Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec | foto: Michal Šula, MAFRA

Teroristé můžou být v Praze za pár hodin, nejsme v bezpečí, říká Chovanec

  • 632
Brusel (Od zpravodajky iDNES.cz) - Podle ministra vnitra Milana Chovance zatím nejsou informace o tom, že by Praha byla cílem teroristů. Dostat se ale odkudkoli z Evropy do Česka je otázka pár hodin, poznamenal. Bezpečnostní kontroly u vstupů do terminálů českých letišť však zatím neplánuje. Podle něj by se tak musela hlídat třeba i nákupní centra.

Odpoledne jste přiletěl sem do Bruselu na hlavní letiště, jehož veřejná část je stále uzavřená. Jak jste to vnímal? Cítíte se bezpečně?
Cítím se bezpečně, nemám s tím problém. Jel jsem sem hlavně proto, abychom podpořili Belgii a Evropskou unii, abychom deklarovali, že nebudeme ustupovat teroristům. Osobně se ovšem obávám, že útoky se budou množit, určitě to není poslední útok, který zažíváme.

Čeká podle vás podobný útok i Prahu?
Doufám, že ne v té první fázi, ale pokud Evropa nebude něco dělat, tak žádná země, žádný stát, žádné město v Evropě nebude bezpečné. V současné době nejsou informace o tom, že by Praha byla byť měkkým cílem pro terorismus. Ale nelze to v budoucnu vyloučit. Kdo dneska říká, že jsme bezpeční, tak lže. Jsme v nebezpečném světě. Dostat se dnes z Mnichova, Belgie, odkudkoli z Evropy do Prahy autem je možné úplně bez problémů v řádu několika hodin. Žádný stát není bezpečný. Pokud úsilí Evropy zůstane jen na papíře a neodvede se do konkrétních úkolů, tak nejsme schopni s terorismem bojovat efektivně.

Fotogalerie

Evakuace bruselského letiště po teroristickém útoku. (22. 3. 2016)
Evakuace bruselského letiště po teroristickém útoku. (22. 3. 2016)
Zraněným mužem na bruselském letišti je belgický basketbalista Sebastien Bellin.
Zranění po výbuchu na bruselském letišti. (22. března 2016)

Úsilí v čem? Které kroky máte konkrétně na mysli?
Dnes se vedla i debata o sdílení informací. O systému PNR (passenger name record, pozn. red.) se hovoří už několik let, aniž bychom ho zatím byli schopni posunout.

Plánujete v reakci na bruselské útoky dlouhodobější zpřísnění bezpečnostních opatření na Letišti Václava Havla?
Letiště se připravovalo už předtím. Je tam systém, který má zlepšit rozlišovací schopnosti kamerových systémů, detekční zařízení za zhruba dvě stě milionů. Nyní jsme v první třetině náběhu toho systému. A jsme připraveni zrealizovat ho celý do konce příštího roku.

Tajné služby se budou učit od Izraelců. Na rozvědku se chystá větší dohled

V současné době jsou v České republice experti z Izraele. Chceme se poučit u země, která s terorismem bojuje desítky let a chceme mít systémy na úrovni jednadvacátého století.

Uvažujete například o zavedení kontrol při vstupu do terminálů letiště?
My k tomu zatím nemáme důvody. Znamenalo by to obtěžovat lidi více, než je zdrávo. Vemte si, že na letišti se dostáváte do prostoru odbavení, kde jsou shromážděni lidé a mají tam svá zavazadla. Ale stejné množství lidí a jejich kumulace je třeba i v nákupních centrech. Pokud bychom přijali tuto filozofii, tak bychom museli stejně postupovat v metru, v obchodních domech a nepouštět tam lidi nebo je tam pouštět přes bezpečnostní rámy.

Teror v Bruselu

Nedávno jsem navštívil Keňu a tam v obchodních centrech jsou hlídky, které de facto skenují člověka, který vchází, úplně stejným způsobem jako když jde na letiště. Zjišťují, jestli u sebe nemáte nějaký kov atd. Já doufám, že k tomu je v Evropě ještě hodně daleko a my uděláme všechno, aby to nebylo. Žijeme v relativně bezpečném světě. Když se podíváme kolem sebe, tak Evropa je opravdu ostrůvkem bezpečí a je potřeba to zachovat. Na druhou stranu nemáme hranici...

Zmínil jste izraelské experty, právě ti po úterních událostech kritizovali belgická bezpečnostní opatření, Brusel prý nedávno varovali o nedostatcích v jeho zabezpečení.
Tuto informaci jsem zachytil jen z médií, nevím detailně, co kritizují. Já jsem navštívil Izrael před několika dny, jednali jsme se zástupci Šin Betu i Mosadu. Jednali jsme se zástupci některých firem s účastí státu, které dělají IT systémy sloužící pro detekci lidí a de facto nahrazují hraniční kontroly takzvanou virtuální hranicí. Chci, aby tito lidé přijeli do České republiky, abychom úžeji spolupracovali proti kyberzločinu. Chceme se poučit u země, která s tím má obrovské zkušenosti a je dál než my.

Izrael je tedy podle vás zemí, která by nám měla být vzorem v oblasti bezpečnosti?
Nevím, jestli úplně vzorem ve všech oblastech bezpečnosti. Ale Izrael je zemí, v níž je 130 vražd za rok, což je velmi malé číslo. S terorismem a s útoky se potýká dnes a denně, je to země, která je odolná a zažívá to na vlastní kůži. Minimálně chci, aby naši experti sdíleli informace s lidmi, kteří žijí v tomto nebezpečí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video