Dny NATO v Ostravě už nejsou jen show se stíhačkami, říká organizátor

  • 18
Tradiční Dny NATO v Ostravě se na mošnovském letišti uskuteční už za týden. Největší akce svého druhu u nás každoročně láká statisíce diváků. Ze show s bojovými letouny, elitními zásahovými jednotkami a záchranáři se stává i místo pro jednání o klíčových bezpečnostních tématech, říká v rozhovoru organizátor Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000.

Patrně je to velmi těžké, ale co lze označit za hlavní lákadlo letošních Dnů NATO v Ostravě?
Letošního ročníku se zúčastní s bojovou technikou šestnáct zemí, česko-slovenskou premiéru u nás bude mít finské letectvo se svým Hornetem, v České republice se pak poprvé představí řecký Zeus demo tým létající na F-16. Raritní také jistě bude společný průlet celé řady švédských nadzvukových letounů, našeho Gripenu s jeho „tátou“ Viggenem a „dědou“ Drakenem.

Nemám příliš v oblibě slovo unikátní, ale v případě konvertoplánu CV-22B pro operace speciálních sil, který letos na Mošnov posílají Američané, je takové přirovnání na místě. Stroj v této modifikaci nebyl dosud v Evropě na veřejnosti k vidění s výjimkou představení pro média před asi dvěma roky. Starší verze byla v Evropě k vidění jen na akcích typu Le Bourget nebo Farnborough, takže je to i velká čest pro celou Českou republiku. A konečně Aero české veřejnosti poprvé představí model svého nového projektu L-39NG.

Dny NATO v Ostravě

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky proběhne 20.- 21. září. Vstup na akci je zdarma.
Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 145 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Jak se akce v posledních letech vyvinula?
Za posledních pět let jsme prošli zcela zásadním vývojem. V roce 2008 šlo pouze o jednodenní Den NATO. Od roku 2009 jsou Dny NATO v Ostravě dvoudenní a současně jde o oficiální akci Vzdušných sil našeho letectva, čímž výrazně stoupl její význam a za poslední roky jde po Moto GP v Brně o nejnavštěvovanější akci v celé České republice.

V posledních třech letech také kromě diváků, kteří chtějí sledovat akci ve vzduchu a na zemi, ale do Ostravy míří i stovky speciálních hostů. Diplomaté, představitelé národních armád a NATO, bezpečnostní experti a politici.
Společně s Ministerstvem obrany a policejním prezidiem se nám podařilo vytvořit komplexní prostředí, jak pro veřejnost, tak pro setkání špičkových světových a aliančních odborníků. Potvrzením vnímání zvyšující se důležitosti Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil mezi spojenci České republiky je i konání řady neveřejných akcí, z nichž nejdůležitější je Mezinárodní konference o budoucnosti nadzvukového letectva. Na tu je přihlášeno více než 80 leteckých odborníků z celého světa.

Velmi významné je také oficiální jednání politických ředitelů Ministerstev obrany členských států NATO, kteří se v Ostravě poprvé setkají po summitu ve Walesu. Dále je na programu také Evropská konference k problematice informační kriminality, na níž zazní aktuální trendy v kyberkriminalitě. Posledním „komponentem“ pak je třetí ročník Česko-slovenské transatlantické ceny, kterou se Slovenskou atlantickou komisí udělejme na Dnech NATO a bratislavské konferenci Globsec.

Dohromady tak do Ostravy dorazí dvě stovky zahraničních hostů. Právě kvůli převzetí této ceny vloni do Ostravy pozvání přijal bývalý šéf americké CIA David Petraeus. Kdo se objeví letos?
Například zástupce generálního tajemníka NATO, americký diplomat Alexander Vershbow. Chybět nebudou ministři vlády, včetně například polského ministra obrany Tomasze Siemoniaka. Letos jsme na cenu nominovali polského prezidenta Bronislava Komorowského, který si ji však kvůli napjatému programu převzít osobně nemůže. Letos také poprvé akci navštíví jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Bohuslav Sobotka. Za dobu třinácti ročníků se Ostrava s Českou republikou, díky Dnům NATO, dostala na mapu řešení aktuální světové bezpečnostní problematiky.

V dosud nevídané šíři se letos mají divákům představit polské ozbrojené síly. Proč?
Jde o koncepční novinku. Každý rok bude jeden stát takzvanou speciální partnerskou zemí a bude se prezentovat v širším spektru. S Polskem slavíme společně patnácté výročí od vstupu do NATO a Polsko také bylo před lety prvním zahraničním účastníkem naší akce. K vidění toho bude opravdu hodně, půjde bez nadsázky o dosavadní nejobsáhlejší a nejkomplexnější prezentaci polských sil v zahraničí. Polsko například představí všechny tři druhy svých nadzvukových bojových letounů F-16, MiG- 29 i Su-22, dále těžký tank Leopard ale i letouny pro strategickou přepravu Herkules a populární „Humwee“ polských speciálních sil, čili půjde o naprosto nebývalou formu komplexní prezentace.

Existuje nějaký stroj, letoun, jehož účast na Dnech NATO v Ostravě by byla pro organizátory splněným snem?
Mám osobně několik takových přání. Kdysi byla nedostižným snem účast bombardéru B-52. Vyžádalo si to několik let intenzivních jednání, ale pak byly tyto strategické stroje na akci tři roky po sobě a staly se pro diváky jakousi ikonou Dnů NATO v Ostravě. Přání a plánů máme opravdu hodně, ale nechtěl bych je prozrazovat. Je nutné si uvědomit, že ve střední Evropě jsou čtyři velikostí srovnatelné akce. Připomínám, že pouze naše se nekoná na vojenské letecké základně, ale na civilním letišti. Divákům to může být jedno, ale z organizačního hlediska je to něco naprosto odlišného.

, natoaktual.cz

Video