Pavel Horák tuší, že bude muset odejít. Své věci v kanceláři ale v pátek rozhodně ještě nebalil.

Pavel Horák tuší, že bude muset odejít. Své věci v kanceláři ale v pátek rozhodně ještě nebalil. | foto: Petr Topič, MAFRA

Horák dostane na rozloučenou s VZP 1,26 milionu hrubého

  • 245
Definitivně bude o jeho konci ve funkci jasno až v pondělí. Přesto je u ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka patrné, že už začal rekapitulovat svou šestiletou šéfovskou dráhu. Završí ji odchodným ve výši šesti měsíčních platů.

Máte nějaké indície, že by se na pondělním jednání správní rady VZP mělo řešit vaše odvolání, nebo odvolání předsedy rady Marka Šnajdra?
Dozvěděl jsem se to z novin. Ale ono to tak v poslední době chodí, že se věci sdělují přes média. Že se do médií dávají, aby se později prosadily. Z obsazování funkcí ve správní radě a ve VZP se stala čistě politická věc. Je to pravděpodobně předmětem dohod politických stran. Takových jednání ale nejsem součástí. Proto vím jen to, co se dočtu, nebo občas dozvím z kuloárů.

A co vaše kuloární informace říkají?
Jak to vypadá teď, v pátek po 14. hodině (tedy v době vzniku rozhovoru, pozn. red.), nevím. Mám pořád nějaká jednání, takže ke mě informace nedolehly, ale vím, že se to někde řeší a já nejsem součástí tohoto řešení.

Takže asi nevíte, kdo by vás nahradil, kdyby vás odvolali?
Ta jména se objevovala v médiích. A nebylo to jen tento týden. Ty spekulace jsou  intenzivnější, jak se blíží jednání správní rady.

Podle toho, co jsem slyšela od zástupců TOP 09 a ODS, tak by to měl být Zdeněk Kabátek. A řešilo se i jméno náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska. Co byste jim říkal?
Nechci se k tomu nevyjadřovat.

Jaké jsou podle vás ve skutečnosti důvody k vašemu odvolání?
Je to politické "škatulata hejbejte se". O tom to je.

Proč by to někdo dělal?
Změnila se politická atmosféra, došlo ke změnám ve vládě, v parlamentu se přeuspořádaly trochu politické síly, někteří z něj odešli. Je tam utvořena trošku jiná, nová rovnováha a její důsledky se promítají do státního sektoru.

Připouštíte si, že důvodem by mohlo být i to, že pojišťovna nehospodaří dobře a platí za péči vyšší částky než jiné pojišťovny či že ministerstvo údajně nemá všechny materiály, které od vás potřebuje?
To nedává smysl, protože ministerstvo má k dispozici všechna data, která si vyžádá. Ale ono v podstatě působí jako velký hřbitov těch dat. Data se předávají, ale nikdy nebyla ani známka toho, že by je na ministerstvu využívali.

Pokud platíte zdravotnickým zařízením rozdílně za stejnou péči, to chyba není?
Péči platíme podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví. A jestliže vyhláška vychází z historie referenčního období, tak logicky jsou úhrady u každé nemocnice jiné, protože vycházejí z jiného objemu péče, jiného objemu úhrad v referenčním období. Kdyby ministerstvo chtělo, aby byly platby jednotné, tak by v sazebníku místo bodů byly koruny.

Za projekt IZIP, který byl započat v době vaší předchůdkyně a v praxi nikdy pořádně nefungoval, odpovědnost necítíte?
Základní důvod, proč tyto systémy nefungují, a netýká se to jen zdravotnictví v České republice, je obrovský odpor lékařů, protože oni nechtějí, aby jeden viděl, co jiný pacientovi předepsal. Je to nechuť sdílet data a obava z Velkého bratra. Stát nikdy o koncepci elektronického zdravotnictví nerozhodl a představa, že systém nebude povinný a lékaře budeme motivovat tím, že jim za zápisy do něj zaplatíme, nefunguje. A my jsme to museli zastavit.

Ale knížky IZIP stále fungují v rámci smlouvy, kterou byste s firmou IZIP měli mít jen na provoz portálu (více zde).
Tato smlouva (uzavřená s IZIP od 1. října 2012, pozn. red.) je v oboru IT naprosto standardní a my jsme díky ní ušetřili miliony korun, protože provoz platformy financujeme stejnými penězi až do května příštího roku. Ano, mohli jsme se tu ještě tři měsíce nad smlouvou dohadovat, ale to bychom pak každý měsíc zaplatili 6,5 milionu korun navíc (VZP sice s firmou IZIP smlouvy v červenci vypověděla, výpovědní lhůty trvaly do konce roku 2012 a do té doby by také do IZIP tekly peníze. V říjnu VZP uzavřela s IZIP další smlouvu a to na dobu neurčitou. Ta se ale pro VZP jeví nevýhodně, pozn. red.). Vždy jsem plnil jen pokyny správní rady pojišťovny. A pokud ona chtěla schvalovat přímo znění smlouvy, mohla tak učinit.

