Test obecných studijních předpokladů může napovědět. Ilustrační foto

Test obecných studijních předpokladů může napovědět. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rozhodnutí pro VŠ může usnadnit test

Výběr vysoké školy patří k nejsložitějším životním rozhodnutím. Pokud jsou mezi uchazeči o studium stále ještě takoví, kteří se definitivně nerozhodli, kam podají přihlášku, může jim pomoci obecný test znalostí a dovedností.

SPECIÁL:
Zkuste si přijímačky na vysokou

Rozhodnutí o tom, kterou školu studovat, jsou stále stejně těžká. Většina uchazečů se rozhoduje poprvé a nikdo z nich netouží po tom, aby své rozhodování musel opakovat.

Při dotazování studentů v jednom maturitním ročníku na začátku školního roku jsme zjistili, že jen malá část maturantů už ví, kam si přihlášku podá, a zdaleka ne všichni mají jasno v tom, o jaký typ vysoké školy vlastně mají zájem.

Existuje možnost, jak si všechno zjednodušit. Volba VŠ by měla vycházet ze zájmu o určitý obor, ale také ze znalosti vlastních studijních předpokladů.

Velmi často se stává, že představy, které si člověk udělá o své budoucí dráze, jsou nerealizovatelné proto, že k tomu nemá potřebné schopnosti a neví o tom.

Prvním krokem by tedy měl být test obecných studijních předpokladů (OSP). Nejedná se o vědomostní test, ale o test zkoumající vrozené schopnosti člověka.

Testy OSP se dělí na několik částí, vesměs verbálního, analytického a kvantitativního charakteru. Z porovnání výsledků v jednotlivých částech lze vyčíst, v čem spočívají přednosti uchazeče a v čem je naopak pozadu.

Je pochopitelné, že podprůměrný výsledek v kvantitativní části testu není doporučením pro studium matematických oborů. Takový výsledek však nikoho nediskvalifikuje pro studium vysoké školy humanitního zaměření.

Pokud si zájemce o studium na VŠ ujasní svou volbu, může začít přípravu na přijímačky. A pokud někdo chce skutečně uspět tam, kde je velký převis poptávky, nemůže se spoléhat pouze na to, co se dozvěděl na střední škole.

Fakulty, o jejichž studium je velký zájem, mají samozřejmě možnost přijmout takové uchazeče, kteří to myslí se studiem skutečně vážně.

Způsobů přípravy může být několik. V nabídce jsou běžné učebnice, publikace se zkušebními okruhy (např. v oblasti základů společenských věd, matematiky), testy a stále častěji využívaný e-learning.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video