Velvyslanec USA v Česku Norman Eisen

Velvyslanec USA v Česku Norman Eisen | foto: Michal Růžička, MAFRA

Temelín by měli dostavět Američané, prosazuje nový velvyslanec USA Eisen

  • 99
Nový velvyslanec USA Norman Eisen bude v Praze lobbovat, aby Temelín dostavěla americká firma Westinghouse. Jako jeden ze svých úkolů to zmínil v rozhovoru pro MF DNES. To už měl za sebou schůzky s evropským šéfem jaderné společnosti a několika českými novináři.

Perný den, že?
To tedy je. Jste čtvrtí a poslední v pořadí, komu dávám rozhovor.

Dal jste někdy v životě najednou více interview?
V Bílém domě jsme někdy měli náročné dny, kdy jsem mluvil s více než čtyřmi reportéry. Ale to nebyly takovéhle dlouhé rozhovory.

Jaká byla dnes nejtěžší otázka, kterou vám kolegové položili?
Týkala se mého kariérního růstu. Já začínal v malém rychlém občerstvení. Pak jsem se dostal na Harvardovu univerzitu a po ukončení studií se dal na právnickou dráhu. Načež jsem pracoval v Bílém domě a teď jsem se ocitl tady v tomto honosném domě (americké velvyslanecké rezidenci v pražské Bubenči, pozn. autora). Měl jsem spíše štěstí, nebo jsem se o to zasloužil vlastní pílí? Nad touto otázkou jsem se musel zamyslet.

Co jste si odpověděl?
Že to bylo kombinací štěstí, píle a amerického snu. Ale dodal jsem, že tu je cosi dramatičtějšího než můj osobní příběh. A to je příběh o obou našich zemích, o USA a České republice, který ukazuje, jak silná je myšlenka svobody.

AMERICKÝ VELVYSLANEC SE UJAL FUNKCE

Norman Eisen předal pověřovací listiny Václavu Klausovi

Když říkáte štěstí, máte tím na mysli vaše dlouholeté přátelství s Barackem Obamou?
Ano. Neseděl bych tu, kdybych prezidenta neznal už tak dlouho.

Tak to tedy byla ta těžká otázka. Já vám položím jednu snadnou. Dnes jste se viděl s Andersem Jacksonem?
S tím pánem z Westinghousu? Ano. Mluvili jsme o nabídce na dostavbu Temelína. To setkání chápu jako součást mého poslání pracovat na tom, aby Westinghouse ve výběrovém řízení uspěl.

V čem je jejich nabídka výhodná?
Po technické stránce jsou úžasní. Westinghouse je osvědčená společnost. Dodává bezpečné technologie. Zhruba polovina všech reaktorů na světě je od nich.

Asi to není moc standardní postup, abyste se ještě předtím, než na Hradě předáte pověřovací listiny, už setkával s byznysmeny.
Beru to jako vzdělávací věc. Už ve Washingtonu jsem absolvoval cosi, čemu by se jednoduše řeklo "velvyslanecká škola". Nebo taky "škola šarmu". Pevně věřím, že tendr bude férový a transparentní.

To my tady v Česku taky doufáme, alespoň mnozí z nás. Ale v čem bude spočívat ten váš šarm, pokud jde o Temelín?
Moje role spočívá v tom, abych zaručil zřetelnost těch výhod Westinghousu. A rád bych dosáhl toho, aby se nabídka stala součástí širšího partnerství, zejména pokud jde o bezpečné energetické zdroje pro 21. století.

Norman Eisen

Byl poradcem Baracka Obamy v etických otázkách. Prosazoval, aby bývalí lobbisté nemohli snadno dostávat práci v administrativě. Vysloužil si tím přezdívku „doktor Ne“. S Obamou se zná od konce 80. let, kdy oba studovali práva na Harvardu. Eisen je synem evropských Židů. Otec pocházel z Polska, matka z Československa. Velvyslanec má s manželkou Lindsay Kaplanovou, univerzitní profesorkou, jednu dceru.

Buďte prosím konkrétnější.
Mluvím o technologické spolupráci a o výměnách studentů. Na ambasádě máme úřad, přes nějž proudí granty pro české přátele.

Já bych chtěl slyšet přesně, co...
Když jsem pracoval v Bílém domě, nikdo mě nepovažoval za člověka, který by se bál mluvit konkrétně. A takovým chci být i tady. Ale nejdříve si hodlám poslechnout, jaké tu jsou vlastně potřeby, teprve pak budu zcela konkrétní.

Co jste v Bílém domě dělal coby poradce pro etiku?
Zabýval jsem se pravidly, co vládní zaměstnanci smějí nebo nesmějí dělat. Klíčovou je třeba otázka konfliktu zájmů. Nebo financování volebních kampaní či ochrana lidí, kteří poukážou na nějakou špatnost, a podobně.

Soudíte třeba, že Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks, je protiamerickým špionem, jak si to kdekdo v USA myslí?
Ten člověk nesmírně poškodil legitimní zájmy USA. Ale jestli je špionem, to je otázka na soudy.

Assange zveřejnil něco, co dostal od svého zdroje. Co je na tom špatného?
Zveřejnění těch depeší je z etického pohledu špatné, a navíc....

Dovolte: Proč je to špatné?
Kvůli škodě, kterou to napáchalo zájmům našim a demokracie vůbec. Ohrozilo to mnohé lidi.

Ale jména těch jednotlivců jsou v depeších vyčerněná. To zveřejňování je naopak dost zodpovědné.
Začernění jména nestačí na to, aby identita zůstala utajena.

Obama je soucitný a silný vůdce

Jaké poučení si Barack Obama vzal z listopadových kongresových voleb, v nichž demokraté pohořeli?
Že musí budovat mosty a přátelsky spolupracovat i s opozicí.

To on přece sliboval dělat už při svém nástupu do funkce.
Ty dva roky dosud byly úspěšné. Legislativně to byly nejproduktivnější roky za mnoho posledních dekád. Ale on dobře ví, že může být ještě lepší. Je k tomu otevřený.

Je něco, co o Obamovi ještě nevíme?
Jaký je na veřejnosti, takový je i v soukromí. Je soustředěný, zdravě uvažující, nic jím nezmítá.

Mnozí říkají, že neumí k lidem promluvit ze srdce, že je chladný, profesorský, bez emocí.
S tím nesouhlasím. Jeho nedávný projev v Arizoně po tamější střelbě ukázal, že ví, jaký tón zvolit. On je soucitný a silný vůdce.

Jak na to vlastně přišel, abyste se stal velvyslancem?
K vaší zemi cítí hlubokou vazbu. Byl tu už dvakrát. Proto se rozhodl pro někoho blízkého, kdo byl jeho poradcem. A taky si uvědomoval, že odtud pochází moje matka.

Takže vás oslovil: Normane, nechtěl bys vzít ten post v Praze?
Ano.

VELVYSLANEC USA BLOGUJE NA IDNES.CZ

"Už jsme si našli čas i na zábavu – byli jsme pozváni na koncert Jazz na Hradě. Také si užíváme bydlení v našem dočasném nádherném domově. Je to taková krása, že této budově a jejímu příběhu věnuji některý z mých dalších blogů. Postavil ho Otto Petschek, člověk s česko-židovskými kořeny, jako mám já." (První blog nového velvyslance USA v Česku Normana Eisena čtěte zde)
 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video