Předseda hnutí STAN Petr Gazdík

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík | foto: Yan Renelt, MAFRA

Nejsem naivní beruška, říká Gazdík. Už mu kývl kandidát na Hrad

  • 132
V době, kdy se politická scéna tříští, považuje šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík za povinnost pokusit se vytvořit „třetí sílu“ s ambicí vyhrát volby. Jedná o tom jedenadvacet uskupení. Gazdík v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že už mu kývl člověk, kterého by rád viděl na Hradě. Na adresu Michala Horáčka Gazdík řekl, že „určitě není kandidátem hnutí STAN“.

Jak je daleko hnutí STAN se svou iniciativou vytvořit alternativu, která se podle vás má poprat o vítězství ve volbách s ANO a ČSSD?
Jsme na začátku nebo v první polovině vyjednávání. Ten úkol, který je před námi, není jednoduchý. Snažíme se dát dohromady sedmnáct regionálních stran a hnutí, k tomu tři celostátní, což jsou SNK-ED, Strana soukromníků a KDU-ČSL, které by společně jakousi „třetí sílu“ mohly vytvořit. Setkává se hodně lidí, hodně pohledů na věc, a tak to jednání nějakou dobu trvá.

Do kdy chcete mít jasno, jestli se povede spolupráci domluvit?
O zásadním směru bychom chtěli mít jasno do konce ledna. O tom, které strany se k tomu přiklánějí, které nepřiklánějí. A věci programové, personální, finanční dojednat do konce března, kdy má být sněm Starostů a nezávislých, který bude schvalovat podobu, v jaké půjdeme do parlamentních voleb.

Jednáte i se Stranou soukromníků, ke které má blízko senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Je podle vás možné, aby spolu kandidovali lidovci, kteří bojovali za omezení hazardu, a hazardní magnát? A vy chcete mít hazardního magnáta v jedné koalici?
Pan senátor Valenta, pokud vím, není členem Strany soukromníků, je za ně senátorem, to je jedna věc. Já bych se ale nebavil o senátoru Valentovi, ale o těch stovkách živnostníků, podnikatelů, které Strana soukromníků sdružuje. A v mém Zlínském kraji kandidovali spolu s KDU-ČSL před čtyřmi lety do krajských voleb, takže tam ta spolupráce už nějakou historii má. Zda to KDU-ČSL uvítá, nebo ne, to je otázka pro ně, ne pro mě.

Před čtyřmi lety s lidovci, ale letos se Svobodnými. A spolu s nimi se dostali do stejného krajského zastupitelstva jako vy. Takže nepřibalí vám do nové koalice ještě Svobodné?
Určitě ne. Programově si se Stranou svobodných občanů celkem nemáme, co říct, protože jejich pohled na Evropskou unii, na vystoupení z ní, se rozhodně neztotožňuje s naším. Spíš to byl kdysi pokus Václava Klause, který nevyšel.

Když se nakonec domluvíte, budete kandidovat jako koalice, nebo vytvoříte volební stranu, s níž budete potřebovat překročit jen pět procent?
To je otázka formy, jestli to bude na něčí kandidátce, nebo předvolební koalice a kdo v ní bude, nebo jestli to bude volební strana. Jsou to tři možnosti, které připadají v úvahu, já na tu otázku teď neumím odpovědět. Vedeme o tom diskusi.

Sebelepším úmysl může ztroskotat na ambicích jednotlivců

Určitě si vzpomínáte na osud Čtyřkoalice (KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a Demokratická unie), která měla nejprve našlápnuto k tomu, že vyhraje volby, ale pak se rozhádala, zůstala jen dvoučlenná Koalice. Nestane se vám také něco takového?
Právě proto jednáním věnujeme takovou pozornost, vedeme je zodpovědně, protože vím, a nejsem naivní beruška, že sebelepší úmysl můžou ztroskotat na konkrétních podmínkách a ambicích konkrétních jedinců, jak se to stalo Čtyřkoalici, o které jste mluvil.

Budete mít společného lídra, který nebude úzce spojen se žádnou z těch stran, které se zapojí do toho vašeho bloku?
Osobně bych tuto variantu preferoval. Osobností, které připadají v úvahu je víc. Ale nerad bych zveřejňoval jméno toho člověka.

Je pravda, že jste už oslovili asi pět lidí?
Ano.

Petr Gazdík na Staroměstském náměstí (28. října 2016)

Nečekám, že mi povíte jméno, ale 17. listopadu se konala oslava státního svátku v „Podhradí“, na Staroměstském náměstí v Praze. Snažíte se pro projekt té - řekněme „třetí síly“ - získat lidi, kteří vystoupili na demonstraci na Staroměstském náměstí, třeba lidi z akademické obce?
Lidi z akademické obce spíše ne.

S TOP 09 to není rozvod, ve vedení Sněmovny zůstanu

Máte už jasno o vaší pozici v Poslanecké sněmovně? Když jste se dohodli na politickém „rozvodu“ s TOP 09, že už nebudete s Miroslavem Kalouskem partneři, zaznělo, že už nebudete místopředsedou Sněmovny. Pak už to neplatilo (podrobnosti zde). Jak to tedy je?
Předně my se s TOP 09 nerozvádíme. My jsme s TOP 09 nikdy sňatek neuzavřeli, jen jsme se rozhodli neprodloužit smlouvu, která má skončit na konci roku 2017, ale která se vyčerpala volebně už teď. Vypadá to, že dohodu s TOP 09 o vyrovnání podepíšeme do konce roku. Byl jsem připraven odstoupit z funkce místopředsedy v případě, že mě k tomu vyzve ten, kdo mě do funkce nominoval, což je poslanecký klub. Zeptal jsem se poslaneckého klubu a ten mi řekl, že mě k ničemu takovému vyzývat nebude. Tím věc považuji za ukončenou. Starostové ctí závazky, nechceme rušit společný poslanecký klub, to samé se týká senátního.

