Hinduisté slaví po rozsudku indického soudu o rozdělení posvátného místa.

Hinduisté slaví po rozsudku indického soudu o rozdělení posvátného místa. | foto: AP

Rozdělte si posvátnou Ajódhju, vyzval indický soud muslimy a hinduisty

  • 1
Spory mezi muslimy a hinduisty o posvátné místo Ajódhja, kvůli kterému v minulosti nesčetněkrát tekla krev, jsou nejspíš u konce. Indický soud rozhodl, že si obě náboženské skupiny mají místo, o něž se přely už od poloviny 19. století, mezi sebe spravedlivě rozdělit.

Jádrem svárů je místo, kde leží trosky Báburovy mešity, kterou radikální hinduisté srovnali se zemí v roce 1992. Tehdy kvůli tomu vypukly krvavé nepokoje, které si vyžádaly smrt více než dvou tisíc lidí.

Hinduisté chtějí, aby na sporném místě vyrostl chrám na počest jejich boha Rámy, který se tam údajně narodil. Muslimové naopak usilují o opětovné vybudování mešity.

Posvátné pozemky, které leží u města Faizábád, zatím spravuje ústřední vláda. Od roku 1994 tu totiž platí status quo, který tu po vyhrocení náboženských sporů vyhlásil nejvyšší indický soud. Platit bude do té doby, než se spory mezi oběma tábory definitivně urovnají, což může trvat ještě řadu let.

Indický soud sice rozhodl, že třetinu pozemků o celkové rozloze čtyř čtverečních kilometrů má dostat muslimská komunita a po třetině dvě na sobě nezávislé hinduistické organizace, podle agentury Reuters však může trvat ještě roky, než rozhodnutí vstoupí v platnost. Bude ho totiž ještě muset schválit nejvyšší indický soud.

Důkazem toho, že situace kolem posvátného místa je stále nanejvýš citlivá, je i fakt, že indické úřady před vyhlášením čtvrtečního rozsudku v oblasti zmobilizovaly 200 tisíc vojáků. Ti byli pojistkou pro případ, že by se znovu rozhořely násilnosti, a předem preventivně zatkli na 10 tisíc lidí, kteří podle nich představovali bezpečnostní riziko.

posvátná Ajódhja

Podle pověstí se v Ajódhje někdy mezi lety 1000 a 700 před naším letopočtem narodil legendární hrdina princ Ráma, kterého hinduisté považují za sedmé vtělení boha Višnua. Už v 11. století tu proto stával hinduistický chrám, který rodiště Rámy připomínal. Ten ale v roce 1528 musel ustoupit muslimské Báburově mešitě. Později se obě náboženské skupiny o území několikrát krvavě střetly.

Ajódhja

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Google+, Islám, Krev, Reuters, Smrt

Video