Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Marvanová: Končím kvůli tlakům z justice, ne kvůli osobním sporům

  13:19aktualizováno  13:19
Hana Marvanová si v pondělí balí své věci na ministerstvu spravedlnosti. Vrací se do advokacie a jako poradkyně bude v kontaktu s ANO a Andrejem Babišem. Z ministerstva podle vlastních slov odchází proto, že narazila na tlak ze strany některých úředníků, soudců a také exekutorské a advokátní komory.

Právnička Hana Marvanová | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Na odchodu Hany Marvanové z pozice první náměstkyně ministryně spravedlnosti se v neděli dohodl s ní a ministryní Helenou Válkovu šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Právě ANO nominovalo jak Válkovou, tak Marvanovou do funkcí. Mezi oběma ženami ale panovaly dlouhodobější rozpory (více o jednání s Babišem čtěte zde).

Marvanová řekla, že s Babišem v neděli jednala mezi čtyřma očima, ale část jednání probíhala i za přítomnosti Válkové. "Nechěla jsem situaci eskalovat do osobního sporu. Ale považuji za nutné pojmenovat důvody mého odchodu, aby tyto oblasti i nadále veřejnost sledovala. Je jedno, jestli je prosadím já, nebo někdo jiný, ale důležité je, aby se prosadily," tvrdí Marvanová, která poskytla iDNES.cz rozhovor.

S jakými pocity odcházíte z Ministerstva spravedlnosti?
Připravila jsem tam řadu věcí - koncepci reformy exekucí, reformu zákonné úpravy znaleckých posudků, snažila jsem se, aby byla provedena transparentní výběrová řízení pro obsazení soudních funkcionářů, řešila jsem otázky byznysu s dluhy, tedy bagatelních pohledávek, a zákon o státním zastupitelství. Snažila jsem se rozjet věci, které jsou úkolem vlády. S jejím programem jsem se ztotožňovala, proto jsem na ministerstvo šla. Takže odcházím s tím, že pevně věřím, že nespadnou pod stůl a věřím, že pan doktor Pelikán (Robert Pelikán, dosavadní ředitel legislativního odboru Ministerstva financí, pozn. red.), který za mě nastoupí jako první náměstek, v nich bude pokračovat. Pro mě je dobrou volbou, kterou navrhl pan Babiš, a je pro mě zárukou, že by se v práci mohlo pokračovat, abych neměla pocit, že to, na čem jsem pracovala, bylo zbytečné.

V MF DNES jste zmínila tlaky, které podle vás jsou na resort i ministryni Helenu Válkovou, v případě změny pravidel pro vymáhání bagatelních pohledávek. Jak vnímat to, že hovoříte o tlacích, ale zároveň odcházíte? Znamená to, že těm tlakům ustupujete,  nebo je v tom něco jiného?
Pojmenovala jsem, co je důvodem tlaků na můj odchod z ministerstva. Mám k tomu naprosto jasné informace. Ty hovoří o tom, že tlak byl od samého počátku, minimálně tedy dva, dva a půl měsíce, a směřoval z exekutorských a advokátních kruhů a od některých soudců. Tam nešlo o žádný osobní spor s paní ministryní, to bych chtěla vyvrátit. Jde o to, že jsem se snažila razantně prosazovat změny v některých oblastech.

První věc, která se po mém příchodu na ministerstvo řešila a byl to i úkol vlády, bylo zabývat se problémem odměn advokátů v případě vymáhání pohledávek do 10 tisíc korun a tedy i vysokých nákladů pro dlužníky. Záměrem bylo je razantně snížit, protože takové vymáhání se neděje kvůli samotné částce, ale kvůli přísudkům (tj. náhradám nákladů za soudní zastupování, pozn. red.). To kritizoval už Ústavní soud a existoval poslanecký návrh, jehož upravení jsem navrhla tak, aby jednoduché věci měly podstatně nižší náklady. Jenže jsem se setkala s obrovským odporem advokátní a exekutorské komory na všech jednáních ve sněmovně včetně ústavně-právního výboru. Bylo to naprosto zjevné. A tyto komory oslovily paní ministryni a ta mě zkritizovala, že jsem jim nevyšla vstříc. Na základě toho, že se do toho vložila paní ministryně, vznikl kompromis v podobě novely advokátního tarifu. Na jednání jsem nicméně zjistila, že vedení komor má obrovský vliv na legislativu ministerstva spravedlnosti.

