Exministr financí, šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek

Exministr financí, šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek | foto: ČTK

Kalousek: Babiš slíbil ušetřit desítky miliard. Naše nabídka je měkčí

  • 287
Smíříme se s tím, jaké výdaje Andrej Babiš navrhuje, jen říkáme vládě, ať už je dál nezvyšuje, vysvětluje exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 nabídku, kterou adresoval vládě. "Neříkejme tomu opoziční smlouva," prohlásil Kalousek v rozhovoru pro iDNES.cz. Zaujal ho návrh ODS snížit DPH, když padne druhý důchodový pilíř.

Jak na vás jako na bývalého ministra financí působí slova premiéra Sobotky, že není rozhodující, jestli bude schodek rozpočtu 100, 102 nebo 103 miliard korun? (rozhovor se Sobotkou najdete zde)
Jestli bude schodek 100, 101 nebo 102 miliard, skutečně tak rozhodující není. Co však rozhodující je, je to, že vláda chce o desítky miliard vyšší strukturální deficit pro rok 2015, než byl i v tak dost plýtvavém rozpočtu Rusnokovy vlády na rok 2014. Obrací to dlouhodobý trend, který získal České republice důvěru.

Premiér v rozhovoru pro iDNES.cz reagoval na vaši nabídku vládě, že podpoříte rozpočet, fiskální pakt i dluhovou brzdu, když bude vláda ročně snižovat strukturální deficit o půl procenta. Pokud se podle předsedy vlády nebudou strany v koalici schopny domluvit například na zvýšení daní firmám, tak snižovat strukturální deficit tímto tempem není podle něj zvládnutelný cíl. Země by to podle Sobotky neunesla.
Naprosto s tím nesouhlasím. Pan ministr financí Babiš přece jednoznačně říkal, že ucpe díry a dokáže ušetřit desítky miliard ročně. A naše nabídka je mnohem měkčí. Jestliže chceme půl procenta ročně, tak vlastně chceme, aby vláda nezvyšovala výdaje. A to ne oproti mému úspornému rozpočtu z roku 2013, ani proti plýtvavému Fischerovu rozpočtu 2014, ale pouze oproti superplýtvavému návrhu rozpočtu pro rok 2015. Smíříme se s tím, jaké budou výdaje, které Andrej Babiš navrhuje. Jen říkáme vládě, ať už je dál nezvyšuje. Ten půlroční pokles zajistí meziroční růst ekonomiky, protože dvě procenta růstu znamenají zvýšení příjmů asi o 25 miliard korun.

Ministr Babiš reagoval na vaši nabídku ještě ostřeji než premiér. Padla slova jako lži, demagogie a prohlásil, že kdyby došlo na váš scénář, museli by státní státní zaměstnanci dostat poloviční výplatu (více zde). Jak přijímáte tento argument?
To není argument, to je pitomost. Opakuji pokud chceme ušetřit půl procenta ročně, bohatě stačí, když nebudeme zvyšovat výdaje.

"Neříkejme tomu opoziční smlouva"

Proč vlastně nabízíte vládě tu dohodu? Už vás nebaví, aby byla TOP 09 v ryzí opozici? Usilujete o nějakou opoziční smlouvu s vládou?
Pozor, opoziční smlouva byla smlouva o rozdělení moci. Neříkejme tomu opoziční smlouva. My tady nenabízíme vládě, že jí nikdy nevyslovíme nedůvěru, ani nenabízíme nemravné rozdělení personálních pozic. Jediné, o co stojíme, je stabilizace veřejných rozpočtů. Celá společnost vynaložila velké náklady, abychom se z téměř rozvalených veřejných rozpočtů dostali do velmi konsolidované situace. Pokud by vláda chtěla jít směrem, který navrhuje pan Babiš, tak bychom se během pár let opět dostali do situace, která by vyžadovala velmi nepříjemné, dramatické změny. Ať už snižování výdajů, nebo zvyšování daní. Podle toho, kdo by to dělal. To, co my nabízíme, je konsolidace, která nevyžaduje snižování výdajů, ani zvyšování daní. To půl procento snižování deficitu zařídí očekávaný ekonomický růst okolo dvou procent.

Kdybyste se nakonec domluvili, ač tomu vyjádření premiéra Sobotky a ministra financí Babiše nenasvědčují, nepožadovala by TOP 09 nějaké pozice ve státní správě?
Absolutně ne. To je klasická nabídka konstruktivní opozice bez jakýchkoli vedlejších nebo dalších požadavků. Jediné, na čem nám záleží, je to, aby ministr Babiš nerozvalil veřejné rozpočty. Rozumná konsolidace velmi rozumným tempem půl procenta ročně je něco, k čemu vyzývá většina mezinárodních institucí.

Návrh ODS snížit DPH? Budeme o tom diskutovat

Jak vnímáte návrh, který zazněl z ODS od jejich stínového experta pro oblast financí Skopečka, že když padne druhý důchodový pilíř, měla by být vrácena i DPH na původní, nižší úroveň (podrobnosti zde)?
No, to je jeden argument, který má svoji relevanci. Druhý argument je, že pokud všechny vládní strany zvýšení DPH dramaticky kritizovaly a říkaly, že je to chyba, tak pokud dnes tvrdí, že to byla chyba, tak se divím, že ještě nápravu té chyby nepředložily. Nebo dospěly k tomu, že to až taková chyba nebyla. To si musí vybrat vládní strany, co to vlastně bylo. Pro nás to byl krok, který sloužil ke konsolidaci veřejných rozpočtů.

Podpoříte tedy návrh ODS na snížení DPH?
Budeme o tom diskutovat. Já si za tím krokem stojím, byl správný. Ale je třeba vidět, k čemu byl použit. Kdyby vláda nechtěla snížit DPH s tím, že to chce využít ke konsolidaci veřejných rozpočtů, tak by měla naši podporu. Pokud ho nechce snížit jen proto, aby mohla utrácet, nemá smysl tyto peníze vládě nechávat.

Spolupráce s ODS se bude týkat osmi senátních obvodů

Kdy představíte dohodu s ODS, ve kterých senátních obvodech budete postupovat společně?
Máme rozdílná data zasedání orgánů, které o tom rozhodují. My to budeme schvalovat o něco dříve, ODS tuším 22. června. Poslední týden v červnu to bude možné zveřejnit.

Dá se už říci, kolika obvodů se to bude týkat?
Domnívám se, že nejpravděpodobnější číslo je osm.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue