Advokát Nagyové: Očekávám, že vyslechnou i Nečase, zatím se tak nestalo

  • 136
Janu Nagyovou obhajuje Eduard Bruna. V rozhovoru pro iDNES.cz vysvětloval, proč šla za vojenskými zpravodajci a proč oni poslechli její přání a sledovali manželku premiéra Petra Nečase. Ten by podle Bruny měl být k celé věci přizvaný jako svědek. Zatím však premiér nevypovídal, tvrdí advokát.

Proč se rozhodla Jana Nagyová nechat sledovat Radku Nečasovou?
Ona se nerozhodla ji nechat sledovat, chtěla si pouze ověřit informaci, kterou jí někdo podsunul.

Jakou informaci máte na mysli?
To jsou věci ze spisu, to nebudeme rozebírat.

Prý v tom hrála roli sekta. To, že si Nagyová myslela, že má na Nečasovou vliv.
To je možné. Někdo jí podsunul nějakou informaci, ona se obávala, že z toho bude skandál, tak se snažila získat informaci, jestli je to pravda, nebo ne. To je celý příběh.

A sektu u výslechu zmiňovala?
Něco takového jsem slyšel. Že jí někdo podsunul informaci, že by z toho mohl být nějaký poprask, skandál a ona nechtěla, aby tomu tak bylo, tak se zajímala o to, jestli je to pravda, nebo ne. Ne že by ona něco organizovala, chtěla vědět, jestli je to pravda, nebo ne.

Eduard Bruna

Pražský advokát. Zabývá se trestním právem. Je známý jako obhájce vicepremiéra Jiřího Čunka, ale také Petra Hrubého - pravé ruky Radovana Krejčíře. Ve své advokátní kanceláři zaměstnával bývalého premiéra Stanislava Grosse. Na plzeňské právnické fakultě získal titul Ph.D. a hrozilo mu jeho odebrání.

Vyšetřovatelé jako motiv zmiňují, že Nagyové šlo o rozvod Nečasových.
Toto jako její obhájce popírám. Rozhodně žádné kroky k rozvodu nedělala. To je nesmysl.

V usnesení o zahájení trestního stíhání se píše, že mezi premiérem a Janou Nagyovou je osobní poměr. Jsou milenci?
Jak to můžu vědět? Jsem pouhý obhájce a nemůžu vědět, zda mají poměr, nebo ne. U toho jsem nebyl a ona se mi s tím nesvěřila.

Premiér Nečas říká, že o sledování nevěděl. Je tomu tak?
Nevěděl.

Zmiňovala Jana Nagyová, proč mu to neřekla?
Protože ho zřejmě nechtěla plašit, když nemá ověřenou informaci. Tak si tu informaci zjišťovala po svojí linii sama. Vždyť je to logická věc, co říká, ne?

Je pravda, že mu z toho sledování ukazovala nějaké fotky?
Ty fotky jsem nikdy neviděl. Možná, že byla jedna, možná byly dvě... To nevím. V každém případě mu nikdy neřekla, že to je z tohoto zdroje.

Kdy mu je ukázala?
To nevím. Jak to můžu vědět?

Novinky.cz vás citovaly, že to bylo několik dnů předtím, než ji zadrželi policisté.
Tak to si tam zase někdo napsal. Já to nevím. A ona to taky nezmiňovala.

Jak to vidí vyšetřovatelé

V usnesení o zahájení trestního stíhání Jany Nagyové, Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka se píše, že Nagyová se měla podílet na organizování zneužití pravomoci úřední osoby tím, že:

"v přesně nezjištěné době nejméně od 22. října 2012 do 27. listopadu 2012 v Praze, jako vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády ČR v úmyslu opatřit sobě neoprávněný prospěch, spočívající v získání osobních informací o Radce Nečasové, manželce předsedy Vlády ČR, a současně způsobit Radce Nečasové závažnou újmu spočívající v tom, že bude protiprávně sledována, jako osoba (...) neoprávněná ukládat úkoly Vojenskému zpravodajství, při využití svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru se současným předsedou vlády ČR RNDr. Petrem Nečasem, zosnovala a usměrňovala na území hlavního města Prahy, případně dalších dosud neustanovených místech ČR, protiprávní použití zpravodajských prostředků - sledování osoby Radky Nečasové, a to tak, že nejpozději dnes 23. října 2012 požádala generálporučíka Ing. Ondreje Páleníka, MBA, v té době ředitele Vojenského zpravodajství, o použití zpravodajských prostředků (...)"

Kromě něj se hovoří také o kontaktu Nagyové a Kovandy či konzultacích s ředitelem Úřadu vlády Lubomírem Poulem, kterého policisté sice zadrželi, ale obviněn nebyl.

Celé znění dokumentu zveřejnil deník E15, najdete ho zde.

Proč všechno neřešila přes soukromé detektivy a obracela se na Vojenské zpravodajství?
Tak to řešit nemohla, protože nevěří, že soukromé agentury by to nevynesly, pokud by byl nějaký problém. Proč se obrátila na ně, to je velmi jednoduché. Jestliže někoho znáte deset nebo řádově dvanáct let a s tím člověkem jste kdysi pracoval na jednom pracovišti, tak se naprosto lidsky, bez ohledu na to, jakou měla funkci, tu ona nepoužívala a nijak nevyužívala v této chvíli, jenom se lidsky zřejmě s někým bavila a řekla, že má tento problém a jestli by v tom nešlo pomoci. To je asi všechno.

Odkud znala Ondreje Páleníka a Milana Kovandu?
Dělali spolu kdysi někde na ministerstvu obrany.