Jak se to projevovalo?
Pracovníci ministerstva odmítli kooperovat na mém návrhu, aby razantněji snížili odměny. Na základě toho jsem navrhla odvolání dvou vedoucích úředníků. A to vzbudilo nelibost. Jenže právě proto se v minulosti nedařilo řešit byznys s dluhy a problémy s exekucemi. To není jenom záležitost politiků, ale také toho, že zájmové skupiny mají obrovský vliv na Ministerstvo spravedlnosti.

Pozvání k Sobotkovi platí

S Helenou Válkovou a Hanou Marvanou ve středu bude jednat premiér Bohuslav Sobotka. Podle jeho mluvčího Martina Ayrera se po nedělním jednání v ANO na schůzce nic nezměnilo. "Schůzka platí, pan premiér se setká i s paní Válkovou i s paní Marvanovou," uvedl Ayrer.

Může se tedy celá věc za této vlády nějak posunout směrem k omezení odměn?
Ten odpor je tak velký, že bez toho, aniž by se překonal a raději se vyšlo vstříc nálezu Ústavního soudu než zájmům advokátů a exekutorů, to nepůjde. Aby se změna prosadila, znamenalo by to střet s těmito zájmovými skupinami. Pro ně jsou současná pravidla výhodná.

A má resort dostatečnou sílu, aby šel do takového střetu?
To se uvidí. Pokud jsou na vedoucích funkcích úředníci, kteří nechtějí realizovat program vlády, tak to nejde. Proto jsem navrhla zmíněné personální změny. Aparát státní správy musí být schopný a plnit svoji roli, tedy zadání vlády. Jenže já jsem narazila nejen u bagatelních pohledávek, ale třeba také u exekucí majetku ve společném jmění manželů na odpor exekutorské komory a legislativního odboru ministerstva. A je naprosto zřejmé, že tady vznikl tlak na mé odvolání.

Co se týká vaší práce, vyjmenovala jste spoustu věcí, které jsou rozdělené, proč jste tedy ustoupila a odcházíte?
Avizovala jsem to dopředu. Pokud pan Babiš nebo hnutí ANO, s jehož souhlasem jsem na ministerstvo šla, mě požádá, abych v rámci vyřešení odešla, a jestliže si to paní ministryně přeje, tak to samozřejmě respektuji a nepřipadá v úvahu, aby tomu bylo jinak, protože jsem na ministerstvu na základě nějakého mandátu. A to byl mandát tohoto hnutí, byť na něm nejsem závislá, protože jsem tam byla v roli experta. Ale tím spíš to musím respektovat.

Ministryně Válková o víkendu řekla, že jste nerespektovala její roli nadřízené. Bylo toto hlavním jádrem sporů?
To si opravdu nemyslím. Nechci s tím ale polemizovat. Myslím, že jsem respektovala svoji roli, ale paní ministryni neberu názor. Ale spor vidím v tom, co jsem uváděla, že tady jsou tlaky komor a soudců. A ten trvá od března a nesouvisí s tím, že teď nastaly komunikační problémy. Má to tento základ a já jsem nechtěla, aby se to přenášelo do osobní roviny.

Myslíte, že se vám to podařilo? Vy jste se s Helenou Válkovou znala už dříve. Až se někdy potkáte, pozdravíte se, budete spolu komunikovat?
Pevně věřím, že ano. Znaly jsme se pracovně, protože jsme spolu spolupracovaly na návrhu zákona o obětech trestných činů. To je profese. A když se lidé v práci neshodnou na nějakých věcných řešení, neznamená to, že nemohou v klidu diskutovat nebo spolupracovat na jiných věcech.

Mediálně zdrženlivá ministryně

Ministryně spravedlnosti Helena Válková celé dění komentuje jen opatrně a sporadicky. V pátek na prosbu iDNES.cz o rozhovor nereagovala. V neděli po jednání s Babišem médiím řekla, že dohodnuté řešení situace považuje za optimální. Jádrem sporu podle ní bylo, že Marvanová nerespektovala její pozici šéfky ministerstva. "A volila postupy i metody toho jednání jiné, než já jsem volila," uvedla Válková (více čtěte zde).

"My jsme obě svým způsobem osobnosti a prosazujeme rády své názory. Ve věcných otázkách jsme se někdy opravdu neshodly," uvedla ministryně na začátku května. "Není tam nic osobního. Spíše jde o vášnivé polemiky nad konkrétními řešeními, které se někdy můžou pro vnějšího pozorovatele přenést do osobní roviny. Paní náměstkyně asi byla někdy překvapená některými mými reakcemi," řekla tehdy o sporech.