Pavel Horák

V čele Všeobecné zdravotní pojišťovny stojí šestým rokem. Narodil se 28. září 1957, v roce 1982 absolvoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Do roku 1992 byl vědeckým pracovníkem Farmakologického ústavu Československé akademie věd, poslední tři roky strávil na vědeckém pobytu na Vanderbiltově univerzitě v USA. V roce 1992 nastoupil jako lékař do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 1997 se tam stal náměstkem pro léčebnou péči, od listopadu 2003 nemocnici vedl. V letech 2004 až 2005 dočasně řídil i Fakultní nemocnici Bulovka a Fakultní Thomayerovu nemocnici.

Má atestace z vnitřního lékařství, kardiologie a řízení zdravotnictví, absolvoval studium MBA na Pražské mezinárodní manažerské škole.

Letos v červenci uvedl zpravodajský portál Aktuálně.cz, že si Horák často volal s lobbistou Romanem Janouškem. Hovorů údajně přibylo v době jednání o zdravotně pojistném plánu VZP na rok 2008, kdy se rozhodovalo o zakázce pro firmu Ora print, spojovanou s Janouškem.

Již dříve zveřejnila MF DNES údajný přepis rozhovoru tehdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS) s Janouškem (více zde). Podle něj oba zasahovali do výběrového řízení na ředitele VZP Praha a střední Čechy, přičemž kvůli tomu plánovali zavolat právě Horákovi a šéfovi správní rady Markovi Šnajdrovi (ODS). Horák se tak dostal do podezření, že nechává do rozhodování v pojišťovně zasahovat lidi zvenčí. To ale odmítl.

Horáka i Šnajdra se někdejší vládní strana Věci veřejné pokusila odvolat loni v prosinci. Důvodem byl kontroverzní projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. Pokus byl neúspěšný.

Letos v březnu se Horáka pokusila svrhnout i opoziční ČSSD poté, co do médií unikly údajné přepisy rozhovorů Bém-Janoušek. Tento bod se ale nedostal ani do programu jednání správní rady VZP.

V posledních měsících čelil Horák kritice ze strany ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Šéfovi VZP například vytýká, že se pojišťovna propadá do dluhů či že nedokáže zajistit péči o pacienty s roztroušenou sklerózou ve specializovaných centrech a nedotáhl některé zakázky. Horák jakékoliv pochybení odmítl.

Zdroj: ČTK, iDNES.cz

Nad koncem ve VZP přemýšlím, chod pojišťovny ale jede dál

Jak vypadá váš pracovní den v době, kdy je dohodnuto, že v pondělí může dojít k vašemu odvolání?
Nemám moc čas přemýšlet nad tím, co se stane v pondělí. Ale samozřejmě mne to napadne. Přes víkend musím uchystat materiály a prezentaci na správní radu, v pátek probíhaly pracovní skupiny správní rady. A já si nemůžu dovolit z toho rytmu vypadnout a říci si, tak se nebudu starat o pojišťovnu, ale své křeslo.

Odráží se úvahy o vašem konci v činnosti VZP?
Moji práci to vcelku neovlivňuje a sem do kanceláře taková věc příliš nedoléhá. Ale docela to devastuje činnost pojišťovny. Palba na VZP ze strany ministerstva už trvá minimálně půl roku a pojišťovna místo aby se zabývala tím, co bude za pět či deset let, musí řešit každodenní výpady ze strany ministerstva. Stejným způsobem se tu na pojišťovnu útočilo v době nucené správy. A to pochopitelně ovlivňuje atmosféru uvnitř pojišťovny. A ta ovlivňuje činnost řadových zaměstnanců, kteří neví, co bude a kdo sem přijde. Vyvolává to nejistotu. 

Faktický dopad to tedy má jaký?
Pokud se třeba IT specialista nebo daňař, bude rozhodovat o tom, zda půjde pracovat do VZP, nebo jinam, tak zvolí nejspíš druhou možnost. Do této situace sem nepůjde.

Není to spíš otázka peněz?
To ne, my platíme dobře, ale důležité pro tyto lidi je, že chtějí pracovat v instituci, kde se budou cítit dobře. Ale výpady ministerstva zdravotnictví z VZP atraktivní instituci nedělají.

