Poslanec Marek Šnajdr (ODS) 16. července ve 22:15 opustil ostravskou vazební

Poslanec Marek Šnajdr (ODS) 16. července ve 22:15 opustil ostravskou vazební věznici. Na snímku vpravo je Šnajdrův advokát Lukáš Trojan. | foto: ČTK

Šnajdrův advokát si stěžuje Pavlu Zemanovi, stíhání prý pokračuje

  • 10
Advokát exposlance ODS Marka Šnajdra Lukáš Trojan poslal stížnost k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Žalobci a policisté podle něj navzdory verdiktu Nejvyššího soudu pokračují ve stíhání bývalých zákonodárců. Trojan to řekl ve středu odpoledne iDNES.cz.

Kdy jste se dozvěděl o rozhodnutí Nejvyššího soudu, které pustilo vašeho klienta na svobodu ?
V úterý někdy okolo 17. hodiny.

Jak na to pan Šnajdr reagoval?
Samozřejmě byl spokojený, protože očekával následek, který se také dostavil, a to je propuštění.

Věřili jste, že soud rozhodne tímto způsobem?
Byl jsem o tom přesvědčený. My jsme ten návrh přednesli už den před tím, než Okresní soud v Ostravě v půli června rozhodoval o vazbě. A to z toho důvodu, že rozhodování Nejvyššího soudu je rozhodování o takzvané předběžné otázce. Je to právní formulace, jestli někdo je nebo není vyňat z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a je to to první, co se musí posoudit. To jsme přednesli státním zástupcům i soudci, který rozhodoval o vazbě, ale oni na to nereagovali. Soudce řekl, že to tak nevidí a vzal ho do vazby. Bylo přitom evidentní, že nejdříve mělo padnout rozhodnutí o předběžné otázce.

Advokát poslal stížnost

Advokát Lukáš Trojan ve středu požádal nejvyššího žalobce o dohled nad postupem olomouckého vrchního státního zastupitelství. Přiměl jej k tomu středeční výslech Miroslava Dvořáka, generálního ředitele Českého Aeroholdingu. Policisté podle Trojana při něm trojici poslanců stále zahrnovali mezi obviněné, ačkoliv jejich trestní stíhání soud zastavil. "Je to naprosto nezákonná věc. V tuto chvíli nespadají do pravomoci státních zástupců ani policie, ti to ale ignorují," řekl odpoledne iDNES.cz advokát. 

Podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství poslal před polednem. "Chceme, aby dalo vrchnímu státnímu zastupitelství závazný pokyn, aby nekonalo žádné úkony ve věci obviněných Tluchoře, Šnajdra a Fuksy. V našem případě Šnajdra, bude se to ale analogicky vztahovat i na další dva," doplnil.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan chce zastavení stíhání  s Nejvyšším soudem ještě probrat (více čtěte zde). Nemáte obavy, že stíhání může být obnoveno?
V první řadě si nemyslím, že v tuto chvíli má žalobce jakýkoliv prostor cokoliv posuzovat. Rozhodnutím Nejvyššího soudu nemají orgány činné v trestním řízení, včetně žalobce, nad osudem pana Šnajdra v té části skutku, jak je popsána v rozhodnutí soudu absolutně žádnou pravomoc. V tuto chvíli nesmí vůči němu vést trestní řízení pro tento konkrétní skutek. To, že postupují z mého pohledu na hraně, ne-li za hranou zákona, je věc, která samozřejmě bude předmětem našich dalších kroků, které připravujeme. Když vás někdo nesmí stíhat a konstatuje to Nejvyšší soud a oni říkají, že to nevadí a pokračují, tak to není zákonný postup.

O jaké kroky se jedná?
Odpoledne proběhne výslech pana Dvořáka z Českého aeroholdingu, na který se dostavím a tam ty kroky odprezentuji žalobcům, pokud do té doby nezmění své stanovisko a svůj přístup. Pak s nimi rád seznámím veřejnost (viz první box).

Nejvyšší soud ještě nedokončil odůvodnění

Odůvodnění rozsudku Nejvyššího soudu, který vedl k propuštění exposlanců ODS z vazby, podle ČTK ještě není hotové. Úterní verdikt soudu připravil bývalý ústavní soudce Vladimír Jurka a soudci Petr Šabata a Pavel Šilhavecký. Podle mluvčího soudu Petra Knötiga zatím není možné sdělit bližší odůvodnění rozhodnutí.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu otevřelo otázku, v čem všem poslance kryje imunita. Kde je podle vás ta hranice?
To jsou výklady nějakých komentátorů té kauzy. Já jsem odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu neviděl. Nebylo mi doteď doručené, takže já neznám meze, ve kterých soud rozhodoval. Udivuje mě, že někteří kolegové mají tu odvahu a drzost to komentovat. Až dostaneme odůvodnění, tak se k tomu budu moci vyjádřit.

Jak váš klient snášel vazbu?
Jako každý snáší vazbu. Není to nic příjemného. Snažil se být statečný a věřil, že to bude přezkoumané co nejdřív. Trvalo to měsíc. Já myslím, že je to relativně úspěch, že to není tak dlouhá doba.

Jaké tam měl podmínky?
Předpokládám, že standardní. Na nic si nestěžoval. Pánové z vězeňské služby byli korektní a to mi říkal i při mých návštěvách.

Čím tam vyplňoval volný čas?
Pokud vím, tak hodně četl, protože jsme ho zásobovali literaturou. Předpokládám, že to byla jeho hlavní aktivita.

Co nyní dělá (Šnajdr i jeho bývalí poslanečtí kolegové Petr Tluchoř a Ivan Fuksa měli ve středu dopoledne vypnutý telefon - pozn. red.)?
Odjel z vazební věznice za rodinou a je s ní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video