Vysvětlovala, proč ji uposlechli? Protože jako kariérní úřednice není kompetentní, aby se obracela na Vojenské zpravodajství.
Teď jsem vám to řekl a vy se ptáte naprosto nesprávně. Ona se zmínila lidsky. Opakuji podruhé, že vůbec nevyužívala v této chvíli své funkce. Asi tak, že znáte někoho deset let, potkáte se třeba náhodou, nebo schválně, to já nevím, a při té příležitosti se zmíníte, že máte nějakou starost. Že tu jsou podsunuté informace, jestli je to pravda, není, že by z toho mohl být poprask a že by bylo dobré vědět, jestli je to pravda, nebo ne. Ona sama nevěděla, co je to za informaci, proto se na to ptala.

A říkala, zda tedy na těch informacích něco tak závažného bylo? Zda měla nějaký závěr?
Žádný závěr z toho nebyl.

Protože ji zadrželi, nebo protože se na nic nepřišlo?
Protože ty fotky byly nečitelné. Nedalo se z nich nic usoudit.

Překvapilo ji pak, že to byl jeden z  důvodů, proč ji zadrželi a obvinili?
Proč překvapilo? Prostě byla obviněná a postavila se k tomu tak, že měla dobrý úmysl a špatně to dopadlo.

Kde vlastně policisté Nagyovou zadrželi?
Ve svém soukromém bytě. U toho jsem nebyl, ani jsem nemohl, dozvěděl jsem se to už druhý den.

Kdy k tomu došlo?
Ve středu ve 22:15. Já jsem se to dozvěděl druhý den v poledne. Byl jsem v práci a než mě sehnali na telefon, bylo poledne.

Fotogalerie

Z toho, co jste slyšel, za jakých podmínek byla paní Nagyová zadržena a jak to probíhalo?
Nevím, nebyl jsem u toho a nebavil jsem se o tom s ní, protože to není předmětem vyšetřování.

Víte, kdy a jak probíhaly domovní prohlídky?
Domovní prohlídka byla ze čtvrtka na pátek. Začala ve čtvrtek večer v osm a skončila v pátek ráno v pět hodin.

Kde probíhala?
V bytě a na všech úřadech, kde se ona zdržovala, a potom v bytě.

A to je kolik míst?
Na Úřadu vlády a potom ještě byla nějaká místa, kam dojížděla a kde se pracovalo, která spadají zřejmě pod její pracoviště. Ale ona řekla, že se toho nechce zúčastnit a logicky jsem se toho tím pádem nezúčastnil ani já. Takže ta místa neznám.

Jak prohlídky probíhaly?
Všechno, co se v tom bytě našlo, se kontrolovalo. A trvalo to řadu hodin. Protože každý člověk má doma spoustu věcí, které třeba chce vyhodit, protože jsou staré a opotřebované. Tak to trvá tolik hodin.

Co všechno si policisté odnesli?
To já nevím. Dělali si o tom zápis, který teprve dostanu, a strkali se věci do pytlů. Jako vždycky. Standardní postup.

Jak dlouho byla Jana Nagyová vyslýchána a kolikrát?
Paní Nagyová byla vyslýchaná dvě hodiny a logicky to dál nemohlo pokračovat, protože jestliže někdo nespí dvě noci a ona skončila ráno v pět hodin ve svém bytě a ráno měla být vyslýchaná od devíti hodin. Tak to je logika věci, že po hodině a půl se člověk nemůže už koncentrovat.

Kdy ji převezli do Ostravy?
V pátek odpoledne.

Můžete říci, ve které vazbě je?
Myslím, že v Ostravě, ale přesně to nevím, protože jsem tam nebyl. Byl jsem u soudu a pak jsem odjel.

Jak často s ní můžete být v kontaktu?
Můžu s ní mluvit podle toho, jak je to nutné a jak to klient vyžaduje. Mluvit s ní můžu jak dlouho chci, v jakoukoliv denní i noční hodinu.

Jak snáší zadržení a to, že padla vazba?
Snáší to jako každý slušný člověk, který se dostane do takové situace. Pochopitelně se jí to nelíbí. Ale je to inteligentní a velmi silná žena, tak se staví k věci tak, že musí komunikovat, bude vypovídat, aby se ta věc vysvětlila.

Premiér se nechal slyšet, že Jana Nagyová už nemůže pracovat jako šéfka jeho kabinetu. Víte o tom, že by s ní někdo už tyto personální otázky řešil?
To není možné, protože je teď oddělena a je tímto způsobem stíhaná. Nikdo k ní nesmí. A já takové věci neřeším, protože ji zastupuji v trestní věci, takže nebudu řešit pracovně-právní věci. To nepůjde.

Chtěl ji kontaktovat premiér, radil se s vámi?
Ne, proč by se se mnou radil?

Protože to byla jeho blízká spolupracovnice.
Její nápady se ale jeho netýkají.

Týká se to jeho rodiny.
To ano, ale proč by mě kvůli tomu kontaktoval? Je zřejmě ukázněný člověk a ví, že tu probíhá nyní nějaké řízení a on se o ty věci nezajímá. Teda u mě ne. Jestli někde jinde, to nevím.

Víte, zda už byl Petr Nečas k této věci vyslechnut?
Pan premiér ve věci zřejmě, podtrhuji zřejmě, bude vyslechnut, ale nebyl.

Jak to víte?
Protože jako obhájce bych u výslechu svědka měl být. Mám právo být u výslechu každého svědka.

Žádný konkrétní termín výslechu nepadl?
Nevím. Teprve se v sobotu rozhodovalo a termíny se teprve budou určovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video