Uprchlíci, které ve Středozemním moři zachránilo italské námořnictvo a odvezlo...

Uprchlíci, které ve Středozemním moři zachránilo italské námořnictvo a odvezlo je do sicilského přístavu Augusta (10. června 2016) | foto: Reuters

Máme povinnost pomáhat. A pašeráci na to spoléhají, říká mluvčí Frontexu

  • 401
Sicílie (od zpravodajky MF DNES) - Do Evropy přes Středozemní moře stále připlouvají tisíce lidí z Afriky. V mezinárodních vodách je zachraňují italští záchranáři, Frontex i neziskové organizace, čehož hojně využívají pašeráci. Na tisíce migrantů připlouvajících od pobřeží Libye si tak zatím budeme muset zvyknout, říká v rozhovoru pro MF DNES mluvčí Frontexu Izabella Cooperová.

Jak si migranti v mezinárodních vodách mohou přivolat na pomoc loď z Evropy?
Existují tři způsoby. Buď vyšlou nouzový signál, který zachytí řídicí středisko italské námořní služby v Římě, jež k nim pak pošle nejbližší loď. To může být buď loď italského námořnictva, Frontexu nebo také jedné z několika neziskových organizací, které ve Středozemním moři rovněž působí. Každý podle mezinárodního práva musí na moři pomoci lidem v nouzi. Absolutně neexistuje, aby někdo odmítl, je to povinnost.

Jaké jsou ty další dva způsoby?
Druhou možností, jak se migrantům může dostat pomoci, je, že nouzový signál vyšle projíždějící loď, která si jich všimne. To může být například obchodní loď. Těch se po Středozemním moři plaví velké množství, jsou tu velmi frekventované trasy. Tyto lodě pak počkají na pokyny z námořní centrály a buď pomoc poskytnou ony, nebo jiná loď, která je poblíž a která je pro takovou činnost lépe vybavená. Třetí možností je, že si člunů všimnou hlídkující vrtulníky.

Počítají pašeráci s tím, že podle mezinárodního práva bude o migranty na moři postaráno a že se na lodích Frontexu nebo pobřežní stráže dostanou do Evropy?
To se rozhodně stává.

Co se s tím dá dělat?
Budeme muset najít rovnováhu mezi touto povinností pomoci každému, kdo je na moři v nouzi, a tím, že této skutečnosti také zneužívají pašeráci.

To jsou ale dvě absolutní hodnoty, které jdou paralelně vedle sebe a těžko se střetnou. Jak lze v takovém případě dosáhnout řešení?
Tím hlavním úkolem je zničit pašeráckou síť v Libyi. Pašeráci tam zneužívají situace a toho, že působí v rozpadlém, nefunkčním státě. Mají jistotu, že nebudou zatčeni, protože právní stát tam prakticky neexistuje.

To znamená, že nejdřív se musí stabilizovat situace v Libyi natolik, aby měla pevnou vládu, která také dokáže proti pašeráckým skupinám na svém území zasáhnout a zabránit jim v další činnosti. Frontex průběžně sbírá informace o tom, jak pašeráci fungují, jaké jsou jejich nejčastější trasy, kolik si nechávají zaplatit a s kým se stýkají. Tyto informace máme, ale prakticky toho s nimi nemůžeme moc dělat.

Situace v Libyi se hned tak nezmění a čekání na stabilní vládu může trvat roky. Je Evropa do té doby bezmocná?
Můžu k tomu říct jen tolik, že dokud nebude Libye stabilní zemí, tak se na této situaci a problému s pašeráky těžko něco změní.

Křišťálová Lupa 2016
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video