Norský lékař přivezl naději pro otrávené metanolem. Účinnou, ale drahou

  • 829
Českým lékařům přijel v souvislosti s metanolovou aférou na pomoc přední norský toxikolog Erik Hovda. Přivezl účinnější protijed a české kolegy učí novou metodu krevních rozborů. Tato léčba by podle něho měla stabilizovat stav pacienta do 24 hodin. Problémem je ale vysoká cena.

Do České republiky jste přivezl nový a efektivnější protijed - fomepizol. Na jakých principech tento lék funguje? A z jakého důvodu je lepší než běžná léčba alkoholem?
Domnívám se, že i alkohol, který již používáte, je účinný. Jeho užití je však velmi obtížné. Musíte totiž znát přesnou míru alkoholu v krvi a je velmi těžké ji stanovit. Fomepizol je mnohem silnější, a tedy i účinnější a přitom snadněji aplikovatelný. A to je hlavní účel tohoto protijedu.

Jak dlouho po přijetí protijedu trvá, než se stav pacienta zlepší?
Řekl bych, že se zlepší okamžitě, nebo se alespoň přestane zhoršovat. To ale neznamená, že lék musí pacienta vždy zachránit. Nasazením tohoto protijedu však okamžitě zastavíme přeměnu metanolu na nebezpečné metabolity, takže stav pacienta by se měl za normálních okolností zlepšit do 24 hodin.

Jedná se o velice nákladný lék. Jak vysoká je podle vás cena léčby jednoho pacienta?
Náklady na kompletní léčbu pacienta odhadujeme přibližně na 5 až 6 tisíc eur (120 000 až 140 000 korun). Jde o 5 až 6 balení, každé stojí necelých 1 000 eur. Někdy ale použijeme jen několik dávek, takže cena je pak nižší. A jelikož jde o velmi účinný lék, tak také ušetříme hodně peněz na intenzivní péči v nemocnicích.

Norský toxikolog Knut Erik Hovda do Česka přivezl 150 dávek šetrného léku

Lék jste přivezl jako dar pro Českou republiku. Od koho konkrétně však pochází a kdo ho zaplatil?
Jde o dar od naší nemocnice. Nechtěli jsme čekat, až nás o něj někdo oficiálně požádá. Takže naše Toxikologické informační středisko a oddělení intenzivní péče na Univerzitní nemocnici v Oslu jej Čechům poskytlo (jde o několik desítek dávek - kompletní léčbu pro osm pacientů).

Jaký je původ tohoto protijedu? Jedná se o norský lék?
Ne, není norský. Původně byl užíván v osmdesátých letech ve Francii a testovali jej také Američané.

Nové rozbory krve odhalí metanol už do půl hodiny

Dnes jste české laboranty učil novou metodu rozboru krve, která rychleji odhalí otravu metanolem. Jak tato metoda funguje?
Princip je jednoduchý. Namísto abychom v krvi měřili metanol, měříme jeho jedovatý metabolit - koncový produkt metanolu - kyselinu mravenčí. Děláme to pomocí metody, která je známá již dlouho, ale nikdy nebyla užívána k diagnózám. Takže například i v menších nemocnicích můžeme dostat výsledky do půl hodiny a nemusíme čekat, než budou vzorky odeslány do velké laboratoře.

Norský toxikolog Knut Erik Hovda do Česka přivezl 150 dávek šetrného léku

Odhalí tato metoda už čistý metanol, nebo lékař musí čekat, než se přemění na kyselinu mravenčí?
Analýza neodhalí samotný metanol. Pokud navíc pacient v krvi nemá žádnou kyselinu mravenčí, nebude mít ani žádné příznaky otravy.

Jak dlouho tedy trvá, než se metanol přemění?
Přeměna obvykle začne velmi brzy, ale příznaky nejsou patrné. Tato metoda však umožní odhalit otravu mnohem dříve, než se u pacienta vůbec projeví symptomy.

Problém je, že na léčbě nikdo nezbohatne, tvrdí toxikolog

Pokud je tento způsob rozboru krve tak efektivní, proč se běžně nepoužívá po celém světě?
My už se několik let snažíme, aby se začal běžně používat a aby velké farmaceutické firmy začaly vyrábět vybavení nutné pro tento typ rozboru. Ale bohužel se v této léčbě netočí žádné peníze, protože otravy metanolem obvykle postihují ty nejchudší. A u jakékoli léčby je naneštěstí vždy přítomno i ekonomické hledisko.

Máte srovnatelné zkušenosti se sériemi otrav metanolem v Norsku?
Ano, máme. Poslední série otrav byla asi před deseti lety - od roku 2002 do roku 2005. Postihla tehdy mnoho lidí. Hospitalizovali jsme více než 50 pacientů, dvacet z nich zemřelo. Otrávení však tehdy pili směs etanolu a metanolu. Takže problém byl, že vlastně sami sebe po určitou dobu léčili, a první příznaky se tak objevily až o mnoho dní později. Někteří pacienti byli převezeni do nemocnice až týden po otravě. Tento fakt velmi ztížil práci lékařům.

Norský lékař Knut Erik Hovda

Jak dlouho podle vás může tato kritická situace trvat?
Abych byl upřímný, jsem tak trochu skeptický ohledně budoucích dní, týdnů a možná i měsíců. Především proto, že některý otrávený alkohol se prodával i v lahvích, které vypadaly jako originální. A pokud tyto lahve byly prodávány v obchodech, je to dost špatné znamení. Lidé vědí, že nemají pít nelegálně vyráběný a stáčený alkohol. U lahví koupených v obchodu ale žádné nebezpečí nečekají. Mnoho lidí navíc nechce potenciálně závadný alkohol prostě vylít do odpadu. Často lahev uklidí do police, zapomenou na ni, za čas ji opět najdou a vypijí. Přesně to se stalo v Oslu. Lidé se otrávili dva a půl roku po sérii otrav tím samým alkoholem.

Jak dlouho plánujete zůstat v Praze?
Mám otevřený zpáteční lístek. Původně jsem se chtěl vracet už zítra večer. Pokud ale bude třeba, zůstanu o pár dní déle. Chci navštívit i další části republiky, protože tamní lékaři nemohou dorazit do Prahy. Rád bych jim pomohl s léčbou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue