Ministr Holcát: Zeman mě s panákem rozčílil, ale věřím, že se změní

  • 433
Ministr zdravotnictví a lékař Martin Holcát má obtížný úkol - uhlídat zdraví prezidenta Miloše Zemana, aby se jeho cukrovka nerozvinula do těžké podoby a nepřidružily se k ní další komplikace. Prezidentovi prý věří, že dokáže přejít ze salámů a alkoholu na zdravější životní styl.

K funkci šéfa resortu, který povede ještě minimálně několik týdnů, než vláda Jiřího Rusnoka definitivně skončí, má Martin Holcát ještě jednu navíc: je hlavou lékařského konzilia, které se stará o zdraví prezidenta Miloše Zemana. A že s tím bude mít asi hodně starostí, napověděly už první dny poté, co byl dvanáctičlenný tým ustaven. Zeman totiž vzápětí porušil dietní režim, který mu dovoluje maximálně třetinku piva denně, a klidně se nechal před kamerami pozvat na panáka.

Jak to přišlo, že šéfujete konziliu?
Oslovili mě lidé z okolí pana Zemana, protože už mám zkušenost z konzilií prvního i druhého českého prezidenta. Kromě toho už jsem šéfa konzilia Miloši Zemanovi dělal, když byl premiérem. V roce 2001 měl totiž ledvinové kameny a ležel ve Všeobecné fakultní nemocnici. Moc se o tom neví, protože tiskovou konferenci ke zdravotnímu stavu premiéra jsme dělali 11. září. Když si uvědomíte, co to je za datum, tak jsme se nebavili o Zemanových ledvinách, ale o dvojčatech v New Yorku. Z té doby se známe jako lékař - pacient, i proto jsem byl osloven já.

Co mi nejde do hlavy, je to, že Miloš Zeman ještě před druhým kolem prezidentské volby hlásal, že je podle lékařského vyšetření dokonale zdravý. Jenže cukrovka přece nevzniká ze dne na den, vyvíjí se léta. Jak je možné, že lékaři na jeho nemoc nepřišli už před těmi čtyřmi či pěti měsíci?
Každá nemoc se nějak vyvíjí a je nějaké datum, kdy se na ni přijde. Já po pravdě ani nevím, kdy přesně se jeho nemoc zjistila. On navíc tu cukrovku nemá tak vážnou, aby se musel léčit inzulinem, i když léky samozřejmě bere.

Jaké má tedy teď prezident s nemocí vyhlídky? Nehrozí mu třeba častá komplikace nemoci - diabetická noha a amputace končetiny?
Když bude dodržovat životosprávu, tak je to časem dobře kompenzovatelné. A diabetická noha? Ta hrozí každému diabetikovi.

A co jiné komplikace?
Je stále sledovaný třeba právě kvůli těm ledvinovým kamenům. Jinak diabetes má samozřejmě řadu komplikací, i proto je v konziliu například oční lékař. Hůře se mu hojí rány, takže když měl teď stomatologický zásah, tak jsme museli kontrolovat, jak se rána hojí. Ale nemyslím si, že by mu momentálně hrozilo něco víc.

Jakou musí dodržovat dietu? Co všechno jste mu doporučili?
Je to klasická cukrovkářská dieta. To znamená, že musí omezit cukry a samozřejmě i tuky, takže se musí obejít bez uzenin. Bude vycházet z toho, co mu nutriční terapeutka, kterou má k dispozici, řekne a doporučí. Z hlediska svých zlozvyků by měl samozřejmě omezit alkohol, výrazně. Ten totiž není vhodný pro diabetiky. A měl by omezit cigarety. Tady jsme se ale dohodli, že kdyby je zrušil úplně, byl by to pro něj příliš velký stresový faktor, takže jsme mu doporučili snížit počet vykouřených cigaret na polovičku, tedy na dvacet denně. Jinak by mohl začít ze stresu víc jíst a to by nebylo dobré.

