Horký čaj a citron patří nezbytně k léčbě chřipky. Citron je ale i dobrou...

Horký čaj a citron patří nezbytně k léčbě chřipky. Citron je ale i dobrou prevencí před onemocněním. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hygienička: Česnek a grepy ano, očkovat při epidemii chřipky výjimečně

  • 219
Česko je na prahu plošné epidemie chřipky. Nejúčinnější prevencí je očkování, které by se ale mělo správně provádět ještě před epidemií. „Citróny, grepy, česnek nebo zázvorový čaj také dokáží zázraky,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz zástupkyně hlavního hygienika Jarmila Rážová.

Nemocnost chřipkou dosáhla už 1 850 případů na 100 tisíc obyvatel, 27 nemocných skončilo na jednotkách intenzivní péče, čtyři lidé kvůli chřipce zemřeli. Hygienici počítají s tím, že nejpozději příští týden dosáhnou počty nemocných plošné epidemie (více čtěte zde).

Za několik dnů bude vyhlášena plošná epidemie chřipky. Je ještě čas dát se naočkovat?
Očkování bych doporučila těm, kteří trpí třeba onemocněním cév či dýchacího systému, protože u nich může být chřipka smrtelná a očkování zmírní průběh nemoci nebo jí předejde. Jinak v této době už není úplně vhodné vakcinaci postupovat, protože imunita se vytváří minimálně 14 dnů až tři týdny po očkování, a mohlo by tedy dojít k tomu, že člověk už bude v inkubační době. A to není dobře, protože pak by se jeho zdravotní stav mohl zkomplikovat.

Jakou má chřipka inkubační dobu?
Trvá několik hodin až jeden či dva dny.

Pomůžou tedy aspoň rady typu: pít čaj s citronem, jíst ovoce či brát vitamin C?
Určitě. Vůči virovým onemocněním pomáhají obecně jako prevence všechny přírodní antivirotika. Takže když lidé zvýší hladinu vitaminu C, a to jak přirozeně, tak při epidemii spíše tabletami, určitě to může přispět ke zvýšené odolnosti. Hlavně to ale chce vyhýbat se místům, kde je větší akumulace lidí a kam nemusíme. Vynechat třeba návštěvy divadel, nechodit do kin... Těžko ale řeknu třeba to, aby lidé nejezdili městskou hromadnou dopravou, když musí do práce. To je jasné. Asi bychom se ale měli učit chovat se k sobě trochu ohleduplně. Nejen vůči sobě, ale i druhým. Pokud už člověk má rýmu a kašel, měl by při sobě nosit kapesník a kašlat do něj a nepřispívat k šíření nemoci.

Jarmila Rážová z ministerstva zdravotnictví

Když už člověk chřipku má, jak nenakazit všechny kolem?
Infekční je člověk zhruba čtyři dny. Pokud začne mít příznaky skutečně chřipky, rád setrvá v posteli, protože má bolesti svalů a většinou vysokou horečku. A minimálně ty čtyři dny by v ní měl ležet. Při chřipce je třeba hlavně klid na lůžku, dostatek tekutin a antipyretika na snižování teploty. Ale rozhodně ne antibiotika, ta by byla naprosto zbytečná, protože jde o virové onemocnění. Může a nemusí telefonicky konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem. Telefonovat je lepší, protože člověk leží a nešíří infekci. Doma by měl pacient zůstat nejméně sedm dnů, pokud tedy onemocnění nezkomplikuje nějaká bakterie, protože pak jeho průběh trvá déle. Tam už se antibiotika vzít musí. Pořádně vyležet by měly chřipku také oslabené osoby, například ty s vysokým tlakem a srdečním onemocněním.

Kdo další patří mezi ty, které chřipka ohrožuje nejvíc?
Jsou to starší lidé, chronicky nemocní, ale také malé děti, u kterých se teprve vyvíjí imunita. Na tyto skupiny ale zdravotní pojišťovny myslí a proplácí jim očkování. Právě to je nejlepší prevence proti tomuto onemocnění. Nejlepší je podstoupit jej někdy v září, říjnu či listopadu, kdy chřipkové epidemie přicházejí. Ono se sice může stát, že i když je člověk očkovaný, tak chřipku dostane, protože její virus patří mezi ty, které dokáží měnit své vlastnosti velmi náhle a dokáží se malinko změnit oproti tomu, co je v očkovací látce. Nicméně to, že byl očkovaný, vede pak k lepšímu průběhu onemocnění a sníží to pravděpodobnost těžkého průběhu chřipky. Což u lidí, kteří jsou chronicky nemocní a mají problémy se srdcem, je rozhodující.

A co těhotné ženy a chřipka?
Ty jsou také ohroženou skupinou. Nastávající maminky by určitě měly omezit vstup mezi velký počet lidí a chránit se přirozenými antivirotiky. Citróny, grepy, česnek nebo zázvorový čaj dělají zázraky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video