Senátor za ČSSD František Bublan

Senátor za ČSSD František Bublan | foto: Petr Topič, MAFRA

Velezrada Klause? Jen s amnestií v žalobě neuspějeme, říká Bublan

  • 274
Nejen amnestie, ale i váhání prezidenta při podpisu Lisabonské smlouvy nebo nedoplňování Ústavního soudu. To vše by se mohlo promítnout do případné žaloby na Václava Klause z velezrady, kterou zvažuje skupina senátorů. Na přípravě návrhu pracuje i bývalý ministr vnitra František Bublan. Podle něj se o podání žaloby rozhodne příští týden.

Senátory k podání žaloby vyzval koncem ledna podnikatel a protikorupční aktivista Karel Janeček. Zatím se mu na svou stranu podařilo získat 20 senátorů. Podle místopředsedkyně horní komory Aleny Gajdůškové Klaus formulací amnestie zničil poslední zbytky důvěry ve spravedlnost (více o výzvě se dočtete zde).

Další senátoři pak s připojením se k výzvě váhají. "Přijde na to, co všechno bude žaloba obsahovat," je si vědoma nutnosti dalších argumentů někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Směr, kterým se možná budou senátoři ubírat, naznačil v rozhovoru pro iDNES.cz právě Bublan.

V jakém stavu jsou práce na žalobě pro velezradu?
Pracujeme na tom. Zabýváme se tím, jestli to vůbec stihneme, není to totiž jednoduchý proces. Zatím je to v takové fázi, že spolu s právníky hledáme argumenty, o které by se dala žaloba opřít. Musí se to pořádně připravit a Senát by s žalobou musel vyslovit souhlas.

Do kdy se chcete rozhodnout?
Během příštího týdne se chceme sejít a rozhodnout, jestli tedy ano, nebo ne. Jestli to bude mít takovou právní sílu, aby to bylo na žalobu. 

Takže amnestie byla pouze pomyslnou třešničkou na dortu?
Amnestie je věc pana Janečka, ten to staví na ní. My jsme si vědomi, že kdybychom to stavěli pouze a jenom na amnestii, tak neuspějeme. Považuji ji spíš za podpůrný důvod. Určitě není tím hlavním, v žalovací větě určitě nebude na prvním místě.

Co je tedy podle vás hlavním problémem, když ne amnestie?
Mně spíš vadí takové to nekonání, které prezident Klaus svými protievropskými postoji deklaroval. To, že třeba odmítal podepsat Lisabonskou smlouvu. Dalším příkladem tohoto nekonání by mohl být fakt, že se nesnažil doplnit Ústavní soud, nikoho už nenavrhoval.

Jaké jsou podle vás šance na úspěch? Tedy za předpokladu, že se všechno stihne...
Těžko říct. Nechci, aby to byl nějaký symbolický akt, že proti němu chceme vystupovat. Ale do jisté míry to může být symbolikou nebo signálem, aby se prezidenti chovali ústavně. Nikoli svévolně, nebo aby si tam hojili nějaké své postoje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video