Některé vysoké školy požadují od svých studentů nezákonné poplatky (ilustrační snímek).

Některé vysoké školy požadují od svých studentů nezákonné poplatky (ilustrační snímek). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Když není zápisné, zaplatíte jinak. Studentka vypátrala nezákonné poplatky

  • 493
Řada vysokých škol vybírá od studentů některé poplatky protizákonně. Například za zápis do prvního ročníku nebo opravný termín zkoušky. Zjistila to studentka Helena Zrůstová, svůj průzkum přiblížila iDNES.cz v e-mailovém rozhovoru. Ministerstvo školství situaci řeší, školy se však podle něj provinily méně, než studentka tvrdí.

Studentka práv z brněnské Masarykovy univerzity prošla předpisy všech 26 veřejných vysokých škol a zjistila, že poplatky, které nemají oporu v zákoně, vybírá od studentů čtrnáct z nich. Na podzim o tom informovala Studentskou komoru Rady vysokých škol, která věc předala ministerstvu školství. 

Resort však zkontroloval její zjištění se závěrem, že většina napadených poplatků není v rozporu se zákonem. "V případě neoprávněných poplatků jsme vyzvali příslušnou vysokou školu k nápravě. Na nesprávný postup při stanovení poplatků bylo upozorněno pět škol," řekla iDNES.cz Bohumila Potočná z tiskového odboru ministerstva. Jaké univerzity upozornění dostaly, ale resort nesdělil.

Ministerstvo radí, aby se studenti kvůli neoprávněným poplatkům obrátili na děkana své fakulty, rektora či akademický senát. "Konečné rozhodnutí o neoprávněnosti poplatku náleží do kompetencí soudu," uvedla Potočná. Studenti můžou oslovit i přímo ministerstvo, které v případě protizákonného poplatku vyzve školu k nápravě.

Helena Zrůstová

Čtyřiadvacetiletá studentka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Je členem jejího akademického senátu a Studentské komory Rady vysokých škol. Působila jako stážistka na Nejvyšším správním soudu a jednatelka serveru Muj-pravnik.cz.

Proč jste se pustila do zjišťování poplatků na veřejných vysokých školách?
V rámci své diplomové práce se věnuji vysokému školství. Když jsem se z různých zdrojů doslechla, mimo jiné i od vedoucí své práce, že některé školy vybírají poplatky nad rámec vysokoškolského zákona, chtěla jsem to prozkoumat komplexněji. 

Kdy jste průzkum provedla?
Začala jsem na podzim loňského roku. Předpisy některých vysokých škol, které nebyly snadno dostupné na internetu, jsem sháněla ještě letos v lednu podle zákona o svobodném přístupu k informacím. 

Zjistila jste, že zhruba polovina škol si nárokuje poplatky, na které nemá nárok. Překvapilo vás to?
Vždycky předpokládáte, že se veřejné instituce chovají v souladu se zákonem. Nemůžete brát jako samozřejmé, že to nedělají.  

Co vysoké školy neoprávněně zpoplatňují

A) Podle Heleny Zrůstové

  • Vysoká škola uměleckoprůmyslová - zápis do 1. ročníku (1 000 Kč)
  • Univerzita Hradec Králové - zápis do 1. ročníku (500 Kč), poplatek za diplom (200 Kč)
  • Vysoká škola polytechnická - zápis do 1. ročníku (600 Kč), poplatek za každý semestr (100 Kč)

Všechna zjištění najdete v článku na studentském portálu Masarykovy univerzity

B) Podle ministerstva školství

  • uznání předmětů absolvovaných na jiné fakultě nebo vysoké škole či při opakovaném přijetí na tutéž fakultu
  • druhý opravný termín zkoušky
  • vystavení diplomu, vysvědčení a dodatku k diplomu
  • první opravný termín státní zkoušky
  • zápis do prvního ročníku studia
  • úřední vyškrtnutí zapsaného předmětu
  • úkony spojené s udělením titulu magistra
  • zápis předmětu prostřednictvím referentky děkanátu
  • administrativně-správní úkony a služby poskytované v prvním semestru 

Konkrétní školy MŠMT neuvedlo

Na jaký nejbizarnější poplatek jste narazila?
Nevím, co si představujete pod pojmem bizarní. Problematické na těchto poplatcích je, že nemají oporu v zákoně. 

Jaká vysoká škola vybírá nejvíce nezákonných poplatků?
To vůbec nebylo předmětem mé analýzy. Pokud škola vybírá poplatky bez právní opory, je z pohledu legislativy úplně jedno, jestli vybírá jeden typ nebo deset. Problém je v tom, že dělá něco, k čemu ji zákon neopravňuje.

Jak hodnotíte vyjádření ministerstva školství, že většina poplatků, na které jste upozornila, není v rozporu se zákonem?
Studentská komora Rady vysokých škol s ministerstvem stále jedná o dalším postupu. Samozřejmě budu ráda, když se ministerstvo bude podílet na nápravě, Může to přispět k rychlejšímu odstranění nezákonného stavu.

Zrušila po zveřejnění vašich zjištění některá škola některý z poplatků?
Na podzim, kdy jsem tento problém otevřela v Studentské komoře Rady vysokých škol, se zástupci některých vysokých škol rozhodli poplatky řešit přes své akademické senáty. Na některých školách díky tomu studenti dosáhli zdárného výsledku. Po otevření této otázky v médiích došlo k velice rychlému jednání vedení Vysokého učení technického v Brně, kde se okamžitě zrušila směrnice fakulty, která poplatky zaváděla. To považuji za ideální vyústění. 

Poplatky na VŠ

Univerzity mohou podle zákona o vysokých školách zpoplatnit přijímací řízení, delší či další studium, výuku v cizím jazyce a rigorózní zkoušku.

Podle ministerstva školství mohou vysoké školy žádat také peníze za nadstandardní služby. "Například vydání diplomu a dodatku k diplomu je ze zákona zdarma, ale vydání opisu či duplikátu na žádost studenta už může být zpoplatněno," uvedla Bohumila Potočná z tiskového odboru resortu.

Jsou podle vás vysoké školy natolik podfinancované, aby si pomáhaly nezákonnými poplatky?
Že jsou školy podfinancované, se ví již dlouho. Nicméně to nikoho neopravňuje k nezákonnému jednání. Nehledě na to, že úroveň financování nenapraví pár stovek korun na poplatcích a pokutách. To samozřejmě vědí i samotné vysoké školy.

Víte o nějakém případě, kdy se student vzepřel placení nezákonných poplatků?
Na škole, kde studuji, se takové poplatky nevyskytují. A o tom, jaké případy nastaly na jiných vysokých školách samozřejmě nemohu mít přehled.

Vláda Petra Nečase původně chtěla zavést školné, posléze plán upravila na zápisné (Zatím se stále nerozhodlo o jeho výši ani termínu spuštění). Jste pro jeho zavedení? 
Nepodporovala jsem žádný z návrhů na zavedení školného, který se u nás v posledních dvou letech vážně diskutoval. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video