Franois Hollande přerušuje svůj projev ve chvíli, kdy se ozval výstřel

Franois Hollande přerušuje svůj projev ve chvíli, kdy se ozval výstřel | foto: Profimedia.cz

Expert: Za výstřel při Hollandově projevu nemusí nést vinu jen policista

  • 59
Při úterním projevu francouzského prezidenta Françoise Hollanda na jihu země neovládl jeden z dohlížejících policistů svou zbraň a nedopatřením postřelil dva lidi. Podle odborníka na střelectví Stanislava Kazbundy nemuselo jít pouze o pochybení policisty, faktorů může být mnohem víc.

Hollande v úterý přednášel projev ve městě Villognon u příležitosti otevření části vysokorychlostní železnice mezi Paříží a Bordeaux. Ceremonii však narušil výstřel, který poranil číšníka a zaměstnance železničních drah (psali jsme zde).

Z nedaleké střechy omylem vystřelil jeden z členů policejní ochranky. Policista údajně manipuloval s nezajištěnou puškou, klopýtl, načež zbraň vystřelila. Jak se něco takového mohlo stát a zda má mít policista zbraň nějakým způsobem zajištěnou, odpovídal lektor odborných předmětů na Policejní akademii ČR a instruktor střelby Stanislav Kazbunda.

Existují nějaká pravidla, která určují kdy a za jakých okolností může mít policista odjištěnou pušku?
Neznám předpisy v jiných státech, ale pokud má být policista schopen zakročit, musí mít zbraň ve stavu použitelnosti. Když ji bude mít zajištěnou, nenataženou, tak nebude schopen pohotově zareagovat na hrozící nebezpečí. Že je špatně, že vyšla rána a někdo byl zraněn, se shodneme všichni. I policistovi v zásahové jednotce se ale může stát, že mu vyjde rána, aniž by chtěl. Stejně tak jako se řezníkovi může stát, že si usekne prst.

Padá celá vina na stranu policisty?
Že by koukal po lidech s prstem na nezajištěné zbrani, se mi zdá jako nesmysl. Byl to profík, ale stalo se, že ta rána vyšla. Jak moc pochybil, samozřejmě posoudí ti, co případ vyšetřují. Bude záležet na mnoha faktorech - například na jeho výcviku, technickém stavu zbraně, interních rozkazech, které policista měl i na prostředí ve kterém se pohyboval.

Stanislav Kazbunda

Expert na sebeobranu Stanislav Kazbunda (4. 1. 2016)

Narodil se v roce 1973 ve Štěkeni. Přes 20 let působil jako příslušník Policie ČR v Útvaru speciálních činností služby kriminální policie a vyšetřování.

V současnosti působí ve firmě CROM Consulting s.r.o., kterou založil.

Působí rovněž jako lektor odborných předmětů na Policejní akademii ČR a instruktor střelby.

Pokud měl policista za úkol pouze monitoroval okolí, tak by k takovému incidentu dojít rozhodně nemělo. Mohl ale mít i speciální pokyny, o kterých my nic nevíme. Jsou případy, kdy se čeká nějaká akce a přístup se tak mění.

Hrozí mu tedy postih?
To lze jen těžko posoudit bez znalosti konkrétních podmínek akce. Záleží to na podmínkách zákroku a na tom, jaký měl úkol. K pochybení došlo, ale z čí strany a co se přesně událo, jsou otázky, které musí zodpovědět vyšetřovací orgány. Stát se to nemělo. Ale všichni víme, že by se neměly stávat ani dopravní nehody, ale přesto k nim dochází.

Jak je to se zajištěním zbraní u nás?
U nás obecně platí, že to, v jakém režimu používá odstřelovač svou zbraň, záleží na něm, pokud mu to není dáno rozkazem jinak. Předpokládá se, že ji bude mít v takovém režimu, aby ji byl schopen v případě hrozícího nebezpečí použít, ale zároveň aby nedošlo k nějakému nedopatření.

Jak se takové případy řeší v Česku?
I u nás se takové incidenty dějí. Stává se, že vyjde rána ve chvíli, kdy vyjít nemá. Existují například zbraně, které při pádu mohou samovolně vystřelit, například vzhledem k jejich konstrukční jednoduchosti nebo zastaralosti. Je tedy nezbytné řešit to případ od případu. Těch působících faktorů je opravdu mnoho, v tomto se nedá paušalizovat.

Odstřelovač zakopl při projevu Hollanda, omylem postřelil dva lidi:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video