Francouzi vyšli do ulic. Atmosféra je rozbouřená, líčí zpravodajka

  • 832
Ve Francii panuje po krvavém útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo velmi emotivní atmosféra. Ulice střeží policie i vojáci. Lidé ve stovkách měst se spontánně schází na pietních shromážděních, líčí zpravodajka Rádia Impuls Pavla Jelínková v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jak v současnosti vypadá situace v okolí budovy, kde k teroristickému útoku došlo?
Je tam stále spousta lidí. Jsou tam televizní štáby, mnoho novinářů, sanitek, požárních vozů.

Jaká je atmosféra v Paříži?
V Paříži je atmosféra hodně rozbouřená. Na place de la République byla svolána vzpomínková manifestace. Je tam odhadem několik tisíc lidí s vlajkami, je to plné emocí. Lidé zapalují svíčky, vzpomínají na mrtvé novináře a zároveň mají potřebu vyjádřit podporu svobodě slova, protože to je pro Francouze posvátná věc. Někdo jim sáhnul na jejich nejvyšší demokratický princip a na to jsou velice citliví.

Máte informace, jaká je situace mimo Paříž?
Do ulic to vyhnalo prakticky celou Francii. Ty demonstrace se nekonají jenom na několika místech v Paříži, ale po celé Francii. Nejsou to desítky, ale stovky měst, kde se lidé spontánně scházejí na náměstích na počest zavražděných novinářů a aby vyjádřili podporu listu Charlie Hebdo. Atmosféra je skutečně velmi emotivní.

Jsou to tedy zatím čistě pietní shromáždění? Neprobíhají nějaké protiislámské demonstrace?
Těžko říct, co bude následovat, ale zatím protimuslimské demonstrace nejsou. Francouzi mají barevný systém protiteroristických výstrah od žluté přes oranžovou, červenou až po šarlatovou. Teď platí absolutně nejvyšší výstraha. To znamená, že kromě policistů hlídkují v ulicích i vojáci.

Všechny důležité objekty jsou pod kontrolou policie a vojska. Hlídána jsou třeba nakladatelství, odpoledne bylo například evakuované další pařížské nakladatelství Flammarion. Vojáci hlídkují také ve velkých obchodech, na dopravních uzlech, ale také v kostelech a mešitách.

Teror v Paříži

Hrozí ve společnosti růst napětí?
Mám dojem, že vláda se obává toho, aby lidé nezačali brát spravedlnost do svých rukou. Proto to hlídkování v kostelech a mešitách.

Jak probíhá „hon“ na teroristy? Dochází třeba k raziím v mešitách a muslimských centrech?
To zatím nevím. Myslím, že policie se skutečně hodně snaží, ale zřejmě toho hodně drží v tajnosti. Za chvíli začíná tisková konference pařížské prokuratury. Tam se dozvíme více informací, jak francouzská policie pokročila a jaké kroky podniká. Mám ale dojem, že ne všechno zveřejní, aby nějakým způsobem nenarušila vyšetřování.

Jak se k událostem vyjádřili představitelé francouzských muslimů?
Francouzští muslimové samozřejmě vyjadřují podporu novinám a velice útok odsuzují. Francie nemá malou muslimskou komunitu, žije tam pět milionů muslimů, kteří jsou součástí francouzského veřejného života. Je to pro ně tedy velmi důležité.

A jaké jsou reakce francouzských médií?
Všechny velké deníky na svých internetových stránkách mají neustále přímé vstupy. Kamery všech televizních kanálů jsou na místě a online nepřetržitě vysílají. Ukazují fotografie mrtvých novinářů. Je to velmi emotivní.

Střelbu útočníků natočili lidé z okolních budov:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video