Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | foto: František Vlček, MAFRA

Bělobrádek do vlády nechce, i když se lidovci s ČSSD a ANO domluví

  • 253
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek postrádá při jednání o nové vládě základní odpověď od hnutí ANO, jestli vůbec ve vládě být chce. Zato on sám má jasno i pro případ, že jednání KDU-ČSL s ČSSD a ANO budou úspěšná. "Já tu ambici být ministr nemám," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz. Do dohody o důchodové reformě chce vtáhnout i ODS a TOP 09.

Vidíte KDU-ČSL spíše ve vládě, nebo jako opoziční stranu?
Podle výsledků voleb musí převzít odpovědnost především sociální demokracie a ANO 2011. Co se týká nás, jsme ochotni jednat. My na té vládě netrváme, abychom měli posty, ale protože nám přijde ta stojedenáctka složená ze tří subjektů jako dostatečně silná a ještě se tam dá najít programový průnik. Ale je možné, že místo nás tam bude jiná strana. Může tam být třeba TOP 09.

Ale když se dokážete s ČSSD a ANO domluvit, byla by podle vás lepší přímá účast ve vládě, nebo podpora menšinové vlády?
Je to dvojsečné. Obojí má výhody i nevýhody. Sedíte ve vládě, probíráte vládní návrhy, na druhé straně nesete také zodpovědnost, obzvláště jako juniorní partner, za rozhodnutí těch velkých, kde jste v menšině. Pro nás ta jednání nebudou jednoduchá. Uvidíme, s čím přijde sociální demokracie. ANO 2011 nám pořád neodpovědělo na tu základní otázku, jestli chce být ve vládě.

Vy zatím jen víte, že když do vlády nepůjdou oni, nepůjde tam ani KDU-ČSL.
To není o nich, to je o nás. Pro nás je nepřijatelné být v menšinové vládě, která bude koaliční. To znamená, že model, který ANO 2011 zamýšlelo, že my se sociální demokracií budeme v menšinové vládě, kterou oni budou podporovat, je pro nás nepřijatelný. Pro ně je to zase nepřijatelné obráceně. Takže to není tak, že bychom se dohodli s ANO 2011, ale že pro nás jsou nepřijatelné takové možnosti menšinové vlády.

Nepotřebujeme podpisy poslanců, stačí podaná ruka

Vypadá to, že pan Sobotka ustojí snahu části ČSSD svrhnout ho. Není ale úplně jasné, jak velkou sílu má který proud ve straně. Jsou pro vás v takové situaci vůbec sociální demokraté věrohodní partneři, se kterými se můžete domluvit?
V takovéto situaci ne. Uvidíme, jaká bude situace po neděli, ale hlavně budeme chtít deklaraci, nepotřebujeme podpisy. Stačí, že nám jasně řeknou, že padesát jejich poslanců bude podporovat vládu.

Stačí vám tedy slovo pana Sobotky?
Věřím na podanou ruku. Samozřejmě uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Já nechci nic předjímat. Každopádně situace v sociální demokracii je velká komplikace.

Jaké jsou pro vás nepřekročitelné podmínky, aby se lidovci mohli podílet na dohodě o vládě mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL?
My určitě chceme, aby došlo ke snížení daňové zátěže pracujících rodin. Byli bychom rádi, kdyby opět nastalo společné zdanění manželů. V tom ale může být problém s ANO 2011. Chtěli bychom, aby byl přijat zákon o státní službě a další právní předpisy, které definovala Rekonstrukce státu. My jsme s tím neměli problém, protože máme některé daleko přísnější požadavky. K tomu je třeba začít dělat pořádek na ministerstvech, v centrálních správních orgánech a začít budovat funkční stát, který bude fungovat tak, jak má. Myslím, že na tom shoda být může. Uvidíme, jaké budou parametry, protože máme rozdílný názor na podporu rodin s dětmi. Sociální demokraté chtějí zvyšovat porodné, to myslím, že není správné řešení. My chceme jít cestou snižování daňové zátěže pro rodiny s dětmi. Stejně tak je problém v tom, že máme poněkud jiný názor na důchodovou reformu. Shodneme se na tom, že druhý pilíř nebyla cesta správná, na druhou stranu představa o konkrétním řešení je rozdílná.

K dohodě o důchodové reformě je třeba přizvat i TOP 09 a ODS

Můžete se na důchodové reformě dohodnout s hnutím ANO, které naopak v programu, který zveřejnilo před volbami, předpokládá, že druhý pilíř má pokračovat?
No to jsem zvědav. Oni měli představy, které se blížily švédskému modelu, ale ono to k nám není úplně aplikovatelné, takže to je věc, o které budeme hovořit. Tohle předvídat je velmi složité. Může to být jedna věc, na které se neshodneme. Důchodová reforma by ale neměla být jen po dohodě vládních stran, ale aby na tom byl širší konsensus.

Koho byste do toho chtěl zapojit?
Všechny, pokud možno. Chápu, že pro TOP 09 a ODS to bude bolestivé, ale ta reforma se moc nepovedla. Stejně si myslím, že je třeba je přizvat.

Přizval byste k tomu jednání i komunisty?
I komunisty. Důchodová reforma není ani levicová, ani pravicová. Pokud budeme jednat o takto zásadních věcech, tak ano. To neznamená, že s nimi budeme dělat koalici. Jejich názor je dobré vyslechnout a pokusit se najít co nejširší konsensus.

Jakou roli budou hrát v jednáních o vládě církevní restituce?
Pro nás žádnou. My je považujeme za uzavřené.

