Lev Sultán v liberecké zoologické zahradě (19. listopadu)

Lev Sultán v liberecké zoologické zahradě (19. listopadu) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Rozdrážděný lev se nedal odlákat. Tygřici nešlo zachránit, líčí zoolog

  • 87
Ošetřovatelé liberecké zoo mohli včera jen bezmocně sledovat, jak jedna šelma zabíjí ve výběhu druhou. Lvi a tygři se přitom nikdy neměli potkat a v zoo dosud pokládali náhodný kontakt obou druhů šelem za zcela vyloučený. Včerejší ráno to změnilo. Hlavní zoolog zahrady Luboš Melichar za tím vidí těžko vysvětlitelnou souhru náhod.

Jak proběhl útok?
Neviděli jsme prvopočátek, protože ošetřovatel byl zrovna zavírat našeho tygřího samce do jeho výběhu. Slyšel ale zvuk a když tam přiběhl, zvířata už byla v sobě. Už jsme nemohli nic dělat.

Nešlo lva odlákat?
Samozřejmě jsme se snažili pozornost lvího samce obrátit někam jinam, to ale bylo zhola nemožné. Byl velmi vydrážděný. Jediná pozice, ze které byl výběh dostupný, byla střecha pavilonu. Všude okolo jsou vysoká skla, jít se k těm zvířatům samozřejmě nedá. Vše se seběhlo tak rychle, že tomu nešlo zabránit.

LIBERECKÁ ZOO ZTRATILA CHLOUBU

Párek lvů v nejstarší české zoo zabil bílou tygřici Isabellu

Nepomohla by v té situaci uspávací injekce?
Samozřejmě jsme ji zvažovali, ale to až v okamžiku, kdy byla tygřice mrtvá a lev od ní odmítal odejít. Zabití bychom ale už nezabránili. Uspávací injekce se musí nejprve připravit. Nikdy není natažená, dávka preparátu se vždy odvíjí od váhy konkrétního zvířete. Není to záležitost sekund, ale minut. Čas nám zoufale chyběl.

Jak je možné, že se lev dostal k tygrovi, když jste měli vše zabezpečeno?
Strašně špatně se na to odpovídá. Doposud jsme byli přesvědčeni, že se to v žádném případě nemůže stát. Dnešní čtvrtek to vyvrátil. Ten moment nikdo neviděl, pouze tedy spekulujeme. Stalo se to ale patrně tak, že jedno zvíře svojí vahou pohnulo s přepouštěcími dvířky, kterými šelmy procházejí, když jdou do výběhů.

Velmi pravděpodobně tam vznikla mezera, na kterou lvi okamžitě zareagovali. Šlo o souhru nesmyslných náhod.

Dostaly se někdy šelmy v historii zoo takto k sobě?
Kdysi, ve starém pavilonu, jak vzpomínala naše ošetřovatelka. Stalo se to tehdy ze zlovůle návštěvníka. Ve starém pavilonu byl jiný systém, přepouštěcí dvířka byla protažena v lanka a ústila v madlo. Toho zneužil někdo z návštěvníků a pustil k sobě sumaterské tygry a lvy. Tehdy se ale nic nestalo.

Proč jsou lvi a tygři v jednom pavilonu, když na sebe tak útočí?
Je to záležitost koncepce, ty se vyvíjí. Dnes, pokud se staví pavilony pro kočky, tak jsou oddělené. V našem pavilonu máme lvy a tygry pohromadě. Ideální to samozřejmě není, ale v současné situaci pavilon nemůžeme provozovat jinak.

Uvažujete o jiném zajištění?
Přestaneme střídat zvířata ve výbězích. Výběh, ve kterém se to stalo, je největší a my jsme se snažili tam zvířata točit, jsou pak v lepší kondici. Teď je ale možné, že se lvi znovu pokusí obelstít náš bezpečnostní systém. Všechna dvířka také zrevidujeme a budeme zvažovat další možnost zajištění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video