Šéf hnutí ANO Andrej Babiš (1. listopadu 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Na vládu nejsme připraveni, ostatní nás chtějí rozložit, říká Babiš

  • 1330
Hnutí ANO řeší dilema, zda vstoupit do vlády a riskovat neblahý osud politických nováčků z voleb v roce 2010, nebo si ještě počkat. Šéf hnutí Andrej Babiš se obává, že politický "matrix" se bude snažit stranu rozložit a zkompromitovat. Strana na vládní roli zatím není připravena, říká v rozhovoru pro MF DNES.

Překvapivý zisk 18,6 procenta hlasů a druhé místo ve sněmovních volbách prakticky znamenají, že nová vláda bez hnutí ANO nevznikne.

Jenže šéf hnutí Andrej Babiš si není jistý, zda je vstup do vlády v současné situaci pro stranu vhodný. Raději by zůstal v opozici a připravoval se na příští volby, které chce vyhrát. Uvedl to v rozhovoru pro MF DNES. S předčasnými volbami však prý nepočítá.

Současné politické strany se podle něj snaží, aby hnutí ANO postihl stejný osud jako Věci veřejné. "Na to se soustředí všichni v čele s Kalouskem a všemi kmotry," říká majitel Agrofertu, pod nějž patří vydavatelství Mafra, a tudíž i MF DNES a iDNES.cz.

Velký rozhovor s Andrejem BabišemČtěte v sobotu, 2. 11.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Představa, že by se hnutí ANO nyní podílelo na vládě, je podle něj "šílená". "My na to samozřejmě nejsme úplně personálně připraveni. Jsme noví v politice, pro nás je lepší začít v parlamentu," vysvětluje.

Zcela však možnost účasti ve vládě nevyloučil, je prý možné, že strana ještě změní názor.

Pokud by se přeci jen ANO podílelo na vládní koalici, chtěl by Babiš zastávat post ministra financí. V tom případě by mu však hrozil střet zájmů. Prostřednictvím Finančního analytického útvaru, který ministr financí řídí, by totiž mohl vidět pod ruce svým konkurentům (více čtěte zde). Babiš se brání s tím, že jako ministr financí by z Agrofertu odešel.

Andrej Babiš: Vstupem do politiky jsem si značně pohoršil:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video