Do vazby jde i poslední obviněný v kauze Nagyová, exposlanec Šnajdr

  • 309
Ostravský okresní soud v neděli rozhodl o uvalení vazby na osmého a zatím posledního obviněného v kauze okolo šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové, exposlance Marka Šnajdra. Soud se obává, že by mohl ovlivňovat svědky, zejména ministra financí Miroslava Kalouska, který Šnajdrovi nabídl místo v dozorčí radě Čepra.

Návrh na uvalení vazby na Marka Šnajdra obdržel ostravský okresní soud v sobotu krátce před šestou hodinou podvečerní. Rozhodnutí padlo v neděli zhruba v 16:30.

"V rámci proběhlého vazebního zasedání u Okresního soudu v Ostravě, konaného na návrh státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, pobočky v Ostravě, byl obviněný vzat do vazby," uvedl mluvčí  soudu Alexandr Dadam. Důvod pro uvalení vazby je, že by Šnajdr "mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné a takto nebo jinak mařit trestní řízení".

"Rozhodnutí není v právní moci," doplnil Dadam, což znamená, že se Šnajdr pravděpodobně odvolal. Odvolání však nemá odkladný účinek, takže ve vazbě zatím zůstane.

Soud potřebuje ohledně Šnajdra vyslechnout dva svědky. Jedním z nich je ministr Miroslav Kalousek, píše ČTK. Funkci v dozorčí radě Čepra nabídl Šnajdrovi právě šéf resortu financí, ale stalo se tak až s odstupem po jeho rezignaci na poslanecký mandát. Šnajdrův advokát Lukáš Trojan novinářům řekl, že jeho klient se funkce předsedy dozorčí rady Čepra vzdá.

Šnajdra policie na ostravsko přivezla už v pátek večer, krátce poté, co se v Praze dobrovolně přihlásil na policii po svém návratu ze zahraničí. Ve které věznici strávil poslední dvě noci, policie přísně tají. Před druhou hodinou odpoledne pak exposlanec dorazil k soudu. Na rozdíl od sobotního jednání bezpečnostní opatření znatelně ubyla. Kolem soudu chybí jak policejní pásky, tak ostraha tvořená řadou ozbrojených policistů.

Jeho sedm předchůdců bylo před rozhodnutím o uvalení vazby rozmístěno nejen v Ostravě, ale také v Orlové, Havířově či Frýdku-Místku (více o sobotním rozhodování soudu čtěte zde).

Šnajdrův právník Lukáš Trojan je v Ostravě už od soboty. První víkendový den zamířil na ostravský okresní soud, kde celou dobu sledoval rozhodování o uvalení vazby pro prvních sedm obviněných a živě diskutoval s jejich právníky. "Zatím se k věci nechceme vyjadřovat," odmítl v sobotu dotazy novinářů.

Šnajdr má v "trafice" menší plat, říká advokát

Podle dosavadních informací se Šnajdr mohl dopustit některého z trestných činů spojených s uplácením. Patřil mezi trojici rebelů ODS, která loni opustila funkce poslanců. Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa nechtěli podpořit vládní úsporný balík a hrozil pád vlády. Trojice měla po odchodu získat posty ve státních či polostátních společnostech. Fuksa stanul v čele Českého aeroholdingu. Tluchoř údajně získal post v ČEZ, ale nakonec se tak nestalo. Šnajdr získal křeslo předsedy dozorčí rady státního podniku Čepro.

Advokát se v neděli před ostravským soudem divil tomu, že jeho klienta obvinili z přijetí úplatku, když de facto jeho příjem klesl. "Dnes před soudem bylo řečeno i prokázáno a soudce tu věc konstatoval v odůvodnění, že pan Šnajdr v době, kdy rezignoval na svůj poslanecký mandát, měl příjem zhruba o 60 procent vyšší než příjem, který měl jako předseda dozorčí rady Čepro. To znamená, tady v tom případě se jedná o historicky a možná světově unikátní záležitost, kdy je někdo obviněn z přijetí úplatku, ze kterého neměl majetkový prospěch, ale měl majetkovou ztrátu," řekl Trojan.

Podívejte se na sobotní převoz Jany Nagyové k soudu:

15. června 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video