilisté, ne vojáci.

Vás také syrská ambasáda nějak zastrašovala?
Mě ne, ale mé kamarády ano. Lidé spojení s ambasádou jim vyhrožovali, aby tady nedemonstrovali a neangažovali se proti režimu. Přátelé to nahlásili na policii.

Lidé v Sýrii už toho mají plné zuby, trvá to strašně dlouho

Jak se podle vás situace v Sýrii vyvine?
Nevím, nedokážu to říct. Nikdo to nedokáže odhadnout. Situace je velmi zlá. Nejvíc to odnášejí civilisté. Lidé už toho mají plné zuby, protože to trvá strašně dlouho. Hodně obchodů je zavřených, lidé často už utratili peníze, které měli bokem.

Jste v kontaktu s opozičním hnutím v Sýrii?
V neformálním kontaktu ano, ale nejsme politici a nechceme do politiky zasahovat. Nejde nám o místa tím, že budeme v opozici.

Souhlasíte s prezidentem Václavem Klausem, že vojenský zásah by nic nevyřešil (více o Klausově projevu v OSN čtěte zde)?
Jsem samozřejmě proti vojenskému zásahu. Nikdo na světě by nechtěl, aby se vojensky zasahovalo v jeho zemi. Ale mohla by se alespoň udělat bezletová zóna, aby se pomohlo uprchlíkům.

Uvítal byste od Česka aktivnější přístup?
Ano. Česká strana by měla více reagovat a říct svůj názor. Oni říkají, že nechtějí do toho moc zasahovat, že je to vnitřní záležitost. To je pravda, ale ať tedy nezasahuje nikdo. Proč do toho zasahuje Írán nebo Hizballáh? Kolikrát Čína a Rusko, které navíc režimu dodává zbraně, vetovaly sankce proti Sýrii? Je hanba stát za krvavým režimem, který bombarduje ženy a děti. Nelíbilo se nám nedávné vystoupení české velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi, která v České televizi například řekla, že al-Džazíra a al-Arabíja lžou. Napsal jsem kvůli tomu dopis ministrovi zahraničí. Pozval nás ředitel odbor států Blízkého východu a severní Afriky Jiří Ellinger, který ale velvyslankyni hájil, že to tak nemyslela.

Věříte, že v dohledné době Asadův režim padne?
Věřím, že ano. Musí padnout. Už je strašně moc krveprolití. Zemřelo přes třicet tisíc lidí, o mnoha dalších se neví, co s nimi je. Myslím, že syrský lid bude bojovat do konce. Každý má ve svých rodinách někoho zabitého. Až ale režim padne, bude stejně roky trvat, než se Sýrie vzpamatuje. Některé oblasti jsou vybombardované, například ve městě Homs bylo mnoho čtvrtí zničeno nebo srovnáno se zemí. Bude to strašně náročné.

Máte v zemi nějaké příbuzné?
Ano. Žijí ale v centru Damašku, které díkybohu není tak bombardované. Já jsem byl v Sýrii naposledy před dvěma lety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video