Jaroslav Hruška, první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost

Jaroslav Hruška, první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost | foto: Daniel Beran, MAFRA

Vnitro: K legalizaci kradeného auta stačí v ČR hrubě nekvalitní padělek

  • 139
Rozsáhlá policejní kontrola dokladů nutných k registraci vozidla odhalila téměř 1 500 neregulérních dokladů. Náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška říká, že leckdy stačí k registraci padělek vyrobený doma na tiskárně. Úředníkům chce proto nabídnout "kuchařku" na odhalování podvodníků.

Vy jste nedávno uvedl, že je na Českou republiku v zahraničí pohlíženo jako na zemi, ve které se dá jednoduše zlegalizovat automobil. Je to opravdu tak snadné?
Hned na počátku je systém banálních chyb, které vedou k tomu, že vozidlo lze bez větších problémů zlegalizovat. Přijde mi fatální, když si nikdo nevšimne, že je k registraci předložen technický průkaz vytištěný na inkoustové tiskárně. Rád bych, aby tomu tak brzy nebylo.

Jaroslav Hruška

V současnosti zastává pozici prvního náměstka ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost. Vystudoval Policejní akademie v Praze s bezpečnostně právním zaměřením a v Bratislavě v oboru ochrana osob a majetku. Mezi lety 1996 a 2007 byl členem Policie ČR, kde působil i v útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Na ministerstvo vnitra nastoupil 2. května 2011.

Jak toho plánujete dosáhnout?
Chceme spolu s ministerstvem dopravy a policií vytvořit jakousi kuchařku, jak postupovat. Policie by také nabízela školení úředníků, jak rozpoznávat falešné listiny. Potřebujeme ale spolupráci samospráv, aby své lidi posílali na školení a nakoupili jim UV lampy a lupy, které jsou třeba.

Myslíte, že to problém legalizování kradených aut vyřeší?
Samozřejmě si lidé, kteří kradou auta, najdou jiný způsob. Ten modus operandi už ale bude sofistikovanější, náročnější. Bude to výrazná překážka pro ty lumpy. Současný stav je velmi smutný.

Mají kupující sami šanci odhalit kradené auto. Je nějaký spolehlivý registr?
Spolehlivý je registr kradených SPZ na stránkách ministerstva vnitra. Pak je to otázka dokladů, které jsou předkládány při prodeji. Podle mě má i normální člověk velkou šanci odhalit padělek, pokud si s tím dá práci. Minimálně to umí cizinecká police. To, že budeme někam lidi posílat ale rozhodně není systémové řešení. Tím je kontrola na úřadech. Tam je třeba zvýšit standard.

Výsledky policejní akce Čistka

Kontrola dovezených vozidel ze zahraničí odhalila 1 439 neregulérních dokladů u 949 vozů. Jednalo se především o technické průkazy a osvědčení o registraci vozidla. Celková odhadovaná škoda vozidel s neregulérními doklady se pohybuje okolo 350 milionů korun.

Policejní akce s názvem Čistka začala v listopadu 2011. Zatím byla zkontrolována přibližně polovina všech registračních míst. Nejvíc neregulérních dokladů bylo zatím zjištěno v Ústeckém kraji, a to 351. Druhý nejvyšší počet (322) pak v Jihočeském kraji. V Ústeckém kraji bylo také potvrzeno nejvíce neregulérních vozidel, a to 333, v Jihočeském kraji pak 169 vozidel.

A pokud se zjistí, že člověk koupil třeba z bazaru kradené auto, tak o něj přijde?
Pokud se prokáže, že bylo získáno trestnou činností, tak ho policie zabaví. Je to nepříjemné po obě strany. Oberete člověka, který auto koupil třeba v dobré víře.

Vymáhat škodu pak bude muset takový člověk sám?
Bohužel ano. Buď tak může učinit občansko-právní cestou, nebo v případě trestního řízení má jako poškozený nárok na náhradu škody.


Video