Na konci května pak v České televizi řekla: "Ona sama (Marvanová, pozn. red.) se v rozhovoru vyjádřila, že dá nějaký svůj návrh, jak řešit tu situaci. A já jsem ji ujistila, že ji odvolávat nebudu a že se po vzájemné dohodě určitě dopracujeme k nějakému řešení, kde bude možné využít její kvality."

V pátek MF DNES ředitel tiskového odboru ministerstva Miroslav Konvalina řekl, že ministryně je mediálně zdrženlivá i s ohledem na nadcházející schůzku s Babišem.

Přijala jste nabídku Andreje Babiše na to, abyste byla jeho poradkyně?
K mé budoucnosti bych řekla to, že si každopádně obnovím advokátní praxi, protože ji mám pozastavenou, ale advokátní kancelář běží dál. Budu tedy působit jako advokátka, a pokud pan Babiš, jednotliví poslanci ANO nebo hnutí po mě budou chtít ať už stanoviska, či pomoc s nějakými legislativními projekty či protikorupčními zákony, budu s nimi ráda spolupracovat. Tomu jsem se nikdy nebránila a například v úterý mám schůzku s poslankyněmi za ANO, které se věnují problematice lichvy. Takže pro mě to není ukončení spolupráce na legislativních věcech.

Žádná funkce se vám na Ministerstvu financí nechystá?
Ne a pan Babiš to ani takto nemyslel. Nechci teď působit ve státní správě, protože advokátní praxe je pro mě priorita. Tím, že jsem šla do státní správy, jsem nemohla některé případy dodělat a klienti už se na mě obracejí a budou rádi, když ty případy dodělám, protože některé na mně hodně závisí.

Co vaše kandidatura do senátu?
To neřeším. Jsou to spekulace, protože nikdo se mnou o tom nejednal a žádná oficiální nabídka nepadla. Víte, jak se řešily trafiky pro poslance? Tak na to jsem velmi citlivá. Prostě odcházím po dohodě z ministerstva, aby se věci řešily dál. Respektuji svoji roli a nechci za to žádnou funkci.

Ale ony to zase takové spekulace nejsou, když Babiš veřejně řekl, že by vás do senátu chtěl (více čtěte zde).
To je jeho názor, říkal to on osobně, ale já rozhodně teď o ničem takovém jednat nebudu.

Takže kdyby nabídka přišla, tak byste ji nepřijala?
Ještě chci říci jednu věc: Chci se vrátit do role advokátky, ale zároveň chci zachovat si možnost prosazovat věci, o které mi šlo. Které jsem prosazovala před příchodem na ministerstvo a které chci prosazovat i nadále. Tedy například protikorupční návrhy nebo třeba i znění novely zákona o České televizi, pokud jde o volby do rad. Právě proto budu spolupracovat s politiky, kteří o to mají zájem. Není to tak, že se teď přestávám o to zajímat.

Ale v tom případě se nabízí, že byste se časem vrátila do státní správy a politiky.
Ale já to teď neřeším, proto vám v tuto chvíli neřeknu nic. Nezabývám se tím a odděluji to. Teď mám kapitolu, kterou chci uzavřít. V pondělí dokončit všechny úkoly na ministerstvu, předat práci a nic jiného neřeším.Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Na jihu Čech zůstávají bez elektřiny domácnosti v okolí Lipna

Po bouřce z noci na sobotu zůstaly v jižních Čechách zůstávají bez elektřiny domácnosti v okolí lipenské přehrady na Českokrumlovsku. Většina poruch už se...  celý článek

Bývalého šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše přišla na setkání s dobrovolníky ve...
Drahoš v námořnickém tričku děkoval za 78 321 podpisů pro boj o Hrad

„Vítejte všichni na palubě,“ přivítal Jiří Drahoš dobrovolníky, kteří sbírali podpisy, aby se mohl zúčastnit volby prezidenta. Nasbírali jich zatím 78 321. Aby...  celý článek

Jiří Drahoš s manželkou a dobrovolníky, kteří ho poslali do boje o Hrad tím, že...
Drahoš: Kdo je trestně stíhán, neměl by usilovat o pozici premiéra

Nedovedu si představit, že člověk, který je trestně stíhán, by se mohl na sto procent věnovat funkci, jako je premiérská, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.