Jak se projevuje "Zemanova nemoc"

Co se týče toho alkoholu, dietní režim podle ministra zdravotnictví je šest skleniček vína plus tři panáky denně?
Vím, na co narážíte, ale to jsem mu skutečně nedoporučil. Ten dotaz na mě zněl, zda to, co údajně prezident denně zkonzumoval, je extrémní množství alkoholu. A k tomu říkám, že to rozhodně extrémní množství alkoholu není, a na tom trvám. Znám pijáky, kteří vypijí několikanásobně víc.

A žijí ještě?
Žijí docela dobře. A to i bez jakýchkoliv následků na zdraví. Pro diabetika je samozřejmě nepřípustné, aby pil takové množství alkoholu. Sám bych to nedokázal. Ale dám vám příklad: občas jezdíme do Francie a byli jsme tam v jednom vinném sklípku. Přivedli nám představit svého 98letého dědečka a ten byl fantasticky fit. Říkali jsme si, jak je to možné? Hostitelé se zasmáli - a že to prý asi bude tím, že pil celý život pravidelně tři litry vína denně. Zděsili jsme se: tři litry?! Načež nám řekli, že teď, v těch osmadevadesáti, už ne, že teď už je to jen litr a půl denně. Alkohol zkrátka na každého působí jinak a jiné je i množství, které může člověk vypít.

Jak byl Zeman na Sněžce

Současný a bývalý prezident Miloš Zeman a Václav Klaus se setkali na tradiční...
Prezident Miloš Zeman dorazil na Sněžku s manželkou Ivanou a tajemníkem...

Lidé jsou různí. Jako v tom ruském vtipu: přijdou popřát stoletému starci a ptají se, čím to, že je tak zdravý. A on hrdě říká, že nikdy nepil ani nekouřil. Načež se vedle v místnosti ozve strašný rachot a stařík říká: Toho si nevšímejte, to je můj opilý dědeček.

Co vám Miloš Zeman řekl, když jste mu oznámili, že musí škrtnout alkohol, salámy i cigarety? Neposlal vás do háje?
Tak nikdo není šťastný, když mu lékař řekne: Nebudete moct jíst, pít, kouřit...

A myslíte, že se mu to podaří dodržet? Už to evidentně porušil, když se před novináři nechal pozvat na panáka.
Já jsem to viděl. A zlobil jsem se.

Vynadal jste mu aspoň?
Volal jsem lidem z jeho nejbližšího okolí a vyčinil jsem jim. Musí ho víc hlídat. Ale věřím, že to půjde a že prezident sám dokáže změnit životní styl.

Ptám se proto, že to, co lidé řeší, je fakt, že Miloš Zeman si evidentně už dlouho ničí zdraví sám. A pak místo aby lékaři řekli, že jestli se nepolepší, tak ho nebudou léčit, se kvůli jeho zdraví ustanoví celé konzilium... Přijde vám to v pořádku?
Je to prezident. To je jedna věc. A všude ve světě je zajištění jeho dobrého zdravotního stavu prvořadým úkolem. Všude, kromě Česka, kde se to nikdy moc neřešilo a problémy se pak řešily na poslední chvíli ad hoc. To je podle mě špatně. Je to přece jen hlava státu, která něco znamená u nás i navenek. Takže určitě konzilium mít má, byť si to někteří lidé nemyslí. A hlavně, konzilium není nic vzácného. Lékařské konzilium se schází u každého komplikovanějšího případu v nemocnici, je to běžné, sám jsem byl ve stovkách konzilií. Rozdíl je akorát v tom, že u jiných pacientů to nezveřejňujeme. U pana prezidenta jsme to zveřejnili, protože si myslím, že lidé mají právo znát zdravotní stav hlavy státu.

Takže jste pro, aby se z toho stala tradice, že bude mít každý prezident své lékařské konzilium?
Myslím, že by to tak mělo opravdu být.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video