Náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola má na starosti sociální věci a školství.

Náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola má na starosti sociální věci a školství. | foto: Archiv MF DNES

Zdraví lidé si dávky musí zasloužit, říká k Máji budějovický náměstek

  • 130
Můžeme mít tisíc analýz o situaci na českobudějovickém sídlišti Máj, ale čísla se stejně budou rok od roku měnit. Tak vidí problém se sociálně slabými Petr Podhola, náměstek českobudějovického primátora pro oblast sociálních věcí a školství. Podle něj je třeba změnit to, co je možné.

"Každý, kdo sídliště Máj navštíví, musí uznat, že tam město dalo nemalé finanční prostředky a určitě jsme na tamní soužití minority a majority nerezignovali," je přesvědčený Podhola z ČSSD.

Co se stalo letos na sídlišti Máj

21. června: Na hřišti na sídlišti Máj se začaly prát dvě děti. Do sporu se vložily jejich matky a hádka přerostla v potyčku osmi lidí. Případ policie stále vyšetřuje. Incident vedl k protiromským protestům (více zde).

29. června: Na náměstí Přemysla Otakara II. se sešlo asi 800 lidí. Poté vyrazili na Máj, kde se střetli s policií (více zde).

6. července: Protiromské protesty pokračovaly. Policie zatkla 136 lidí.

11. července: Vedení města slíbilo trvalé posílení hlídek na sídlišti Máji i stavbu dětského hřiště.

13. července: 300 demonstrantů se chtělo dostat do ulic sídliště Máj, kde žijí Romové. Policie byla v převaze a zabránila jim v tom, zatkla asi 60 osob (více zde).

20. července: Do ulice V. Volfa na Máji dorazilo asi 80 protestujících a také bezmála 200 Romů. Policie je oddělila kordonem. Následovala ostřejší výměna názorů.

23. července: Kvůli situaci na Máji přijeli do Budějovic ministr vnitra Pecina a policejní prezident Červíček (více zde).

Mnoha obyvatelům ovšem připadá, že byli přehlíženi na úkor druhých.
Je zřejmé, že Máj byl například z hlediska investic v centru pozornosti. Ale i co se týká neziskových organizací, tak jsme tam působili a působíme. Mám na mysli například centrum Maják, kam mohou chodit děti na doučování, vede ho Salesiánské středisko mládeže. Tohle je jedno z mnoha zařízení ve městě. Na místě působí i pracovníci odboru sociálních věcí.

Předpokládám, že si hodně slibujete i od stavby komunitního centra.
Určitě, i proto jsme se snažili uspíšit přípravu projektové dokumentace. Pak sice dlouho trvalo výběrové řízení, ale nyní už začínají samotné práce. Příští rok v květnu by mělo být hotové. Stát bude 70 milionů korun. Chci zdůraznit, že by centrum mělo sloužit všem občanům, od toho už je samotný název komunitní.

Čeho se tam dočkáme?
Bude tam služebna městské policie, své zázemí tam získá mateřské centrum i Salesiánské středisko. Musím dodat, že všichni i nyní na Máji působí a dostanou jen nové prostory. Samozřejmě v centru budou i další zařízení včetně hřiště a sálu.

Na Máji je problém s dětskou kriminalitou. Jak ji řešit?
Je to jedna z věcí, na které bychom se měli soustředit. Musíme se podívat na tuto problematiku i z jiných pohledů, než jsou třeba aktivity neziskových organizací.

Pomohlo například, když jste začali postihovat nedostatečnou školní docházku?
Tady jste se trefil. Město má značně omezené kompetence a tohle byla novinka, kterou jsme mohli prosadit. Nastavili jsme tvrdý systém vůči záškoláctví v celém městě. Když bude mít dítě více než 25 neomluvených hodin, čekají rodiče sankce. Pokud rodič pobírá dávky v hmotné nouzi, tak mu je pozastavíme na tři měsíce. To je určitá páka na rodiče.

Je to maximum, jak můžete zasáhnout do systému výplaty sociálních dávek?
Ano. I proto se budu snažit osobně vyvíjet tímto směrem aktivitu. Je třeba začít dávky rozdělovat na dva druhy. Je tady skupina lidí, za kterou se musíme bít a dávky si jednoznačně zaslouží, ať jsou to handicapovaní nebo nemocní.

Ovšem zdravý člověk, který nikdy nepracoval a dlouhodobě pobírá dávky, by si je měl nějakým způsobem zasloužit. Třeba tím, že se bude pořádně starat o své děti a například navštěvovat některé organizace. Abychom alespoň děti dokázali vést správným směrem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video