Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko zbrojí na hackery. Nástrahy webu mají znát i nejmenší děti

  7:54
Stát chce lépe čelit stále vážnějším hrozbám ve virtuálním prostoru. Chystaný zákon o kybernetické bezpečnosti počítá nejen s rychlejší reakcí na útoky hackerů, ale i osvětou u dětí od útlého věku. V rozhovoru pro iDNES.cz to uvedl ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti Vladimír Rohel.

Ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti Vladimír Rohel | foto:  Michal Šula, MAFRA

Proč vzniká tento zákon?
Cítíme, že je potřeba. Má na to pochopitelně vliv i to, že kybernetických hrozeb přibývá. Když se podíváte na statistiky, i když v Česku jich moc není, trend je jasný. Je vidět, že se v této oblasti něco děje, že hrozby a útoky narůstají a je potřeba s tím něco dělat. K tomu potřebujeme mít zákon, který vymezí mantinely. O tom, že státy musí vstupovat do této oblasti, se dnes už téměř nediskutuje. Bere se to jako jasná věc. 

Dotkne se běžných uživatelů internetu?
Myslím, že běžných uživatelů se dotkne tím, že by internet měl být časem spolehlivější a bezpečnější. Asi jako se pravidla silničního provozu dotknou běžného chodce. V tomto duchu se to běžných uživatelů dotkne. Ale že by tam byla nějaká regulace nebo povinnosti na jejich straně, to ne.

Co zákon o kybernetické bezpečnosti navrhuje

  • lépe chránit instituce a podniky nezbytné pro chod státu
  • zavést systém výměny informací o hackerských útocích
  • možnost vyhlásit stav nebezpečí při mimořádném ohrožení
  • zlepšit vzdělávání veřejnosti o kybernetické bezpečnosti

Podle chystaného zákona by premiér mohl vyhlásit stav kybernetického nebezpečí. V jaké situaci by nastal?
Musela by to být doopravdy pohroma pro Českou republiku v rámci kybernetiky, která ještě nenastala a snad ani nenastane. Dalo by se to částečně přirovnat k situaci v Estonsku, kde před několika lety byl masivní útok. Přestala fungovat základní infrastruktura, bankomaty a spousta dalších věcí. Byly narušeny základní funkce státu. Ani ve stavu kybernetického nebezpečí však nehrozí, že by se v případě potíží vypnul internet v celé republice. Jde o to, aby ten, kdo má ve své síti potíže, je dokázal vyřešit. A to případně i tak, že ji dočasně odpojí.

Co by hrozilo při napadení informačních systémů například elektráren, tepláren nebo nemocnic?
Jde o to, jestli se bavíme o lokálním, nebo celostátním napadnutí. U celostátních lze doopravdy hovořit o stavu kybernetického nebezpečí, reálnější jsou ale spíše lokální útoky. Může se stát, že když bude například elektrárna řízena nějakým systémem, může dojít k poruše a jejímu zásadnímu výpadku.

Materiál navrhuje, aby vybrané státní i soukromé subjekty předávaly informace o kybernetických útocích a bezpečnostních rizicích. O jaké subjekty se jedná a co je čeká?
V síti se děje spousta různých aktivit a my máme zájem, pokud se stane kybernetický bezpečnostní incident, aby nám byl nahlášen. Vybrané státní úřady a subjekty kritické infrastruktury (jedná se například o energetické podniky či nemocnice - pozn. red.) budou nahlašovat informace takzvanému vládnímu CERTu (Computer Emergency Response Team), který bude součástí Národního centra kybernetické bezpečnosti. Celkem to budou desítky privátních subjektů, u státní správy to může jít až ke stovce. Ostatní soukromé subjekty budou v kontaktu s takzvaným národním CERTem, který je provozovaný v rámci sdružení CZ.NIC (vede registr doménových jmen .CZ - pozn. red.).

Vladimír Rohel

V Národním bezpečnostním úřadu pracuje od roku 2008, od letošního ledna zde vede Národní centrum kybernetické bezpečnosti. V minulosti působil jako správce sítí na ministerstvu obrany, na ministerstvu zahraničí pracoval na vízovém projektu a jeho zavádění na ambasádách, pět let pracoval v Bruselu pro stálou delegaci při NATO. V první polovině 90. let učil na základních školách matematiku, výpočetní techniku a chemii.

Na straně státu se bude jednat o ministerstva či krajské úřady?
Ministerstva a jejich sítě budeme chránit prvořadě. U krajských úřadů by to mělo končit, nechtěli bychom se starat o všechny obce. Státní úřady si musí určit, které z jejich informačních systémů jsou doopravdy kritické, tedy důležité pro chod státu, a které jen významné, tedy důležité pro chod dané organizace. Problémem určitě nebude například stravenkový systém, byť si umím představit, že když nepůjde, může to způsobit v daném úřadě revoluci. Závažnější by bylo například napadnutí registru vozidel.

