(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Řekové mají strach. Krizi řeší u kávy i oběda, líčí Češka z Atén

  • 436
Nálada mezi běžnými Řeky je během vyjednávání o budoucnosti země velmi napjatá. „Myslím, že většina si vybrala hotovost pro případ bankrotu,“ řekla iDNES.cz místopředsedkyně Českého krajanského spolku v Aténách Kateřina Alevizaki, která v Řecku žije od začátku krize. Lidé podle ní věří premiérovi a odchod z EU nechtějí.

Jaká je v současné době nálada mezi běžnými obyvateli Řecka? Podepsala se na ní nějak patová situace ve vyjednávání řeckých představitelů s mezinárodními věřiteli?
Všichni čekají, co bude dál. Především senioři a starší generace se bojí nejvíce o to, co bude. Po pěti letech, kdy se krize táhne, by už byli rádi, kdyby se situace stabilizovala. Je to nepříjemné, když je každý rok nějaký otřes. Myslím ale, že většina lidí stále věří, že politici něco vyjednají, že se něco děje. Věří Syrize (Koalice radikální levice, pozn. red.), zvolili jí a stále doufají, že něco změní.

Řecko v červenci seškrtá důchody a platy úředníků, tvrdí německý list

Jen během minulého týdne Řekové vybrali z bank několik miliard eur (více čtěte zde). Nervozita je tedy zřejmě ve vzduchu.
Myslím, že většina si vybrala hotovost pro případ bankrotu. Každý k tomu má jiný postoj. Jsou i tací, kteří to neřeší vůbec a peníze nechávají v bance. To je opravdu velmi individuální.

Myslíte, že lidé během posledních měsíců vyjednávání o budoucnosti země více šetří - tedy méně nakupují, méně chodí restaurací a podobně?
Neřekla bych, že se to děje teď aktuálně kvůli vyjednávání, je to trend, který trvá už od začátku krize. V oblastech, kde dřív bývaly menší krámky, je dnes půlka zavřená. Sem tam se zavře další a další krám. Na druhou stranu ale vidíte trend, že podnikatelé hledají díry na trhu a snaží se přijít s něčím novým.

Podle průzkumu veřejného mínění premiér Alexis Tsipras ztrácí na popularitě. Pociťujete to ve svém okolí?
Řekla bych, že je to naopak. Lidé vidí, že se snaží dohodnout v zájmu Řecka. Tsipras je tak trochu v kleštích, není lehké dodržet sliby a přesto najít cesty, jak provést všechny reformy.

Jak lidé přistupují k možnému odchodu Řecka z Eurozóny?
Myslím, že lidem je nepříjemné, když se mluví o Grexitu. Většina lidí nechce odejít z Evropské unie, chtějí, aby zůstalo euro.

Jak sledují a prožívají jednání svých představitelů v Bruselu? Je to skutečně pro celý národ téma číslo jedna?
Politická situace je rozhodně tématem číslo jedna. Diskutuje se o ní všude, pochybuji, že by k něčemu tak zásadnímu byl někdo laxní. Řekové jsou patrioti a záleží jim na tom, co se bude dít.

Uvažujete vy nebo lidé z vašeho okolí o odchodu z Řecka, pokud se situace nestabilizuje?
Několik česko-řeckých rodin, co znám, odešlo z Řecka už na začátku krize. Záleží na tom, jaké máte možnosti, co děláte nebo v čem podnikáte. Řekové obecně určitě nikam odcházet nechtějí. V cizině zůstávají někteří, co tam studovali, ale ani ti o tom neuvažují “navždy”. Nemám pocit, že by byly nějaké masivní odchody.

V Řecku žijete pět let, tedy vlastně od začátku krize. Pociťujete nějaký vývoj?
Když jsem sem přišla, tak krize začínala a Řekové v té době byli ještě docela optimističtí. Mysleli si, že to nebude tak hrozné. Postupně se situace zhoršuje a ukazuje se, jak původní vlády hospodařily, což není povzbuzující. Je to znát na lidech. Řekové o všem stále diskutují. Kdekoliv se sejdete - u kafe, u oběda - pořád se řeší politika a ekonomická krize. Hodně to prožívají. Na druhou stranu vidíte, jak už jsem zmiňovala, že se lidé snaží najít možnost jak vytvořit něco nového. Vznikají různé organizace, které pomáhají, těm co strádají nejvíce. Pospolitost a solidarita je tu vidět.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video