Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Rozchod s IZIP může bolet, VZP hrozí ztráta portálu za desítky milionů

  • 49
Rozchod Všeobecné zdravotní pojišťovny a firmy IZIP se komplikuje. VZP s elektronickými knížkami přijde i o správu svého portálu, skrze který elektronicky komunikuje s pacienty i lékaři. Náhradní řešení může přijít až na 200 milionů korun.

O variantách řešení v pondělí rokovala správní rada VZP. Uložila řediteli pojišťovny Pavlu Horákovi, aby s IZIP jednal o převedení činností portálu na pojišťovnu. Posléze by si portál VZP buď vedla sama za předpokladu posílení týmu programátorů, nebo by jeho správu svěřila některé ze soukromých firem.

Pokud se pojišťovna s IZIP na převedení práv nedohodne, bude muset sehnat náhradní řešení. Tedy vybudovat nový portál na zelené louce, nebo uzavřít s IZIP novou smlouvu o jeho provozování.

Smlouvání o portál

Přesto, že VZP vlastní 51 procent akcií IZIP a měsíčně IZIP za jeho provoz platí šest milionů korun, musí o předání portálu s IZIP vyjednávat. Nemá totiž práva nakládat s jeho softwarem.

Ředitel pojišťovny Pavel Horák v Radiožurnálu uvedl, že VZP portál vlastní, ale nesmí jej rozvíjet. "To, o čem je nyní řeč, je právo software rozvíjet a portál do budoucnosti přeprogramovávat a dál upravovat," řekl Horák.

A pojišťovna už začala vyčíslovat, na kolik by ji jednotlivá řešení přišla. Vyrobení nového portálu prostřednictvím jiné společnosti by podle ní vyšlo odhadem na 200 milionů korun.

Další varianty, jak zajistit provoz portálu, se odhadem pohybují kolem 67 milionů korun, řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. "Dvě stě milionů je maximalistická varianta. Částky, které se týkaly převzetí stávajícího portálu nebo vybudování portálu vlastními silami, jsou zhruba třetinové," popsal Nosek.

Plán B: spolupráce se zaměstnaneckými pojišťovnami

"Žádnou z variant jsme zatím definitivně nevybrali," uvedl poslanec a člen správní rady VZP Jiří Rusnok (LIDEM). "Řešení se musí najít co nejrychleji, aby se pojišťovně nestalo, že zůstane bez portálu," poznamenala členka správní rady, poslankyně Patricie Kotalíková (TOP 09).

Pokud by VZP o portál přišla, znamenalo by to, že by se ocitla z velké části v komunikační tmě. Přes portál probíhá značná část elektronické komunikace pojišťovny a plátců zdravotního pojištění, exekutorů či lékařů a zdravotnických zařízení. Skrze portál jdou například veškerá vyúčtování.

"Fungování portálu zásadním způsobem ovlivňuje činnost pojišťovny, jsou v něm všechny dávky a všechna hlášení pojištěnců a další desítky věcí," popsal místopředseda správní rady, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD).

VZP proto počítá i s krizovým scénářem. "Dočasným řešením je spolupráce se zaměstnaneckými pojišťovnami a jejich portálem," dodal Rusnok.

VZP stojí nyní elektronická komunikace šest milionů měsíčně

Nyní VZP platí IZIP přes 12 milionů korun měsíčně. Za provoz portálu a další služby elektronické komunikace jde společnosti polovina této částky, druhá polovina je platba za provoz elektronické zdravotní knížky. Obojí IZIP pro VZP provozuje deset let.

V květnu správní rada pojišťovny rozhodla, že smlouvy s IZIP ukončí. Horák má od smluv odstoupit do konce tohoto měsíce. Výpovědní lhůta smluv bude běžet až do konce prosince letošního roku.

VZP zatím tři smlouvy s IZIP nevypověděla. "Žádné oficiální jednání k tomuto nebylo," řekla mluvčí IZIP Martina Klapalová. Podle ní je IZIP připravena jednat o nové smlouvě na provoz portálu. Pojišťovna také řeší, zda si služby IZIP nezaplatí na dalších nejméně šest měsíců roku 2013, aby překlenula období nutné pro vypsání tendru na nového provozovatele portálu.

Další jednání správní rady VZP bude na konci srpna. "Domluvili jsme se, že kdyby bylo třeba, bude svoláno mimořádné jednání," dodala Kotalíková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video