Pokud budete muset předat práci ze dne na den, hrozí někde porušení kontinuity práce VZP?
Je tu například rozjetý vlak v podobě jednání pojišťoven s nemocnicemi o smlouvách na příští rok. Tento vlak má měsíc na to, aby dojel do cílové stanice. A  teď si představte, že člověk, který to sledoval z médií, sem najednou přijde a začne zjišťovat, o co jde.

Ale třeba sem přijde někdo, kdo v tom procesu už je angažován.
Ano, bude záležet na tom, kdo by to byl a jak dlouho mu potrvá, než se aklimatizuje, protože mně to třeba trvalo půl roku. Ale nebývá zvykem, že by ředitel odcházel ze dne na den.

Pokud se změní jména, ale nezměnila by se pravidla výběru pojistného, může nový ředitel VZP cokoliv změnit?
Pojišťovna má příjmy, které plynou ze zákona. To jsou daně, které se vybírají od zaměstnanců, živnostníků a státních pojištěnců. A výběr daní závisí na vývoji ekonomiky - jaká je nezaměstnanost, jestli mají lidé vyšší, či nižší platy... Pojišťovna může ovlivnit úspěšnost výběru pojistného, což jsme udělali a nyní vybíráme 98 procent toho, co bychom měli vybrat. Pojišťovna může také organizovat svůj provoz. Tedy snížit například počet poboček, propouštět zaměstnance. Obojí jsme udělali a nyní šetříme čtvrt miliardy korun ročně. Nenaplnili jsme provozní fond, použili jsme rezervy... Ale ten fakt, že v roce 2009 přišla ekonomická krize a klesly příjmy, to žádný ředitel pojišťovny neovlivní.

A co by tedy mělo přijít, aby systém nebyl v deficitu?
Systém jako celek ve vážném deficitu není. Měla by se ale změnit pravidla přerozdělení peněz mezi pojišťovnami. Je možné upravit nepoměr mezi odvody zaměstnanců a živnostníků, kteří platí polovinu toho, co zaměstnanec. A těch nástrojů je spousta. Proč by třeba měly být hrazeny plomby či brýlové obroučky z veřejného zdravotního pojištění?

Najde se k tomu podle vás politická vůle?
Ta k tomu byla, protože řada z těch věcí, třeba elektronické aukce, generická preskripce, sloučení nemocenského a zdravotního pojištění, jsou v programovém prohlášení vlády. Jen se z nich nic nenaplnilo.

VZP

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna. Ročně přes ni teče zhruba 150 miliard korun. Na konci loňského roku evidovala 6 247 532 pojištěnců a zaměstnávala 4 327 lidí.

Pokud budete odvolán, jaké bude vaše odstupné?
Mám běžnou manažerskou smlouvu, kterou mi schválila správní rada a v ní mám šestiměsíční odstupné.

Prosím, připomeňte mi, kolik je váš plat?
Můj plat je veřejně známý. Měl jsem 250 tisíc korun a pro letošní rok jsme si všichni snížili platy, takže mám 210 tisíc korun hrubého měsíčně.

Teplé místečko zajištěné nemám

Už máte nějakou pracovní nabídku, kterou byste využil, pokud z VZP odejdete?
To pracovní zatížení tady je obrovské, takže jsme neměl čas někde hledat jiné místo či si bokem vytvářet nějaké teplé místečko. Nic připraveného nemám a samozřejmě i rodina se mě ptá na to, co budu dělat. Pokud by nějaká nabídka přišla, tak bych ji samozřejmě zvážil. Určitě nezůstanu ve VZP, to se nedělá zůstat někde, kde člověk dělal ředitele.

A šel byste do jiné pojišťovny?
Jsem lékař a už delší dobu jsem docela frustrovaný, že jsem od tohoto oboru odtržen. Sice jsem ve zdravotní pojišťovně, ale ta má se zdravotní péčí společného jen to, že ji platíme. Nechtěl bych přijít úplně o svoji kvalifikaci a pak si říkat, proč jsem vlastně studoval. Jako lékař mám tu nejvyšší kvalifikaci, navíc jsem vědeckým pracovníkem. A to prostředí tam je daleko příjemnější než to, ve kterém jsem nyní. Pracujete s lidmi, vidíte okamžitou odezvu a když pomůžete, je to pro vás okamžitá odměna. Hodně mi to chybí... Chtěl bych být alespoň blízko tomuto prostředí. Nebo akademické sféře, protože jsem přednášel na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, ale pak už to přes moje pracovní vytížení nešlo.

Takže z vás bude opět internista a kardiolog?
Zase tak daleko nejsem. Ono po pěti letech se do toho zpět úplně snadno nenaskočí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video