Rozdělený Mostar znovu spojil most

  • 1
Bosna a Hercegovina je na nohou. V bosenském Mostaru slavnostně otevřeli Stari most, symbol zničený v 90. letech během občanské války. Do Mostaru se sjeli představitelé padesáti zemí světa, mezi nimi princ Charles nebo český ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Už od rána probíhal ve městě bohatý program. Dopoledne se konalo slavnostní zasedání zastupitelů muslimské i chorvatské části Mostaru.

Velké pozornosti místních obyvatel se těšilo předání řady obnovených památek v centru města. Po celý den zněla městem hudba. Celodenní slávu zakončí ohňostroj a rockový koncert.

Nový začátek?
"Myslím, že to je nový začátek. Místní lidé mě o to prosili," řekl starosta muslimské části Mostaru Hamdija Jakič.

Město je totiž stále rozděleno na dvě části. Řeka Neretva byla posledních jedenáct let nepřekročitelnou hranicí mezi západní chorvatskou a východní muslimskou částí města.

"Stari most je mnohem důležitější, než jiné mosty. Spousta věcí se musí změnit," řekla novinářům 45letá Anděla. Před válkou žila ve východní části města, ale po válce se tam nevrátila.

V podobné situaci je řada i dalších. "Je to jako bych se znovu narodil," radoval se muslimský taxikář Raším.

Turecký most
Před válkou měl Mostar celkem sedm mostů. Během konfliktu byly všechny zničeny.

Legendární Stari most nechal v roce 1566 postavit turecký sultán Sulejman, řečený Nádherný. Střela z chorvatského tanku ho zničila v listopadu 1993.

Rekonstrukce stála přes patnáct milionů eur. Peníze na opravy přišly především ze zahraničí, značnou část poskytlo UNESCO.

Policista hlídkuje u rekonstruovaného mostarského Stariho mostu, který byl slavnostně otevřen. (23. července 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video