Rozhlas chce po svých koncesionářích 45 korun měsíčně. Ilustrační foto.

Rozhlas chce po svých koncesionářích 45 korun měsíčně. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Rozhlas zaútočil proti neplatičům poplatků

  • 400
Tři čtvrtě milionu domácností dostane v těchto dnech výzvu, ať zaplatí koncesionářské poplatky Českému rozhlasu. Kromě neplatičů však mezi nimi bude i mnoho takových, kteří poplatky řádně platí.

Pokud platící koncesionáři hodí výzvu s dotazníkem do koše s tím, že jde o omyl, hrozí jim totéž, co neplatičům: tedy pár ostřejších výzev k zaplacení - a pokud nebudou reagovat, nakonec i soud.

Nepovažuje to Český rozhlas za šikanu lidí, kteří mu léta platí? "Problém je v tom, že ty poctivé domácnosti nedokážeme úplně vytřídit," přiznal mluvčí rozhlasu Ladislav Pavlík.

Rozhlas sestavil seznam neplatičů tak, že porovnal databázi lidí, kteří odebírají elektřinu, s vlastním soupisem koncesionářů. Výzva proto přijde i domácnostem, kde manžel platí elektřinu a manželka koncesionářské poplatky. "Bude to největší akce proti neplatičům v dějinách Českého rozhlasu," tvrdí Pavlík.

Dotazník s výzvou k zaplacení má člověk vrátit rozhlasu do dvou týdnů, přestože se o žádné lhůtě v dopise nepíše. "Na výzvu musí zareagovat každý, kdo ji dostane," říká Pavlík.

"Uvedená dvoutýdenní lhůta je prvním termínem pro možné průběžné vyhodnocení mimořádné akce, nikoliv posledním termínem pro vyřízení dopisu," doplnil v sobotu své vyjádření mluvčí ČRo.

Dotazník budou lidé muset odevzdat na poště, vyřídit přes internet nebo své údaje sdělit na speciální telefonní lince.

Nejhorší to budou mít paradoxně ti, kteří se do seznamu neplatičů dostali omylem. Ti totiž na rozdíl od nepoctivců nemohou celou věc vyřídit po internetu. Musí jít na poštu nebo volat na telefonní linku. Ta je však schopna přijmout jen pět set telefonátů denně.

Pokud by se všechny obeslané domácnosti rozhodly zareagovat telefonicky, trvalo by vyřízení hovorů pět let.

Proč například rozhlas nepřijme na pár týdnů víc telefonistek, když jde o tak rozsáhlou akci? "To je technicky neproveditelné. Navíc popravdě řečeno nepočítáme s tím, že by se nám ozvali všichni neplatiči," přiznává Pavlík.

"Kdyby na výzvy k zaplacení zareagovala víc než polovina oslovených, považovali bychom to za obrovský úspěch," říká Pavlík.

Český rozhlas naposledy obeslal neplatící domácnosti před čtyřmi měsíci. (více zde) Z půl milionu se ozvalo pouhých třicet tisíc. - více zde

Rozhlas chce po svých koncesionářích 45 korun měsíčně. Platit nemusí například zdravotně postižení nebo lidé, jejichž příjmy nedosahují 1,4 násobku životního minima.

Domácnosti, které obdrží v těchto dnech výzvu k zaplacení koncesionářských poplatků, mají tři možnosti. Buď oznámí rozhlasu, že peníze každý měsíc poctivě odvádějí, nebo se přihlásí mezi koncesionáře či čestně prohlásí, že žádný přístroj nevlastní.

"I když máte rádio jen na budíku, v autě či v mobilu, považujeme vás za člověka, který by nám měl platit," říká Pavlík.

Během několika měsíců dostanou domácnosti, které na první výzvu nezareagují, další dopisy. Pak je v krajním případě čeká soud a případně i exekuce majetku. Před měsícem začala Česká televize zabavovat majetek lidem, kteří výzvy o zaplacení poplatků ignorovali téměř rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video