Premiér Jiří Rusnok a Jan Fischer před Kramářovou vilou (8. července 2013) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Fischer: Rozhodně to není odměna od prezidenta Zemana za podporu

  • 190
Post ministra financí jsem nedostal za podporu Miloše Zemana před druhým kolem prezidentské volby, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz expremiér a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer. "Vůbec jsem s ním o tom nemluvil. Já tuto souvislost vůbec tady nevidím," řekl Fischer. Jiří Rusnok má podle něj větší svobodu při výběru ministrů, než měl on sám.

Kdy vás napadlo, že byste se znovu mohl vrátit do vysoké politiky a jít do vlády?
Já jsem s tím upřímně řečeno vůbec nepočítal. Mám dnes svoje zaměstnání, jsem rád, že jsem si ho opatřil. Nepočítal jsem už se žádným politickým angažmá. Když vznikl tento projekt, dál jsem s tím nepočítal. Když mě pan Rusnok oslovil, vedli jsme o tom velmi důkladnou debatu a ta nakonec vyústila v to rozhodnutí. Rozhodně jsem po tom neprahnul, ani jsem netušil, že se tu takový projekt objeví. Netoužím ani rozhodně po nějakém stranicko-politickém angažmá.

Teď budete zřejmě z více stran slýchat, že jste před druhým kolem prezidentské volby podpořil Miloše Zemana a že funkce ministra může být výrazem určitého poděkování vám za tuto podporu.
Rozhodně jsem ten post nedostal od prezidenta Zemana. Vůbec jsem s ním o tom nemluvil. O to více jsem o tom mluvil s premiérem Rusnokem, takže já tuto souvislost vůbec tady nevidím.

Mí sponzoři budou částečně stejní, zčásti se objeví nová jména

Říkáte, že svůj několikamilionový závazek z prezidentské kampaně vyřešíte ještě před vaším jmenováním ministrem financí. Dá vám někdo půjčku, nebo dostanete sponzorský dar?
Bude to klasický sponzorský dar, o kterém vyjednávám už delší dobu. Teď usiluji o to, aby ta jednání měla nějakou dynamiku. Jsem si toho problému samozřejmě vědom.

Pomůže vám některý ze sponzorů, který vám pomohl už dříve?

Možná částečně. Částečně tam budou jiná jména. Objeví se to na transparentním účtu.

Vy jste už jednou byl v úřednické vládě, dokonce jste ji skládal. Ale byl tam jeden podstatný rozdíl, že jste měli předjednanou podporu od ODS, ČSSD a Strany zelených. Má vůbec v parlamentní demokracii oprávnění projekt vznikající vlády, který se neopírá o strany, které dostaly mandáty ve volbách?
Podpora nebo nepodpora politických stran se projeví v hlasování o důvěře vládě. To je standardní procedura. Samozřejmě, je to odlišný projekt na tom začátku. Ta moje vláda vznikla jako řekl bych dohoda, chcete-li úradek politických stran v tehdejší situaci po pádu Topolánkovy vlády. Tohle byla jiná situace. Prezident se ústavně čistým způsobem rozhodl pro toto řešení, jmenovat premiéra Rusnoka. Premiér Rusnok má určitě větší svobodu ve výběru kandidátů, než jsem možná tehdy měl já, a nemusí se tak prudce vymezovat vůči někomu. Jinak obecně řečeno, každá úřednická vláda je plnohodnotná vláda ústavně. Samozřejmě má udělat všechno pro to, aby zajišťovala po nezbytně nutnou dobu, do nejbližších voleb, řádně chod resortů, správu země a nepouštěla se do nějakých superpolitických rozhodování, snažit se uklidnit situaci, řídit a administrovat zemi. Ale vždycky je to něco velmi výjimečného ve standardní demokracii, samozřejmě.

Kalouskova úprava penzijní reformy? Já pro to příliš nejsem

Líbí se vám jako budoucímu ministrovi financí projekt vašeho předchůdce Kalouska, který chce zaštítěn 101 poslanci prosadit úpravu penzijní reformy, aby se lidé až do 40 let rozhodovali, zda do penzijních fondů vstoupí, a měli po pěti letech ve fondech šanci z nich vystoupit?
Přichází to opravdu v last minute, na poslední chvíli ... když nevyšla nepřipravená reforma nebo nedohodnutá v širokém politickém spektru. To je obrovská škoda, promarněná příležitost. Teď se hledají nějaká provizorní, náhradní řešení. Já pro to příliš nejsem. Samozřejmě jsem realista. Půjde to poslaneckou iniciativou, vláda k tomu zaujme stanovisko. Nebude to sama iniciovat ani já to nebudu iniciovat.

Není jasné, jak dlouhé trvání bude vláda mít. Může to být do května příštího roku, ale může to být i o hodně dříve. Máte otevřenou šanci pro návrat k vašemu současnému zaměstnavateli, nebo jste se už definitivně rozhodl, že chcete dál působit v české politice?
Nerozhodl jsem se, že budu působit v české politice. Pokud jde o zaměstnavatele, zítra rozvazuji pracovní poměr dohodou. Samozřejmě podle délky trvání vlády zvážím návrat ke svému současnému zaměstnavateli, nebo cokoli jiného. Ale nikoli nějaký vstup do politiky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video