Reportér České televize Jakub Szántó v Kyjevě

Reportér České televize Jakub Szántó v Kyjevě | foto: Česká televize

Radikální rváči z Majdanu neodejdou, hlásí český novinář

  • 65
Reportér České televize Jakub Szántó sleduje dění na Ukrajině přímo z centra Kyjeva. Po tom, co prezident Janukovyč podepsal smlouvu s opozicí, se situace uklidnila. Lidé na Majdanu ale budou mít zřejmě radikálnější požadavky než opoziční lídři a jen tak se nerozejdou, řekl iDNES.cz Szántó.

Po tom, co v pátek prezident Janukovyč podepsal smlouvu s opozicí, se situace v Kyjevě uklidnila. Na přístupových cestách ale zůstávají barikády, městem stále obchází polovojenské jednotky s ukořistěnou výzbrojí. Demonstranti dále nosí lyžařské a motoristické přilby a jsou vyzbrojení tyčemi nebo baseballovými pálkami.

"K normálu to má pořád ještě hodně daleko," zhodnotil Szántó. "Není se čemu divit, před čtyřiadvaceti hodinami tam pořád ještě ležely mrtvoly, takže jsou ještě opatrní."

Krize na Ukrajině

Už v průběhu pátečního odpoledne se objevovaly zprávy, že demonstranti na náměstí Nezávislosti nesdílejí nadšení, které po podpisu dohody mezi Janukovyčem a zástupci opozice projevovali zahraniční politici.

"Bylo to vlažné. Janukovyč byl původně jediný zdroj té informace, že se smlouva má podepsat, na své stránce uvedl, že do dvanácté hodiny. K tomu ale nedošlo. Takže čas, kdy měli všichni skákat a tleskat, se posouval," říká zkušený reportér.

Kyjevské události se podle něj dají jen obtížně s něčím srovnávat. "Ve světě, ve kterém žijeme, to srovnání úplně nemá - a doufejme, že ani mít nebude," řekl Szántó. "Možná Sarajevo. Nemyslím tím ve způsobu zabíjení, ale v tom bezuzdném použití násilí vůči obyčejným lidem."

Lidé v ulicích jsou radikálnější než opoziční politici

Podle reportéra nyní hrozí, že vzniknou rozpory mezi lidmi, kteří zůstávají v ulicích a předsedy opozičních stran, kteří budou zřejmě nuceni vstoupit do vlády národní jednoty. "Je otázka, jestli to Majdan a ty radikálnější elementy vezmou, nebo budou nekompromisní a zůstanou tady dál," podotýká Szántó. Zatím to podle něj rozhodně nevypadá, že by se lidé z náměstí Nezávislosti začínali rozcházet. 

Fotogalerie

Dva světy. Policejní těžkooděnec a protivládní demonstrant v lyžařské přilbě.
Protivládní demonstranti s národní vlajkou na Náměstí nezávislosti v centru...
Muž ukazuje prázdnou nábojnici vystřelenou při tvrdých střetech povstalců s...
Muž nese další pneumatiky na barikády.

Zvenčí podle reportéra ČT nelze zcela pochopit to, co se v Kyjevě stalo. "Když si člověk představí skupinu deseti policistů s pistolemi v rukou, kolem nich 150 lidí s tyčemi, kteří jim hrozí, že je budou lynčovat, a policisté začnou střílet, dá se to pochopit. Jenže tak to nebylo," vysvětluje Szántó.

Snipeři cvičení na střelbu z velké dálky totiž mířili na obyčejné lidi. "To je Sýrie, to není Ukrajina," myslí si reportér.

"Oni byli na kopci nad Majdanem a vytipovali si: támhle sejmu toho, ten má červenou čepici, ta má žlutou bundu - bez ohledu na to, jak byli staří, jestli to byl muž nebo žena, jestli měli zbraň. Za posledních dvacet let se jen těžko hledá něco, s čím by šlo dění na Majdanu srovnat," říká Szántó.

Lidem z Majdanu vyjednaná smlouva stačit nebude

Zatímco ještě ve čtvrtek ráno byli lidé ochotní smířit se s tím, že se Janukovyč s opozicí dohodne na předčasných volbách,  v pátek už byla situace jiná. "Teď už všichni chtějí, aby ho postavili nejlépe před vojenský tribunál, aby ho pověsili nebo zavřeli, až zčerná." Právě v tom se opoziční vůdci zřejmě budou držet zpátky, dokud nebude jasné, jak vše dopadlo. Davy v ulicích to ale dost možná neuspokojí.

V současné situaci je podle Jakuba Szántó klíčové, jak zvládne situaci nový ministr vnitra. Toho dosavadního, Vitalije Zacharčenka, který policistům povolil ostrou střelbu do davu, v pátek odvolal parlament. Nový ministr by měl zvládat držet policii stranou, aby nedocházelo k dalším střetům. "Těch hochů, kteří by si rádi do někoho břinkli, je tu spoustu, ta frustrace je veliká," myslí si Szántó.

Ulice jsou podle něj plné normálních lidí, kteří jen nechtějí, aby s nimi někdo "oral", ale také alkoholiků, nezaměstnaných a pouličních rváčů. "Ti tu teď mají pré. Chodí v ukořistěných uniformách a jsou to velcí hrdinové, kteří bojují za národ. V tom mikrosvětě na Majdanu mají určitou prestiž. Je to poměrně třaskavá směs. Jakmile se někde objeví policista, chraň ho Bůh." Tito radikálové nejspíš na Majdanu zůstanou.

Podle reportéra ČT se časem projeví i rozdílné postoje opozičních stran. "Politická opozice je jednotná v tom, co nechce, aby bylo, ale nemyslím si, že je tak jednotná  v tom, co chce, aby bylo," zhodnotil Szántó.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video