Kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier (Praha, 12. 1. 2013)

Kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier (Praha, 12. 1. 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Dienstbier: Strach ze Zemana nemám, každý politik je stále v ohrožení

  • 118
Kdybych měl po zvolení Miloše Zemana prezidentem strach, tak nemůžu politiku vůbec dělat, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier. Proti Zemanovi neúspěšně kandidoval, a i když se ČSSD po prvním kole přiklonila na Zemanovu stranu, Dienstbier to neudělal. "Každý politik je neustále v ohrožení," řekl Dienstbier.

Miloš Zeman přitom tvrdí, že se nebude snažit ČSSD ovlivňovat. Dokonce řekl, že se jako prezident bude řídit heslem svého vzoru T. G. Masaryka a po zvolení odložil všechny své nechuti. Věříte mu to?
Velmi rád bych mu věřil. Uvidíme.

Vidíte kolem sebe v sociální demokracii strach, že se Miloš Zeman teď bude své bývalé straně mstít?
Strach je trošku silné slovo, ale že by všichni stoprocentně spoléhali na jeho slova, to bych zrovna neřekl.

A vy strach nemáte?
Ne, strach z něj doopravdy nemám, protože kdybych měl strach, tak politiku v našich podmínkách nikdy nemůžu dělat.

Tak jinak. Připadáte si teď ve své straně v ohrožení, když byl Zeman zvolen prezidentem?
Každý politik je neustále v ohrožení. Necítím větší míru ohrožení s ohledem na výsledek voleb.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pozval Zemana na váš březnový volební sjezd. Vítáte to? Nemůže sehrát na sjezdu větší roli než jen tu, že přijde a přednese prezidentskou zdravici?
Pozvání je zcela v pořádku. Nemyslím, že by to mělo nějak ovlivňovat průběh sjezdu. Sociální demokracie je svébytná strana. Dodrží-li Miloš Zeman slovo, nemělo by to mít vliv na výsledek sjezdu.

Teď je po volbě. Povíte teď, zda jste volil pana Schwarzenberga, či pana Zemana?
Volba je tajná. Nechám si to pro sebe.

V sociální demokracii je několik lidí, kteří měli k panu Zemanovi vřelejší vztahy. Ať už je to místopředsedkyně Marie Benešová, poslanec Jaroslav Foldyna, který se chce stát místopředsedou, také Zdeněk Škromach dříve patřil k Zemanovým spojencům v ČSSD. Dává jim zvolení Zemana šanci, že by mohli převzít vedení strany? Ještě bych přiřadil Michala Haška, který se v poslední době za Zemana ve straně také zasazoval.
Konkrétní výsledek volby prezidenta podle mě nijak zásadně neovlivní poměry v sociální demokracii.

Nenaznačili vám ani někteří vaši kolegové, že právě vy byste se mohl stát na sjezdu "obětinou", protože jste asi jako jediný z momentálně vysoce postavených politiků ČSSD trval i po prvním kole volby na odporu proti Zemanovi a tvrdě proti němu vystupoval?
Nikdo nemá nic jisté na žádném sjezdu. Ale ti, co jsou proti mně, by proti mně byli bez ohledu na to, že zrovna proběhla prezidentská volba.

Prezident nemá žádný nástroj, jak vyvolat předčasné volby

Podle Miloše Zemana by měla skončit současná vláda Petra Nečase. Má tedy v tomto stejný cíl jako vaše strana. Tím, že přibyl další hráč, který chce pád vlády a předčasné volby, zvýšila se šance, že byste toho mohli dosáhnout?
Nemyslím si to. Prezident na to nemá reálně žádný vliv, a pokud většina ve Sněmovně vydrží, tak ani my, ani prezident nemáme žádný nástroj, jak předčasné volby vyvolat. Byť souhlasím s tím, že by to bylo nejlepší řešení.

Miloš Zeman a Jiří Dienstbier v prezidentské debatě

Když se podíváme trochu do minulosti, Topolánkova vláda padla, když se k tomu připojili někteří poslanci blízcí prezidentu Klausovi. Opravdu teď nemůže nový prezident svou neformální autoritou pomoci najít nějaké poslance, kteří by vládu shodili?
To je spekulace, kterou neumím posoudit. Ale myslím, že se najde dost jiných poslanců z řad LIDEM a z Věcí veřejných, které nechtějí předčasné volby za žádnou cenu. Jistě by se našel nějaký nový odpadlík od Věcí veřejných.

Zeman řekl, že by se mu líbilo, kdyby parlament schválil zákon o majetkových přiznáních a také to, aby si voliči mohli vybírat poslance ne jen z jedné strany, ale z více kandidátek, takzvané panašování. Navrhne to ČSSD?
Zákon o majetkových přiznáních jsme už několikrát předložili a neustále usilujeme o jeho schválení, takže v tomto si rozumíme a nadále budeme usilovat o schválení takového zákona, ale prezident na to nemá žádný vliv. Navrhujeme to proto, že to považujeme za správné.

Co se týká změny volebního zákona, Senát bude zrovna tento týden projednávat můj návrh, ve kterém se částečně shoduji s návrhy Miloše Zemana, a to je zrušení hranice pro uplatňování preferenčních hlasů. Není to úplně to, co chce Miloš Zeman, ale je to podobné.

Žádnému prezidentovi se nepodařilo vytvořit stranu, kterou by dostal do hry

Je pro sociální demokracii nebezpečím nová hradní strana SPOZ, jejímž je Zeman čestným předsedou?
Je pravda, že zatím se žádnému prezidentovi nepodařilo vytvořit vlastní stranu, kterou by následně dostal do hry. Že o to může Miloš Zeman usilovat, to je asi realita, ale uvidíme, jestliže říkal, že se v ní nebude nijak angažovat, jestli ta strana odstraní ze svého názvu slovo Zemanovci.

Předseda ČSSD jde na sjezd s vizí jednobarevné vlády sociální demokracie. To není daleko od představy Miloše Zemana, že má vládnout menšinově vítězná strana a opírat se o toleranci druhé nejsilnější.
To je úplně jinde, než je vize Miloše Zemana. Jednobarevná vláda ČSSD by se měla opřít o spřízněné subjekty, ne o oponenta z druhé části spektra.

Oponoval bych vám. Zeman říká, že se má vítěz voleb opírat o toleranci druhé nejsilnější strany. To nemusí být oponent zprava, ale komunisté.
No, to ano. Ale to je přece rozdíl. My chceme vytvořit v případě našeho vítězství vládu, která bude schopna prosadit náš sociálně orientovaný program. A to můžeme udělat pouze ve spolupráci se stranami, které mají podobný program. Ale rozhodně bych vylučoval variantu opoziční smlouvy, tedy tolerance od pravicové strany.

Když Zeman říká, že bude chodit častěji na jednání vlády - vím, že se vás to úplně netýká, protože teď nevládnete - byli by politici ČSSD tak silní, pokud se vám po volbách podaří sestavit vládu, abyste se nenechali od Zemana úkolovat?
Prezident má ústavní právo chodit na jednání vlády. Má právo zvát si ministry a žádat od nich vysvětlení, zprávy týkající se jejich resortu. To je jeho právo, do jaké míry ho bude využívat. Pokud by vznikla vláda sociální demokracie, my si budeme razantně prosazovat náš program a v tomto smyslu nemůže prezident nijak ovlivnit, jak bude vláda postupovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video