Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. | foto: Petr Topič, MAFRA

Bývalá ministryně spravedlnosti Válková: Kontrola GIBS je bezzubá

  • 22
Potřebujeme skutečnou kontrolu nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Ta současná je jen zdánlivá, komise nemá téměř žádné pravomoci. V souvislosti s aktuální korupční kauzou to v rozhovoru pro iDNES.cz uvedla bývalá ministryně spravedlnosti a členka sněmovního Výboru pro bezpečnost Helena Válková z ANO.

Premiér Sobotka si pozval k vysvětlení aktuální kauzy kolem obviněných policistů z Olomouce šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka. O nutnosti prověřit GIBS se zmínil i ministr vnitra Chovanec. Jaká je podle vás kontrola generální inspekce v současnosti?
Je absolutně nedostatečná. Inspekci podle zákona řídí premiér, ale samozřejmě není v jeho silách sledovat její činnost tak podrobně a průběžně, jak by bylo třeba. To je první věc. Za druhé je tu komise, která má pro kontrolu GIBS nedostatečné kompetence a její kontrola je jen zdánlivá. Neexistuje žádné kontrolní oddělení, kromě těchto dvou. Kontrolu nad policií vykonává příslušník GIBS, když dojde k excesu, zase to vyšetřuje GIBS, čili je to uzavřený kruh. To je úplně špatně.

Korupční kauza VIDKUN

Jak by měla kontrola inspekce vypadat?
Měl by být zřízen nezávislý kontrolní orgán, složený třeba z odborníků na trestní právo, z lidí, kteří dělají trestní právo dlouho a dobře, a pak by to mělo smysl.

Nahradil by takový orgán současnou komisi složenou z poslanců?
Ne, já si myslím, že by měla zůstat. Ve většině zemí, pokud vím - ale nemám k dispozici reprezentativní komparativní analýzu - si stát nechává kontrolu nad institucemi podobnými GIBS. Komise bych tedy udělala dvě. Jednu odbornou kontrolní a jednu v parlamentu.

Předseda sněmovní kontrolní komise Václav Kluček si stěžuje, že komise nemá přístup k informacím. Dozorující státní zástupce si může vyhradit právo na sdělování informací k vyšetřované kauze, a ani komise se tak nic nedozví. To mi zní nelogicky.
Je to bohužel pravda. Když jsem se před dvěma lety stala poslankyní, zajímalo mě, jak jednání (o kontrole GIBS, pozn. red.) probíhají. Za tři měsíce mi přišly mnohé podněty od policistů o šikaně nebo zneužití pravomoci ze strany GIBS. Potom jsem se stala ministryní a neměla jsem na tyto věci čas. Jakmile jsem se ale vrátila, začala jsem se o to znovu zajímat. Nastoupila jsem v březnu a v dubnu jsem předala materiál, kde jsem upozorňovala na absolutní absenci kontroly GIBS. Za tím si stojím. Připravovali jsme ho s poslancem Chalupou a poslankyní Lorencovou. (Oba jmenovaní byli zvoleni za ANO, Bohuslav Chalupa je členem Výboru pro bezpečnost a Jana Lorencová Komise pro kontrolu GIBS, pozn. red.)

Myslíte si, že za to, co se stalo, nese odpovědnost šéf GIBS Ivan Bílek a měl by ve funkci skončit?
Je tam především systémový problém, zákon o GIBS není dobrý. Myslím si, že by se měly změnit i podmínky pro jmenování ředitele, měl by mít podle mého přesvědčení právnické vzdělání, ale na to mohou být různé názory. Ale vy se mě ptáte na otázku, která je ve výlučné pravomoci premiéra. Opravdu bych to nechtěla komentovat.

Jak by se tedy měl zákon změnit?
Měl by zpřísnit kontrolu, a podle mě i zpřísnit podmínky pro ředitele GIBS. On bude mít stejně obrovské pravomoci. V současné době je to mocný muž a bude i do budoucna. O to přísnější by měl mít podmínky.

Pokud by se premiér rozhodl pro změnu na postu šéfa inspekce, musí brát ohled na doporučení výboru?
Není pro něj závazné, je to vše věc politické dohody. Řekněme, že je to respektováníhodné. Nemyslím si ale, že by došlo k této krajní situaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video