Pokud by je sociální demokraté chtěli upravovat, jednat například s církvemi o snížení finanční náhrady, jak o tom před volbami hovořili, tak vy odcházíte od jednacího stolu?
Nevím, proč bychom to měli otvírat. Může to být jeden z důvodů, proč se nedohodneme.

Preferoval bych čisté lustrační vysvědčení u všech ministrů

Pokud budete v koaliční vládě s ANO a ČSSD, potřebuje podle vás Andrej Babiš lustrační osvědčení?
Co jsem četl a slyšel různé právní názory, tak spíše ano. Ale to samozřejmě není naše věc a náš problém. U nás je to jasné, u nás je i vstup do strany podmíněný prohlášením, že člověk nebyl ani v Lidových milicích. Otázkou je, jak moc to budeme považovat za nějakou zvyklost. V posledních letech to bylo zvykem, nejsem si ale jist, že pan ministr Kavan měl čisté lustrační osvědčení. Ale já osobně bych preferoval, aby všichni členové vlády čisté lustrační osvědčení měli.

Byli byste ochotni čekat na uzavření koaliční smlouvy, než ukončí pan Babiš soudní spor na Slovensku?
Tak ona je otázka, jestli by musel být ve vládě. Já už jsem slyšel i možnost, že by ve vládě nebyl. Já také nepokládám za bezpodmínečně nutné, abych do vlády šel. Já tu ambici taky třeba nemám. Pokud by jednání měla ztroskotat na tom, že se to musí vyřešit, tak nemá cenu čekat příliš dlouho a jdeme od stolu.

Takže vy osobně, i když koalici uzavřete, v té vládě nebudete?
Je to možné. Já jako osoba být ve vládě nemusím. Máme tu spoustu příkladů, kdy předsedové ve vládě nebyli a já si to umím představit. Je to jedna z variant, která je na stole.

Je to spíš pravděpodobná varianta?
Ano, já tu ambici být ministr nemám.

Vy jste už ale jednal i s ODS. Pořád existuje alespoň matematická možnost, že by většinu se 103 hlasy mohly dát dohromady TOP 09, ODS, ANO a KDU-ČSL. Nebo už je to zcela odepsaná varianta?
Někdo říkal, že je možných jedenáct variant, jak poskládat nadpoloviční většinu. Samozřejmě to vyloučit nejde, ale je bezpředmětné o tom uvažovat, jestliže pan Babiš řekl, že ANO, TOP 09 a ODS do koalice nepůjdou. Navíc by to byla čtyřčlenná koalice, což už samo o sobě komplikuje jednání. My jsme preferovali jednání o současném půdorysu. Pokud se nedohodneme, i na toto může dojít, i na různé kombinace duhových nebo menšinových vlád.

Váš poslanec Tomáš Podivínský je ministrem životního prostředí v současné vládě Jiřího Rusnoka. Budete po něm chtít, aby z té vlády odešel?
My jsme na celostátním výboru řešili tu situaci, která se změnila. Když měl pozastavené členství jako odborník ve vládě, která byla nepolitická, bylo to něco jiného, než když se stal poslancem a své členství v KDU-ČSL obnovil. Měl by o tom jednat se stranou. Jde o to, že když je ministrem, jsme vládní stranou. Podobné je to u sociální demokracie s paní Marií Benešovou. Takže my se o tom pobavíme. Myslím, že tam dělá dobrou práci. Není to o odbornosti, ale o vyjasnění si politických pozic.

Nových voleb se nebojíme, máme více než za Kalouska

Kalousek měl víc hlasů, Bělobrádek víc mandátů

Zmínka předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka o lepším volebním výsledku lidovců, než v roce 2006, přiměla k reakci bývalého šéfa strany Miroslava Kalouska i jednoho z jeho blízkých spolupracovníků, aby upozornili iDNES.cz, že strana měla před sedmi lety lepší výsledek. Jaká je tedy skutečnost? Pravdu mají Kalousek i Bělobrádek. KDU-ČSL v roce 2006 volilo 386 706 voličů a měla 7,22 procenta hlasů, letos to bylo 336 970 voličů, což značilo 6,78 procenta. Jenže mandátů měli po roce 2006 lidovci 13, nyní 14. "Měl jsem na mysli mandáty, asi jsem to málo zdůraznil," řekl iDNES.cz Bělobrádek.

Žádná strana neříká, že by šla ráda do předčasných voleb, pro všechny je to alespoň při vyjádřeních pro veřejnost až poslední varianta. Ale kdyby k těm předčasným volbám došlo, neznamenalo by to pro vaši stranu, že by finančně vykrvácela?
Naopak, my bychom na tom vydělali, protože dostáváte peníze za hlasy. My jsme dělali kampaň za 30 milionů, z toho jsme si 22 milionů půjčili. A 33 milionů jsme dostali za získané hlasy. Při stejné kampani, kdy bychom měli zase cílit na 300 až 400 tisíc hlasů, by nám to finančně zase vyšlo.

Jenže v případě předčasných voleb byste neměli tu jistotu, že znovu získáte těch čtrnáct mandátů ve Sněmovně...
Jistotu nemáte nikdy, to je jasné. Ale my jsme ve volbách měli lepší výsledek, než v roce 2006 za předsedy Miroslava Kalouska, takže já z toho úplně obavu  nemám. V každém případě pro Českou republiku by to nebylo dobře, kdyby byly znovu předčasné volby. Voleb bude i tak v příštím roce dost. Preferuji, abychom se dohodli. Politici jsou přece od toho, aby se dohodli. Na druhou stranu od nás nikdo nemůže čekat, že se dohodneme za každou cenu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video