(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čech v Edinburghu: Británie se bez cizinců neobejde, dělají špinavou práci

  • 654
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - Brexit je tématem číslo jedna po celé Velké Británii. Mluví se o něm i v komunitě Čechů, kteří zde dlouhodobě pracují. Podle Ondřeje Muškáta, který žije ve skotském Edinburghu, se mnoho z nich obává změn v udělování pracovních povolení. V rozhovoru pro iDNES.cz však zdůraznil, že bez cizinců se Británie neobejde.

Jaký je váš názor na výsledky referenda?
Upřímně? Jsem v šoku a hodně zklamaný výsledkem.

Jste ve Skotsku či Anglii v kontaktu s dalšími Čechy?
Bydlím ve Skotsku, ale jsem v kontaktu s Čechy po celé Velké Británii.

Ondřej Muškát

Ondřej Muškát

Čech Ondřej Muškát (30) pracuje v Edinburghu jako grafický designér. Zároveň je prezidentem Florbalové federace Velké Británie. Vystudoval Aberdeen College a Edinburgh Napier University. V Anglii žil od září 2005 do září 2007, následně přesídlil do Aberdeenu a posléze Edinburghu.

Jak na současné dění reagují?
Je to čerstvá zpráva a všichni ji ještě vstřebáváme, ale zatím jsem nezachytil ani jednoho člověka z české a slovenské komunity, který by se vyjadřoval pozitivně k britskému rozhodnutí. O víkendu se s pár lidmi plánuji potkat a tohle bude jistě velmi živé téma. Pár známých se už obává toho, jak to bude s pracovním povolením a pobytem ve Velké Británii.

Liší se nějak reakce vašich skotských přátel?
Jelikož Skotsko převážně volilo pro setrvání Británie v EU, tak v pátek byla cítit v práci určitá pachuť. Nikdo sice neví, co přesně se stane, avšak minimálně se mluvilo o obavách z nárůstu cen dovolených.

Řeší již případné druhé referendum o samostatnosti Skotska (více čtěte zde)?
Někteří již projevili zájem volit pro samostatnost ve druhém skotském referendu, ale to je teď myslím zastíněno pachutí současného výsledku. První skotské referendum o nezávislosti bylo, podobně jako referendum o setrvání Británie v EU, založeno na některých nepravdivých faktech. Věřím tomu, že jakmile opadne pozdvižení z brexitu, tak se uklidní i situace ohledně druhého skotského referenda. Já osobně věřím, že referendum bude, nemyslím si ale, že se tak stane v nejbližších pěti až deseti letech.

V souvislosti s brexitem se mluví o zavedení přísnějších podmínek pro udělování pracovního povolení pro cizince. Myslíte si, že je vůbec pro Británii reálné, aby se takto „zbavila“ zahraničních pracovníků?
Tohle je naprostá hloupost a kdokoli tomu věří, asi neví, kdo tady dělá tu špinavou práci. Stejně jako v České republice když někdo prohlásí, že potřebuje pár Ukrajinců na výkop kanálu, tak to samé panuje i tady. Ať to jsou Poláci, Češi, Maďaři či Slováci.

Lidé z těchto zemí mnohdy pracují ve velkých počtech na ovocných sadech, v továrnách na zpracování drůbeže a tak dál. Zkrátka na místech, kde není potřeba kvalifikace. Zaměstnavatelé otevřeně přiznávají, že bez těchto zahraničních pracovníků by Británie zkolabovala. Britové totiž nejsou příliš ochotní provádět manuální práce bez patřičné finanční odměny.

Máte strach, že může brexit nějakým způsobem ovlivnit váš pobyt ve Skotsku?
Určitě to nějak ovlivní, ale na druhou stranu Skotsko díky svému parlamentu dokázalo prosadit mnoho zákonů, které podporují občany EU nad občany Velké Británie. Vše však bude záležet na dohodách mezi Británií a Unií.

Pokud by se nové podmínky pro udělování pracovního povolení týkaly i stávajících pracovníků, zkusil byste projít přes nové bodové hodnocení, které se plánuje po vzoru Austrálie?
V Británii žiji již přes deset let. Už nějaký ten pátek uvažuji nad britským pasem a výsledek referenda mě v tom jenom více utvrzuje. Českého pasu bych se nikdy nevzdal, ale když mám možnost mít oba, tak nad tím silně uvažuji.

Je pro vás variantou návrat do České republiky?
Ano. Ačkoli jsem zde už dlouho, pořád se cítím více jako Čech než Brit či Skot. Návrat do Česka však vidím spíše kvůli rodině než výsledkům referenda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue