Premiér Petr Nečas ve volebním štábu ODS s exministryní Danielou Filipiovou,

Premiér Petr Nečas ve volebním štábu ODS s exministryní Danielou Filipiovou, která uspěla v senátních volbách (20. října 2012) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kandidáti se za značku ODS stydí. To je vážné varování, míní politolog

  • 867
Pravice utrpěla největší porážku za poslední roky a především v sídle ODS by měl zaznít varovný alarm. V rozhovoru pro iDNES.cz to v reakci na výsledky senátních voleb říká politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy. Pozice předsedy ODS Petra Nečase podle něj oslabí, k pádu vlády však dojít nemusí.

Překvapilo vás něco na senátních volbách?
Neřekl bych, že mě něco překvapilo. Projevily se všechny zákonitosti českých senátních voleb. Bývá nižší volební účast, když je ve druhém kole komunista, lidé volí menší zlo. Zaujal mě úspěch Tomia Okamury, kterému zřejmě pomohla jeho kontaktní kampaň.

V čem vidíte hlavní příčinu neúspěchu ODS, ale i TOP 09?
Určitě je to nespokojenost lidí s vládou a fakt, že obě strany jsou zapojeny do různých korupčních afér. Všiml jsem si, že Tomáš Töpfer na některých plakátech neměl logo ODS. Ve volbách to spíše byla značka, za kterou se kandidát styděl, než vystrkoval do popředí. To je samozřejmě pro ODS vážné varování do budoucnosti.

Volby do Senátu

Souhlasíte s premiérem Petrem Nečasem, který porážku v krajských a senátních volbách omlouvá "železnou pravidelností", s kterou obvykle neuspějí vládní strany?
Nesmí utrpět drtivou porážku. Premiér se to snaží omluvit, že to je zákonitost. Není to úplně pravda. Když jsou v zemi volby druhého řádu, tedy do méně významných institucí, tak to samozřejmě lidé často používají, aby vyjádřili nespokojenost s vládou. Ale takový nářez nemůže vysvětlit jen tímto způsobem. ODS začíná prohrávat ve své baště. Filipiová sice porazila Dolejše, ale důležitější je porážka populárního herce Töpfera kandidátkou ČSSD Sykovou. To je situace, po níž by v centrále ODS měl skutečně zaznít alarm. Jestli nezačnou dělat řadu věcí jinak, tak to příště bude ještě horší.

Jak výsledek voleb ovlivní pozici Petra Nečase v čele ODS?
Je jasné, že mu nepomůže. Neúspěch proti němu můžou na kongresu využít jako záminku ty části ODS, které představují důvod, proč lidé ODS nevolí. Kmotři, lidé napojení na podnikatelsko-mafiánské struktury. K těmto skupinám patří i ti rebelové. DPH je samozřejmě záminka. Jde jim o to sesadit Petra Nečase a dosadit tam někoho jiného a asi i připravit půdu pro návrat Václava Klause. Neříkám přímo v roli předsedy, ale budou se jím chtít zaštiťovat a využít jej pro své zájmy. Jedním z motivů těch lidí je snaha vyhnout se vyšetřování IZIP, tedy přesně věcí, které lidem vadí. Problém je, jestli lze od Petra Nečase očekávat očistu ODS. Já myslím, že nikoliv. Navíc je otázka, jestli v ODS je vůbec ještě síla, která by byla schopná nastavit zevnitř větší očistu.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce nyní zvýšit úsilí, aby svrhl vládu. Může se mu to podařit?
Paradoxně to může vládu podpořit. Pád vlády by znamenal předčasné volby na jaře a ty by dopadly podobně jako krajské. Drtivá porážka vládní strany semkne a budou se chtít udržet do řádných voleb. Není navíc úplně jisté, že by si předčasné volby přála i ČSSD. I ona utrpěla v krajských volbách porážku a utíkají jí voliči ke komunistům. Po úspěchu v Senátu musí udělat nějaký rituál, povinný cvik zkusit vládu svrhnout, ale není úplně jisté, že by si předčasné volby přála. Spíš myslím, že se vláda udrží a předčasné volby nebudou. Jsou tam ale v pozadí různé zápasy o vliv a další faktory, že to může samospádem dospět k tomu, že to bouchne. I když by si všichni třeba přáli, aby se to udrželo.

Josef Mlejnek

Ukázaly podle vás krajské a senátní volby nějaký dlouhodobější trend, nějaké přeskupení sil?
Zásadní přeskupení nepřinesly. Někteří voliči ČSSD utíkají ke komunistům, to je ale celkem normální. Jen ukázaly, že je pravice v krizi. Když nezačne dělat řadu věcí jinak, dopadne příště ještě hůř. Nevzpomínám si, kdy pravice byla v České republice na tom tak špatně jako teď, pokud jde o voličskou přízeň a další perspektivy.

ČSSD bude mít v Senátu společně s KSČM a svým bývalým senátorem Vladimírem Drymlem ústavní většinu. Povede to k posílení jeho role?
Ústavní většina jen v Senátu je k ničemu. Ke změně ústavy musíte mít ústavní většinu v obou komorách. Mocensky se zase tak moc nezměnilo. ČSSD má ale sama v Senátu většinu, může o své vůli vracet vládě každý zákon a tím, že je Sněmovna roztříštěná, může vládě dál znepříjemňovat život. Senát byl na začátku bašta ODS, levice říkala, že je to panská komora, tak teď mají historicky nejnižší počet senátorů. ODS může dlouho trvat, než pozice znovu získá zpět. To by musela být v příštích a přespříštích senátních volbách schopná nějakého modrého tsunami, a to je v tuto chvíli sci-fi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video