Eurokomisař pro zaměstnanost László Andor

Eurokomisař pro zaměstnanost László Andor | foto: Profimedia.cz

Eurokomisař o dotacích pro školství: Vidím pokrok, ale vyhráno nemáte

  • 11
Evropské dotace byly vždy pro média odtažité a složité. Teprve až s příchodem ministra Josefa Dobeše a některých jeho zvláštních projektů se z nich stalo chytlavé a celospolečenské téma. Eurokomisař pro zaměstnanost László Andor v rozhovoru pro MF DNES popsal, co EU vadí. Zmínil například vhodnost vybraných projektů.

Je Česko opravdu ve skupině nejhorších zemí, které neumí používat peníze z fondů EU, jak nás o tom přesvědčuje zdejší opozice?
Nechci zevšeobecňovat. Mimo jiné také proto, že třeba jiný český program "Lidské zdroje a zaměstnanost", který získává peníze z našeho fondu, pracuje velmi dobře. Ale je pravda, že ten program "Vzdělání pro konkurenceschopnost", o kterém se nejvíce mluví, je ve složité situaci.

Můžete shrnout, co vlastně Evropská komise českým projektům z ministerstva školství všechno vytýká?
Klíčovým slovem je to, čemu my říkáme, regulérnost (anglicky regularity – pozn.red.). Každý program v členské zemi musí být v souladu s pravidly našeho evropského fondu. Jasně, nějaké nesrovnalosti se občas vyskytnou, ale v tomhle konkrétním programu jsme jich našli mnoho. Měly různou povahu, ale týkaly se zvláště vhodnosti a způsobilosti projektů. Šlo o to, jestli se vůbec daný projekt nebo příjemce dotace hodí do vypsaného programu.

Nad tím se musíme opravdu vážně zamyslet. Našli jsme v této oblasti mnoho příkladů přílišné "flexibility", s jakou tvůrci projektů k podmínkám přistupovali. Nemusíme zacházet do detailů, ale tohle je hlavní problém.

Musíte přidat

Návštěva dvou eurokomisařů vyvolala mrazivý dojem

Pak s námi české úřady začaly spolupracovat na nápravě. Něco už poslaly do Bruselu. Já osobně jsem slyšel některé návrhy na zlepšení, ale je potřeba víc času, abychom prošli všechny projekty a vrátili se do správných kolejí.

A váš prozatímní verdikt směrem do Česka zní: "vidím pokrok, ale ještě nejsme zdaleka u konce", jak jste řekl na tiskové konferenci?
Přesně tak, i když bych to přímo nenazýval verdiktem. Je to ohodnocení momentální situace. Nejdříve si musíme porozumět, jak ten program společně opravit. A na úrovni celkové koncepce už jsme našli společnou řeč.

Ve čtvrtek ministr Josef Dobeš řekl, že dvě miliardy korun, které nestihne vyčerpat, chce dát přímo školám. Souhlasíte s tím?
Otázka je, jak přesně se to odehraje a jaké projekty nabídnou. Školy, ať už základní školy nebo univerzity, mají být nositeli vzdělání. Vidíme to jako součást balíku opatření, která mají vyřešit problémy celého operačního programu.

Premiér Petr Nečas dal Dobešovi na nápravu lhůtu do dubna. Dáte i vy České republice nějaké lhůty?
Jasně, jsme pod časovým tlakem, abychom se vyhnuli škodám. Je tady idea převést peníze do jiného programu a to chce čas. Ale musíme garantovat kvalitu a vyhnout se zpoždění. Větší zpoždění už mohou mít makroekonomické dopady. Máme zájem vyřešit problém co nejrychleji, ale takovou lhůtou, jakou dal premiér členovi kabinetu, se neřídíme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video