Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček | foto: Dan Materna, MAFRA

Gripeny se jeví jako nejlepší řešení, říká šéf Sněmovny Hamáček

  • 42
Dlouhé roky působil jako stínový ministr obrany. Místo křesla v nové vládě však nakonec Jan Hamáček předsedá Poslanecké sněmovně. O krocích nového kabinetu ohledně obrany má jasnou představu. Za nejdůležitější považuje stabilizovat financování armády a zprůhlednění armádních zakázek.

Takřka tři roky jste byl stínovým ministrem obrany. Dalo by se předpokládat, že budete chtít být ministrem v nové vládě.
Za tři roky jsem měl možnost hlouběji se seznámit s chodem resortu. Mým úkolem bylo jak po programové tak i personální stránce připravit ČSSD na možnost převzít za resort obrany vládní odpovědnost. Za tu dobu se podařilo připravit řadu koncepčních dokumentů a vytipovat témata, která jsou pro další rozvoj našich ozbrojených sil klíčová. Zároveň máme k dispozici kvalitní tým odborníků, kteří jsou připraveni případnému ministrovi obrany za ČSSD být nápomocni při realizaci naší vize. Proto vnímám svůj úkol jako stínového ministra za splněný.

Budete se chtít i nadále angažovat v oblasti obrany?
Během předchozích let jsem měl možnost poznat řadu vojáků, kteří působili jak doma tak i v zahraničních misích a získali si můj velký obdiv a respekt. Proto se chci věnovat problematice ozbrojených sil i do budoucna. Ve Sněmovně se toto téma těší ne vždy dostatečné pozornosti a jsem přesvědčen, že poslanci by měli být více vtaženi do diskuse o tom, co je to obranyschopnost naší země a jak ji zaručit. Z titulu své funkce bych pak především rád do veřejného prostoru vnášel témata spojena s našimi veterány, ať už těch minulých nebo současných konfliktů. Jsem přesvědčen, že naše společnost těmto hrdinům mnoho dluží.  

Jaké tedy budou priority nové vlády v oblasti obranné politiky?
Nechci probíhající jednání o sestavování vlády komentovat, ale jsem rád, že v oblasti zahraniční politiky a obrany bylo dosaženo velmi rychlé shody. Je dobře, že se s našimi partnery shodujeme právě na nutnosti stabilizovat financování resortu obrany a docílit zlepšení a zprůhlednění systému armádních zakázek.

Měla by příští vláda podepsat smlouvu o prodloužení pronájmu nadzvukových letadel Gripen? Je to nejvýhodnější varianta?
Sociální demokracie dlouhodobě prosazuje zachování nadzvukového letectva, tak aby Česká republika byla schopna zajistit adekvátní ochranu svého vzdušného prostoru. V současné době se prodloužení pronájmu švédských gripenů jeví nejen jako nejekonomičtější, ale z pohledu vojensko-technických schopností i jako nejvýhodnější varianta.

V případě, že se podaří sestavit vládu v čele s ČSSD, mohu usuzovat na základě informací, které máme k dispozici, že poté co bychom se seznámili se všemi podrobnostmi švédské nabídky, bychom tuto variantu nejspíš podpořili.

Proč ČSSD prosazovala, aby o případném prodloužení pronájmu nadzvukových letadel Gripen rozhodla až příští vláda?
Jedná se o zásadní rozhodnutí s dlouhodobými dopady pro Českou republiku, a proto požadavek, aby o tom rozhodla až vláda vzešlá z voleb s dostatečně silným politickým mandátem, která může nést odpovídající politickou odpovědnost, je logický. To je například i případ řady zásadních rozhodnutí na ministerstvu obrany, včetně rušení vojenských újezdů. Nedomnívám se, že je zodpovědné, aby takto zásadní a dlouhodobé kroky činila vláda v demisi. 

Za jednu ze svých priorit jste označil větší angažovanost Sněmovny v zahraniční politice. Co si pod parlamentní diplomacií představit?
Zahraniční politika je logicky doménou vlády a já samozřejmě nemám v tomto ohledu ambice vytvářet ze Sněmovny jakési alternativní ministerstvo zahraničí. Na druhou stranu, jak ukazují zkušenosti za světa, může parlamentní diplomacie významnou měrou přispět k prosazování národních zájmů v zahraničí. Sám jsem se o tom přesvědčil jako dlouholetý člen zahraničního výboru.

Parlamentní diplomacie má řadu specifik. Na rozdíl od diplomatů jsou poslanci přímo volení zástupci, a proto při setkávání se svými protějšky mají jistou výhodu, že se mohou opírat o vazbu na svůj region a své voliče. Zjednodušeně řečeno mohou tak napomoci zahraniční politiku trochu zlidštit, neboť parlamentní diplomacie sebou přináší právě tento osobní prvek.

V tomto ohledu je však klíčová koordinace právě s ministerstvem zahraničí a vládou, a já bych se proto, hned jak bude známo jméno nového ministra zahraničí, na toto téma s ním rád sešel.

, natoaktual.cz

Video