Mursího kritici se radují, že armáda zbavila prezidenta funkce. (3. července 2013) | foto: AP

Reakce Muslimského bratrstva teď bude velice ostrá, bojí se egyptský novinář

  • 36
Prezident Muhammad Mursí už nemůže do rozhodování o Egyptě nijak zasahovat, podle pozorovatelů egyptské politiky o něm však ještě uslyšíme. "Reakce Muslimského bratrstva bude podle mě velice ostrá," říká egyptský novinář Yaser Daniel Reizk v rozhovoru pro iDNES.cz.

Co vlastně sesazení prezidenta armádou pro Egypt znamená?
Je to první porážka islamistické vlády v muslimské zemi, která však není výsledkem žádného puče ani převratu, jak se snažili Muslimští bratři propagovat. Stačí se podívat na třicet milionů lidí na ulicích a na to, jak se z toho radují. Jedná se o normální přechod k moci pod dohledem armády do rukou dočasného prezidenta, který je apolitickou osobností, jakou je šéf ústavního soudu. Momentálně je pozastavena ústava a příprava nové ústavy proběhne za účasti všech politických sil v zemi, nikdo nehodlá izolovat ani Muslimské bratrstvo. Bude to mít podle mě dalekosáhlý vliv na celý evropský kontinent.

Jak podle vás Muslimské bratrstvo zareaguje?
Po roce vládnutí Muslimského bratrstva jsem pochopil, že tato politická síla nenechá kámen na kameni. Podle mého dojmu bude jeho reakce ostrá. Muhammad Mursí už údajně zareagoval rychlým prohlášením, že to, co se stalo, je vojenský převrat. Já to považuju za jakousi zašifrovanou zprávu jeho stoupencům, aby rozpoutali vlnu násilí.

Budou demonstrace, které se v dalších dnech očekávají, představovat nebezpečí pro turisty, nebo se naopak situace zklidní?
Rozhodně bych v těchto dnech nedoporučoval návštěvu Káhiry, ale letoviska kolem Rudého moře jsou klidná a bezpečná. Předpokládám nicméně, že jsou na demonstrace bezpečnostní složky státu velmi dobře připraveny. Myslím si, že lidé ještě nějakou chvíli setrvají v ulicích, alespoň ti mladí.  

Jak se situace liší od toho, kdy odstupoval bývalý autokratický prezident Egypta Husní Mubarak?
Všichni Egypťani říkají, že dneska je 12. února 2011, to znamená den, kdy odstoupil Mubarak. Situace je takřka totožná. Revoluce má čtyři cíle: chléb pro lepší životní úroveň, svobodu, sociální spravedlnost a lidskou důstojnost. Nic z tohoto se nestalo, všechno se za poslední rok a půl zhoršilo. Z Egypta se stával stát, který měl náběh na fašismus. Stará politika je momentálně úplně v troskách.

Jak do situace může zasáhnout Muhammad Baradej, který vede liberály?
Baradej je osobnost na tuto dobu velmi vhodná. Je člověkem našeho typu, který žil dlouhá léta na Západě. Stává se zástupcem všech, kteří se v Egyptě snaží nastartovat změnu.

Egypt zažívá další převratné změny. Prezident Mursí přišel o moc:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video