Místopředseda rady Ladislav Jíša na dnešním zasedání kontrolního orgánu ČRo například poukázal na nesrovnalosti v dokumentech o výběrovém řízení na dodavatele prací. To podle ČT 24 mohlo vést ke špatnému vyčíslení jejich cen a následně se podepsalo na sporech mezi vedením Českého rozhlasu a stavaři.
Podle plánu měl veřejnoprávní rozhlas za rekonstrukci historické budovy vydat půl miliardy korun. Postupem času ale částka narostla až k sedmi stům milionům. Tři nezávislé audity poukázaly na zbytečné plýtvání penězi.
"Ano, to je pravda," řekla iDNES.cz mluvčí Rady Českého rozhlasu Dana Jaklová. - čtěte Rekonstrukce rozhlasu byla černá díra, mohlo se ušetřit až 150 milionů
"Auditní zprávy podle ČTK poukázaly na řadu pochybení zadavatele v dosavadním průběhu realizace veřejné zakázky spolu s podezřením, že závažností a rozsahem těchto pochybení došlo k poškození zakázky ve výši její nákladovosti a tím i porušení zákonné povinnosti účelně a hospodárně využívat finanční prostředky a majetek ČRo," uvedla rada v usnesení.
Práce na dokončení rekonstrukce budovy se v současnosti téměř zastavily kvůli sporným nárokům stavební firmy na uznání více nákladů. Sporná částka se pohybuje kolem 70 milionů korun.
V jednom auditu prezentovaném v závěru loňského roku například stojí, že řemeslníci práci předražili až trojnásobně. Někdy si doslova dělali, co chtěli, uvedli auditoři. Vedení rozhlasu doporučili vyplatit místo požadovaných 150 milionů pouze 55 navíc.
Radní na podzim naznačili, že za hlavního viníka považují bývalého ředitele rozhlasu Václava Kasíka a exředitele ekonomického odboru Zdeňka Vodsloně. Ti s tím zásadně nesouhlasí. Kasík uvedl, že k 22. červnu, kdy z rozhlasu odešel, stavaři vyfakturovali 417 milionů korun.