Při prudkosti, s jakou došlo k politickému „rozvodu“, či jak vy říkáte k neprodloužení smlouvy, to nevypadá, že byste ještě mohli TOP 09 do chystaného bloku přibrat. Je to ale zcela vyloučené?
Jsme připraveni se bavit o mnoha variantách. Nabízeli jsme tuto možnost, ale TOP 09 řekla, že se nechce bavit o širší spolupráci, že se chce bavit pouze o dvoustranné spolupráci. To jsme nechtěli my. V případě, že se dohodneme se stranami, o kterých jsem mluvil, tak určitě je možnost bavit se i s TOP 09. Rozhodně to nemůžu vyloučit.

Nemůže se vám stát, že dopadnete jako princezna, která tak dlouho vybírala, až přebrala? A že zůstanete sami a budete se třást, jestli se dostanete přes pět procent?
My ani nevybíráme, ani nepřebíráme. Jít samostatně je jedna z legitimních možností, nicméně považoval bych za chybu, kdybychom se nepokusili vytvořit „třetí sílu“, která může výraznějším způsobem promluvit do voleb. Jakékoli spojení v době, kdy se politická scéna spíš tříští a hádá, považuji za politickou výhodu do voleb. Proto cítím povinnost, aby se o to Starostové a nezávislí pokusili. Že to nemusí vyjít? Ano, v politice se takové věci stávají.

Horáček „určitě není kandidátem hnutí STAN“, řekl Gazdík

Poměrně brzy po volbách do Sněmovny budou prezidentské. Jak jste na tom s přípravou na ně?
Tam by spolupráce měla být ještě širší. Proto mluvíme s několika kandidáty a v zákulisí s dalšími politickými stranami, včetně TOP 09 a ODS, o tom, kdo by měl šanci. My kandidátů vidíme několik. Na jaře přijde čas, kdy politické strany budou muset činit jasné kroky, ať už je to podpora sbírání hlasů, nebo podpora poslanců a senátorů.

Už vám někdo kývl?
Ano.

A Dana Drábová to není?
Ne.

Protože jste to byl vy, kdo s tou myšlenkou jako první přišel, že ji chcete dostat nejen do krajské politiky, ale že byste ji rád přemluvil i k prezidentské volbě. Takže tahle ambice je definitivně pryč?
Pořád mám na to stejný názor. Dana Drábová by byla skvělou prezidentskou kandidátkou, nicméně její osobní štěstí je pro mě mnohem víc, než to, jestli přijme nebo nepřijme kandidaturu.

Prezident Zeman řekne, co udělá, až v březnu. Přihlásili se ale už textař Michal Horáček a lékař a pedagog Marek Hilšer. Zamlouval by se vám některý z nich jako příští prezident?
Z mého pohledu v tuto chvíli je výběr velmi úzký. Vím o dalších kandidátech. Smysl přímé volby je, aby si lidé měli z koho vybrat.

Někteří lidé se domnívali, že když vám dělal Michal Horáček spíkra akce na Staroměstském náměstí 28. října (více o této akci zde), že to byla už kampaň k prezidentské volbě...
Určitě ne.

Takže Michal Horáček nebude kandidátem hnutí STAN?
Určitě není kandidátem hnutí STAN. To mohu rezolutně vyloučit. Já jsem firmu Michala Horáčka oslovil, protože zorganizovat důstojné uctění státního svátku, zároveň s předáním medaile panu Bradymu, za čtyři dny není vůbec jednoduché. A málokterá profesionální firma v této zemi to umí. To, že ta oslava proběhla důstojně, svědčí, že jsme zvolili správně.

Lidí kvalit Dany Drábové česká politika moc nemá

Už je vyřešeno, zda za vaše hnutí zvolená středočeská zastupitelka Dana Drábová bude dál krajskou zastupitelkou, nebo se o to budete muset soudit se státem?
My jsme připraveni se o ten mandát soudit, protože zákon o obcích neladí se zákonem o krajích, a ty dva zákony rozhodně neladí se služebním zákonem. Měli jsme schůzku s ministrem vnitrem a jeho právníky. Společně jsme se dohodli, že necháme vypracovat nezávislý posudek. Obě strany se shodly, že pan profesor Aleš Gerloch, přední odborník na ústavní právo v této zemi, by mohl být takovým člověkem a teď čekáme na posudek od pana Gerlocha. Pak budeme řešit další kroky. Zatím ten posudek nemáme.

Dana Drábová a Petr Gazdík ve volebním štábu STAN v Praze. (8. října 2016)

Paní Drábová nehlasovala pro novou středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (více zde). Nepřekvapilo vás to, že se hned při prvním hlasováním vymezila vůči koaliční smlouvě?
Každý volený zástupce může použít výhradu svědomí. Dana Drábová to avizovala na koaličních jednáních. To je její osobní rozhodnutí. Koalici ve středních Čechách to nezviklalo.

Jaké vidíte místo Dany Drábové dál v české politice?
Samozřejmě bych ji viděl rád ještě jinde. Lidí kvalit Dany Drábové česká politická scéna bohužel moc nemá. Pokud takoví lidé do vrcholné politiky nebudou vstupovat, nevidím moc naději na to, že se politika změní k lepšímu.


Výsledky pro vaši obec

Video