Mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová Tominová.

Mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová Tominová. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Buď se rodiče u dětí vystřídají, nebo dostanou méně peněz, napadlo ČSSD

  • 1141
Povinné rozdělení rodičovské dovolené mezi matku a otce by fungovalo jako v severských zemích, vysvětluje v rozhovoru pro iDNES.cz stínová mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová Tominová. Část rodičovské dovolené by byla vyhrazena pro druhého rodiče. Tuto část peněz by tedy rodina dostala, jen kdyby se otec a matka u dítěte vystřídali.

Navrhujete uzákonit povinné dělení rodičovské dovolené mezi otce a matku. Jak by to konkrétně podle vás mělo vypadat?
To je věc, která funguje v několika severských zemích a normálně se diskutuje v dalších zemích Evropské unie, tak nevím, proč by se o tom nediskutovalo tady. Je určená jedna část rodičovské dovolené, která je takzvaně pro druhého rodiče. A když si ji druhý rodič nevybere, tak propadne. Je to tak třeba na Islandu, kde jsou plus tři měsíce pro dalšího rodiče.

Takže by stát nenařídil matce a otci rozdělení rodičovské dovolené povinně, ale kdyby se o ni podělili, dostávali by od státu déle příspěvek.
Ano, přesně tak. Ale je to zatím ve fázi diskuse.

Kdo je Michaela Marksová Tominová

Mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu, zastupitelka v Praze 2. Spolupracuje s Oranžovým klubem, občanským sdružením, které přišlo s nápady, o nichž teď strana diskutuje při přípravě rodinné politiky - jako je uzákonění střídání partnerů na rodičovské dovolené. Do roku 2006 byla Marksová Tominová ředitelkou odboru rodinné politiky na Ministerstvu práce a sociálních věci.
Dlouhodobě se zabývá postavením žen a mužů, otázkami ženských práv a rodinnou politikou. Vyučuje a pracuje na několika evropských projektech. Je jí 43 let, je vdaná a má dvě dcery.

Jakou pro to máte podporu uvnitř ČSSD, už jste si to zjišťovala?
No, to jsme si nezjišťovali, když je to jeden z návrhů, který je nový.

Je vaše ambice dostat to do volebního programu?
Nevím. To hodně záleží na reakcích. Mně osobně se to jako opatření líbí, kdyby to měl být v případě České republiky jeden měsíc, protože když si čtete různé rozhovory s otci, kteří byli na rodičovské dovolené, tak všichni oceňují to, jaký kontakt díky tomu navázali s dítětem.

Mně ani mému muži to nepřipadá jako nic exotického

Vy jste podle stranického webu vdaná a máte dvě dcery. Kdyby ten návrh prošel, vy se svým partnerem byste ho využila?
No určitě. Teda my to už asi nevyužijeme (smích), ale mám ve svém okolí muže, kteří byli na rodičovské dovolené. Mně ani mému manželovi to nepřipadá jako nic exotického.

Zaujal mě i další návrh, aby měl zaměstnavatel povinnost dočasně držet místo tomu, kdo by místo docházky do práce pečoval o některého ze svých nemohoucích rodičů. Byla by to analogie rodičovské dovolené. V tom jste se inspirovali také někde v zahraničí?
To byste se musel zeptat autorky toho nápadu. To já nevím.

Máte představu, kolik lidí by to mohlo chtít využít?
Znovu, to jsou návrhy, které se teď budou diskutovat.

Jak funguje dělená rodičovská v zahraničí

Například ve Švédsku má každá rodina nárok na 480 dní placené rodičovské dovolené. V současné době si může jeden partner vzít maximálně 420 dní (muž nebo žena) a druhý musí vyčerpat zbývajících 60 dnů. Pravidlem je, že jeden z rodičů nemůže vyčerpat všech 480 dnů. Pokud druhý rodič nevyčerpá 60 dnů před tím, než dítě dovrší osm let věku, pár o tyto dny přijde.

Podobný model byl také zaveden v Německu. Zde na rodičovské peníze (Elterngeld) mají rodiče nárok celkově po dobu 14 měsíců. Podmínkou je, že jeden rodič může čerpat minimálně dva a maximálně 12 měsíců. Na ty další dva měsíce dostane rodina Elterngeld, pokud na rodičovskou nastoupí i druhý rodič.
www.oranzovy-klub.cz

Dobře, ale vy jste to sepsali a vydali jste to jako tiskovou zprávu, kterou rozeslala ČSSD.
Ale já nejsem autorka.

Jako jedna z autorek těch návrhů jste uvedena, ČSSD vás tak prezentovala.
Tak zrovna v této konkrétní věci autorka nejsem. Vím, že má jít o péči o nemohoucí členy rodiny. To by určitě někdo využil a těch lidí by nebylo málo.

Chcete také zavést zákonný nárok pro každé dítě od tří let na umístění v mateřské škole. Odkazujete na Německo. Zároveň jste v tiskové zprávě uvedli, že bylo letos mateřskými školami odmítnuto 60 tisíc dětí. Jak byste ten zákonný nárok chtěli zařídit?
Já mám pocit, že to je 30 tisíc dětí.

V tiskové zprávě, kterou jste vydali...
Ve které?

Ve zprávě, kterou o víkendu vydalo tiskové oddělení ČSSD.
To se někdo přepsal, já jsem používala číslo 30 tisíc.

Dobře, nepřeme se teď o číslo. Jak byste chtěla prakticky zařídit, aby mateřské školy vůbec mohly všechny ty děti vzít a splnit jejich zákonný nárok, který byste jako sociální demokracie nařídili zákonem?
Samozřejmě rozšířením a posílením sítě mateřských školek.

Školky by se mohly rozšířit, nemusí se stavět nové

A tu síť školek byste rozšířili jak, výstavbou nových?
No, ony mnohde mateřské školy jsou, ale obce je zavřely. Takže by se mohly rozšířit, nemusí se stavět nové. Nebo řada obcí, které nemají tyto možnosti, sahá k tomu, že se dělají kontejnerové mateřské školky, to znamená, že se dají dohromady obytné kontejnery, které se mohou zase rozebrat, když pomine populační exploze. To je velice rychlá věc a není drahá.

Kolik by to stálo, kdyby chtěl stát garantovat všem dětem místo v mateřské školce?
Tak už teď je financování mateřských školek rozděleno mezi kraj, obce a rodiče. Představu, kolik by to stálo, teď nemám. Ale i materiálech vládního NERV (Národní ekonomická rada vlády - pozn. redakce) najdete, že když nedostanu dítě do mateřské školky a nemohu proto do práce, tak to stát stojí mnohem víc.

Chcete se vrátit také k zálohovanému výživnému, které neúspěšně prosazovala bývalá poslankyně Anna Čurdová. Jak přesně by ten návrh vypadal, pokud ho dostanete do volebního programu?
To by byl vlastně ten původní návrh. Princip je takový, že stát by matkám, v některých případech samozřejmě i otcům, kteří nemohou vymoci výživné pro dítě, vyplatil dávku a pak by na sebe stát vzal povinnost to výživné od druhého rodiče vymoci. V možnostech matky samoživitelky téměř není vymáhat výživné, jestliže se otec rozhodne neplatit ho.

Jak vnímáte to, co bylo nedávno schváleno, že neplatiči alimentů mohou být trestáni odnětím řidičského průkazu?
To není špatné. Co se mi nelíbí, je to, aby byli neplatiči výživného zavíráni do vězení. To nic neřeší.

Kdy bude mít ČSSD jasno, zda se návrhy Oranžového klubu dostanou do volebního programu, a které ne?
Částečně do léta, spíše do časného podzimu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video