Jak se soukromé firmy tváří na povinnost nahlašovat bezpečnostní rizika? 
Ze začátku jsme vnímali jejich obavu z nejistoty. Nevěděly, co od nás jako od státní správy mohou čekat. Při přípravě zákona ale zjistily, že akceptujeme jejich připomínky a plníme slovo. Důvěra se postupně rodí. Navíc vědí, že bezpečnost je i v jejich vlastním zájmu.

Vyhláška k zákonu také stanoví bezpečnostní standardy, podle kterých vybrané instituce a firmy musí zabezpečit své informační systémy. Mají v tom v současnosti rezervy?
Dělali jsme loni průzkum ve státní správě a pozitivně nás překvapilo, že ten stav není špatný. Někde jsou pochopitelně nedostatky, ale nemůžeme říct, že by se státní správa o své systémy vůbec nestarala a že by hackeři u nás měli ráj na světě, to rozhodně ne. Letos se chceme soustředit na kritickou infrastrukturu a privátní sektor.

Získat do státní správy špičkové "ajťáky" není snadné

Proč budou dvě dohledová pracoviště, vládní a národní CERT? Nestačil by jeden?
Vládní pracoviště má své opodstatnění, protože jinak bychom nedostávali určité typy informací. Je tady například výměna informací mezi státy a spolupráce s NATO, které se spíše bude bavit se státem než se soukromoprávním subjektem. Potřebují někoho na úrovni státu. Národní CERT zase dokáže lépe regulovat soukromý sektor a může dělat některé činnosti, které nám nepřísluší. Tento model dobře funguje ve spoustě států. Je ale důležité, aby tato vrcholová pracoviště mezi sebou opravdu velmi úzce komunikovala.

Kybernetická bezpečnost v rukou státu

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) převzal oblast kybernetické bezpečnosti na podzim 2011 od ministerstva vnitra, které se jí dostatečně nevěnovalo. Věcný záměr zákona o kybernetické bezpečnosti vláda schválila v květnu 2012, paragrafové znění dostane do konce letošního července. Zákon má začít platit v roce 2015.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti vzniklo při NBÚ na začátku loňského roku, plně funkční má být na konci roku 2015. Stát do jeho spuštění podle usnesení vlády investuje zhruba 240 milionů korun. Od konce letošního roku bude sídlit v bývalém objektu ministerstva obrany v Mučednické ulici v Brně, celkem bude mít přes třicet pracovníků.

Do CERTů se informace o potížích budou jen sbíhat, nebo je budou tyto týmy i samy vyhledávat?
Jenom sbíhat by bylo trochu málo, jedna z činností pochopitelně je i aktivní zjišťování informací. Máme už dneska smlouvy s velkými společnostmi, jako je třeba Microsoft. Veřejné informace budeme sdílet na webových stránkách govcert.cz, některé informace ale budou určené jen právě pro ty vybrané subjekty.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB), které vedete, má být plně funkční v roce 2015. Co dělá nyní?
Rozbíháme se, nabíráme další pracovníky, snažíme se vybavovat technické pracoviště. V tuto chvíli už máme systém na zpracování kybernetických incidentů a pracujeme na jeho rozšíření. Druhou částí centra je "teoretické pracoviště", kde se řeší legislativa nebo zahraniční spolupráce, například se pravidelně účastníme cvičení NATO.

Nakolik je těžké získat špičkové IT odborníky do služeb státu?
Je to hodně obtížné. Vzhledem k tomu, že se jako státní úřad řídíme tabulkovými platy, nejsme schopni v této oblasti konkurovat soukromému sektoru. Sehnat hotového špičkového odborníka pro naše potřeby je nemožné. Soustředíme se proto zejména na mladé lidi po vysoké škole. Musíme je za pochodu vzdělávat a naučit vysoce odborné činnosti. Zkušenosti ze zahraničí jsou bohužel takové, že část odborníků po určité době odchází do komerční sféry, protože jsou přeplaceni. S tím se ale víceméně potýkají všechny státy.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti se má věnovat i osvětě. Jakým způsobem?
Především v rámci vzdělávání. Masarykova univerzita v Brně v podstatě kvůli nám zavede speciální obor, který by si ráda nechala akreditovat, kde se bude vyučovat kybernetická bezpečnost. V současné době tady takový obor není. Rádi bychom informačně podporovali i učitele informatiky na základních a středních školách, připravovali pro ně materiály a seznamovali je s trendy. Učit kybernetickou bezpečnost je ale možné už v mateřských školách. Je to nutné vždy dělat přiměřeně věku a nenápadnou formou, v zahraničí na to například šli pomocí omalovánek, pexesa a videí.

Když si dítě sedne k počítači, často si neuvědomuje rizika. Člověk si nezřídka myslí, že když sedí doma za počítačem, je schovaný a nikdo o něm nic neví. Není to úplně pravda. Sice je zamčený doma, ale to, co dělá na internetu, může vidět spousta lidí, kteří na to můžou reagovat. Dokonce když se mu povede něco k sobě nainstalovat, tak se spousta lidí může dívat k němu do počítače. Je potřeba na společnost působit, aby si takové věci uvědomovala.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...